Panasonic - LUMIX DMC-L1

Do redakce jsme získali dlouho očekávanou digitální zrcadlovku Panasonic DMC-L1 včetně příslušenství. Jednalo se o předprodukční kus, proto se v následujícím článku seznámíte pouze s některými vlastnostmi aparátu. 4/3 formát má dalšího zástupce. Jaký bude?

Měli jsme možnost vyzkoušet si první zrcadlovku Panasonic – LUMIX DMC-L1 včetně objektivu Leica D Vario-Elmarit 14–50/F2.8-F3.5 ASPH. Jednalo se o předprodukční vzorek, proto přinášíme jen některé postřehy.

Panasonic LUMIX DMC-L1

Objektiv

Obrovskou předností celého setu je právě jeho objektiv. V několika bodech shrnu jeho vlastnosti.

Optická stabilizace

Tělo L1 umožňuje obvyklé režimy stabilizace. Stálou a v okamžiku expozice. Protože je objektiv kompatibilní se 4/3 systémem jistě si položíte otázku: „A co na jiných tělech?“ Odpověď je jednoduchá. Tam je přístupný režim stabilizace v okamžiku expozice. (Tuto informaci jsem neměl možnost ověřit). Prakticky nebyl (pro mě) problém při maximálním ohnisku 50mm (100mm ekv.) exponovat s časem 1/10s.

S vinětací se prakticky nesetkáte při jakékoliv cloně a ohnisku. Chování v protisvětle odpovídá kategorii – výborná kresba, dostatek detailů.

Ostření

Při maximálním zoomu lze ostřit od cca 30cm od čipu, což postačuje k snímání menších objektů (pojem makro není zcela na místě, ale lze jej použít). Vybrat lze ze tří ostřících bodů – uprostřed, levý nebo pravý. Případně zvolit automatický výběr. Režim se volí tlačítky vlevo, vpravo. Za horších světelných podmínek si (tělo) s vysokou účinností přisvěcuje infračerveným světlem (volitelně v menu). Osobní pocit z rychlosti (a přesnosti) ostření byl velmi dobrý. Při pevně zvoleném středovém ostření subjektivně srovnatelný s USM objektivy.

Sférické zkreslení

Obvyklé soudkovité zkreslení najdeme jen na krátkém konci. Na dlouhém není patrné žádné.

Leica D Vario-Elmarit 14-50/F2.8-F3.5 ASPH

Shrnutí: Jediná nevýhoda tohoto objektivu je, že je jediný svého druhu.

Tělo, design, vybrané funkce

Na první pohled zaujme svým „Leicovsky“ strohým designem. První, co mne napadlo bylo, že „se to bude strašně držet“. Mýlil jsem se. Do (zdůrazňuji) mých rukou padlo tělo jako ulité. Napomohl tomu především pogumovaný z těla ostře vystupující grip. Naprosto všechny ovládací prvky jsem měl přístupné velmi dobře. A to včetně spouště, byť na první pohled je k ní přístup přes úchyt popruhu. I zapínání je vyřešeno poměrně dobře, lze totiž fotoaparát držet a zapnout stejnou rukou. Po zapnutí proběhne i ultrazvukové čištění, které však není na těle nijak opticky signalizováno.

Zadní strana Dolní strana, stativový závit je přesně v ose objektivu
Přepínač stabilizace; světelný zdroj Konektor blesku; tato očnice hledáčku bude přepracována

Nejvíc na mě zapůsobila (po letech mačkání tlačítek a otáčení voličů se není čemu divit) manuální volba času a v případě uvedeného objektivu i clony. Filozofie je jasná – nejpoužívanější funkce mají vlastní ovládací prvek, včetně clony a času a není potřeba žádných dvojhmatů. Firemní informace říká, že při použití objektivu bez clonového kroužku budete clonu volit zadním otočným voličem. U tohoto předprodukčního vzorku jsem se ještě nestihl podívat na všechny informace na LCD a volba již byla nepřístupná. Předpokládám, že doba, po kterou je aktivní možnost změny většiny funkcí, bude tedy prodloužena. Dvě funkce z menu lze přiřadit tlačítkům vedle spouště. Typicky je to kompenzace expozice a režim filmu.

Manuální volba času expozice;  poměrně dobře umístěný přepínač ON/OFF Bajonet; zrcátko se sklápí horizontálně

Struktura menu je shodná se všemi fotoaparáty Panasonic. Co nás již nepřekvapí je, že L1 je první zrcadlovka s českým menu. Aparát disponuje mnoha funkcemi (včetně předsklopení zrcátka či přemapování CCD), které jsou dostupné v menu Custom.

Shrnutí: Pro mě osobně překvapivě dobré ovládání. Kvůli zvyku mi trochu chyběl (druhý) stavový displej. Jeho funkci však plně zastupuje LCD.

Menu při záznamu Nabízené režimy filmu
Setup Možné funkce pro tlačítka Func
Menu Custom obsahuje velmi důležité volby Menu při přehrávání

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • Erik Mihalcin
    Erik Mihalcin
    07.08.2006 12:35

    Pan Koritina,
    "logo ultrazvukového čištění senzoru" je v skutocnosti logo systemu 4/3, ak myslime to iste logo.
    Co sa tyka stabilizacie - stabilizovany je objektiv, v menu tela sa da nastavit len typ stabilizacie (ak ju podporuje objektiv). Takze ak sa pripoji iny objektiv, tak nema ziadnu stabilizaciu (zatial neexistuje iny stabilizovany objektiv pre standard 4/3) Opravte ma, ak sa mylim.
    Zda sa mi, ako by Ste nemali vela casu na tu recenziu - uz Ste napisali aj lepsie.

  • Petr Koritina
    Petr Koritina
    Autor
    07.08.2006 15:02

    Veta: "Telo umoznuje..." jen rika, ze rezimy se MUSI zapnout v nem a ne, ze samo o sobe stabilizuje. Coz myslim je obecne znamy fakt. Takze samozrejme mate pravdu a ja take netvrdil nic jineho.

    btw: NEJDE O RECENZI!!! To u tohoto kusu nejde.

  • Petr Koritina
    Petr Koritina
    Autor
    07.08.2006 15:13

    Popisek jsme opravil, dekuji.

  • Erik Mihalcin
    Erik Mihalcin
    08.08.2006 16:40

    Prepacte Petre, nechcel som sa do Vas obuvat. Verim, ze tej stabilizacii rozumiete viac ako ja. Len som chcel ukazat, ze je to napisane trochu nezrozumitelne. Dakujem Vam za slusnu odpoved na trochu drze podpichnutie.

  • igoo
    igoo
    10.08.2006 22:54

    Recenze není špatná, ale ty fotky jsou hrůza...

  • Petr Koritina
    Petr Koritina
    Autor
    11.08.2006 12:14

    Nějak jste zapomněl napsat v čem jsou hrozné. Výroky s podobně nepřesným obsahem nikomu nic neřeknou.

  • Petr Luňák
    Petr Luňák
    11.08.2006 18:31

    Kvalita fotek mi tez prijde bidna...mizerna kresba, nezanedbatelna aberace a iso nad 400 nepouzitelne, na zrcadlovku to je spatne:(

  • Petr Koritina
    Petr Koritina
    Autor
    11.08.2006 22:44

    Toto je predprodukcni vzorek (jsme zcela jiste prvni a mozna jedini, kdo mel L1 k dispozici) a tak prave aberaci bych rozhodne prilis neposuzoval - na SW se obvykle pracuje do posledni chvile. Ted mam doma nastupce FZ30, ano.. 50 je tu.. A aberace je nulova. SW ji dokonale zrusi.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (13)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram