Czech Press Photo 2022

Výstava Czech Press Photo je v Národním muzeu v Praze do konce července 2023. I podle těchto fotek má politika v Česku často komediální až tragikomický náboj. Je to však nesrovnatelně lepší ve srovnání s hrůzami tam, kde vládnou diktatury. Pořád je u nás nádherně. Zajít na výstavu doporučuji.

Česko jako malá země není určitě pupkem světa. Události ve světě nás však nutně ovlivňují. Žijeme v době, kdy se po období relativního klidu, stability či blahobytu, situace mění a všichni se musíme přizpůsobit. Covid k nám přišel na konci roku 2019. V minulém roce 2022 dozníval. Tuto dobu na výstavě přípomíná dnes už ikonická fotografie Miloše Zemana v akváriu, jak jmenuje nového předsedu vlády Petra Fialu.

Jmenování premiéra (Autor Roman Vondrouš) – 28. listopadu 2021

V té době již na Slovensku prezidentovala politička jiného charakteru – Zuzana Čaputová. Ta navštívila se svým partnerem Jurajem Rizmanem hudební festival Pohoda.

Prezidentka na Pohodě (Autor Juraj Benedikovič)

V létě 2022 Covid skončil a náš budoucí prezident generál Petr Pavel se v rámci své prezidentské kampaně začal připravovat na cestu na Hrad.

Generál Petr Pavel míří na Hrad (Autor Jiří Sláma)

Prezidentská kampaň hlavního soupeře generála Pavla Andreje Babiše byla fotograficky také zajímavá. Babiš objížděl republiku ve svém obytném voze a snažil se získat voliče.

Kampaň Andreje Babiše (Autor Milan Jaroš)

Pekárny, které Andrej Babiš vlastní, vyrábějí desetitisíce koblih, které pak často využívá při politických kampaních hnutí ANO. Ve své kanceláři se takto Andrej Babiš setkal v Roudnici nad Labem 20. prosince 2021 s bílým psíkem svého podporovatele. Ani tady koblihy nechybí.


Koblihu? (Autor Michal Růžička)

V minulém roce jsme si připomněli 30. výročí rozpadu Československa. Při této příležitosti se ve vile Tugendhat v Brně setkali bývalí hlavní aktéři této pro nás všechny zásadní politické události, bývalí premiéři Václav Klaus a Vladimír Mečiar. Zdá se, že jejich povahy se od té doby příliš nezměnily. Podle fotografů – novinářů odešli hodinu před ukončením přímého přenosu a obvinili redaktory z amatérizmu a neznalosti faktů. Zvláště rozčilený pak odcházel pan Mečiar (předposlední fotografie).

Tugendhat po 30ti letech (Autor Matej Kalina)

Do prezidentské kampaně se zapojil i milionář Karel Janeček, který získal svůj majetek tak trochu ve virtuální realitě při elektronických obchodech s akciemi. Takto vystupoval i při své kampani.

Prezidentský kandidát ve virtuální realitě (Autor Vít Šimánek)

Mnohem více než politika se mi líbil spontální mejdan, které po sociálních sítích svolal jeden student do tramvaje číslo 22 v Praze a to 22.2. 2022. Přerostl v hormadný Flash Happening.

22. 2. 2022, 22, 22:22 (Autor Roman Topič)

Bohužel jen o dva dny později Rusko zahájilo útok na Ukrajinu. Tématu Ukrajina je samozřejmě věnováno nejvíce fotografií. Situaci na Ukrajině asi většina z nás sleduje každý den a hodně nás zvěrstva a násilí, která zde denně v masovém měřítku probíhají, vyčerpávají. Je to obrovské množství negativní energie. Přesto nemůžeme před tím, co se zde děje, zavírat oči.

Dvě fotografie v článku jsou z Buče na Ukrajině, kde probíhalo masové vraždění civilního obyvatelstva. Pokud máte vztah ke zvířatům a přírodě, je to asi ještě více drastické a fotografie nepotřebují komentáře. Doufejme, že vrazi budou jednou potrestáni, i když dnes jsme od toho asi hodně daleko.

Pán a jeho pes (Autor Vojtěch Darvík Máca)


Buča (Autor Gabriel Kuchta), pořízeno 5. dubna 2022

V civilizované části planety v Anglii zemřela královna Alžběta II. Národ ji miloval.

Londýn, rozloučení s královnou Alžbětou II (1926–2022) (Autor Jan Zátorský)

Naštěstí jsou na výstavě i normální fotografie než jen politika či tragédie. V kategorii portrétů mě zaujala fotografie výtvarníka Davida Černého s papouškem. Výtvarník David Černý proslul svou parodií Entropa, kterou naši politici vyvěsili jako originální dílo, během minulého předsednictví v Bruselu. Určitě to šokovalo, což dnes moderní umění žádá. Možná, že by David Černý mohl vytvořit něco podobně originálního i na téma Česka a nás Čechů.

David Černý – portréty (Autor Eduard Palíšek)

Ve sportovní kategorii je výborný třeba hezky popisný snímek ze závodu horských kol.

Světový pohár horských kol 2022 (Autor Michal Červený)

Výstavu Czech Press Photo 2022 jsem si prošel jako divák. Nešlo mi o žádný report o soutěži a jejich vítězích. Vím, že tohle je a vždy bude velmi relativní a nemá cenu to řešit. Určitě stojí za to do Národního muzea zajít a poučit se, jak vidí svět kolem jiní fotografové. Uvidíte výborné reportážní a dokumentární fotografie, které jsou zároveň i velmi aktuální.

   

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • Frantiszek
  Frantiszek
  07.04.2023 11:39

  Velice casto nechapu, jak se fotky dostavaji do takovych vyberu. V mnoha pripafech mi to prijde jako neskutecna tlacenka. Treba "Przidentka na pohodu?" Ta fotka je dobra v cem? Rekl bych, ze je dokonce dost nepodarena.

 • MaTal
  MaTal
  07.04.2023 13:54

  Článek se mi líbíl a díky za něj. Určitě, jak píšete jsou tam i "normální" fotografie, ale raději výstavu, která bude mému oku lahodit. Určitě jsou fotky (cca 8 uvedených v článku) skvěle nafocené z pohledu porotců, ale díky těmto si návštěvu odpustím.

 • marian_r
  marian_r
  08.04.2023 15:42

  Neuveriteľný výber fotografií, fakt tam lepšie neboli?

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (3)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram