FotoTest: Recenze telefonu Apple iPhone X

Aspiruje na revoluční zařízení. Displej skoro přes celou přední stranu a několik technických vychytávek v čele s Face ID. Dokáže iPhone X konkurovat i po stránce fotoaparátů?

Displej

To je asi jedno z největších lákadel telefonu. Tento iPhone jako první nabídne displej typu AMOLED, navíc je displej vyříznutý v horní části, což znamená, že při 5,8“ úhlopříčce má celkem kompaktní rozměry, rozhodně menší než telefony s podobnými úhlopříčkami.

Naneštěstí ne všechny aplikace uměly využít celého displeje a zobrazovaly se pouze mimo vyříznutou část. Bylo to jen málo aplikací, nebyla mezi nimi žádná důležitá.

Pozorovací úhly displeje jsou výborné, jediné, co jsem zaznamenal, byla změna vyvážení bílé, pokud se na telefon díváte zpříma a pokud se díváte z úhlu.

Výdrž baterie

iPhone X má poměrně velkou baterii, úsporný displej i procesor, což naznačuje solidní výdrž. Jeden den je s iPhone jistota, dva dny se dají zvládnout i za mírně nadprůměrného používání (internet, volání, poslouchání hudby, sledování videí, sem tam hra). Tři dny jsou možné při střídmějším používání.

Face ID

To je pravděpodobně důvod, proč budete chtít tento telefon. Ne protože je to funkčnější než čtečka otisků prstů, ale spíše proto, že to je zajímavá novinka.

Nastavení obličeje je velmi jednoduché, bohužel je možné nastavit pouze jeden. Telefon se tímto nepřestane učit a stále doplňuje informace o vaší tváři, takže po chvíli vás pozná snad v každé situaci. Problém nejsou brýle, jiný účes a mohl bych pokračovat. Obtíže nepředstavuje dokonce ani tma, i v takovém případě telefon neměl s rozpoznáním mé tváře potíže.

Vadilo mi však, že telefon rozpoznává obličeje pouze v případě, když držíte zařízení na výšku. Na šířku to nefunguje, což je trošku otrava. Představoval bych si, že Face ID bude o zlomek vteřiny rychlejší. Přeci jen musím chvíli čekat a navíc ještě potom musím udělat gesto prstem, abych se dostal na hlavní obrazovku.

Bohužel musím poznamenat, že odemykání přes čtečku otisků prstů je rychlejší. Navíc prst na čtečku můžete přiložit už v kapse, když se potom poprvé podíváte na displej, už je telefon odemknutý. Tím nechci říct, že je Face ID špatný systém, ale potřebuje ještě trošku doladit. Hračka to je ale bezvadná.

RAW

Základní aplikace telefonu nepodporuje for­mát RAW. V App Storu jsou sice alternativy, ale žádná solidní, která by byla zdarma. To znamená, že pokud chcete s iPhonem pořizovat profesionální snímky s manuálním nastavením a upravené v počítači, musíte k telefonu za třicet tisíc korun dokupovat ještě další aplikaci.

Automatický režim

Na druhou musím hned dodat, že iPhone má opravdu vymakaný automatický režim. Snaží se držet ISO maximálně nízko a nebojí se zajít na časy okolo čtvrtiny sekundy. Teoreticky by mohl jít vzhledem k přítomnosti stabilizace obrazu i o kousek níže, ale to by fungovalo jen v určitých případech.

Fotka z mobilniho telefonu iPhone X

Vyvážení bílé funguje také velmi dobře, když jsem zkoušel dovyvažovat obrázky v počítači, barevná teplota se měnila jen minimálně.

Fotka z mobilniho telefonu iPhone X

V podstatě se mi za celou dobu recenze nestalo, že by fotka byla rozmazaná nebo že bych si řekl, že bych použil úplně jiné nastavení. Takže velká pochvala pro iPhone.

Dynamický rozsah a HDR

I když se kvality čipu nedají srovnávat se zrcadlovkou, třeba v dynamickém rozsahu nevychází vůbec špatně. V drtivé většině situací je dynamický rozsah dostatečný, co je však ještě důležitější, automatika nenechává přepálené nebo podexponované fotky. Takže ve většině případů dostanete ideálně exponované snímky.

Fotka z mobilniho telefonu iPhone X

Fotka z mobiln?ho telefonu iPhone X
Fotka z mobiln?ho telefonu iPhone X

Pokud se foťák dostane do situace, kdy je ve scéně hodně přesvětlených objektů a zároveň i nějaká hodně tmavá místa, zapne HDR, pokud to je povoleno v hlavním nastavení. To vykreslí ještě více detailů v jinak bílých a černých částech snímku. Názorně to lze vidět na ukázkách níže, kde se objeví kresba v mracích nalevo na horizontu.

Horší světelné podmínky a šum

Šum je obecně na dobré úrovni až do ISO 1600, kde se to láme. Za touto hranicí jsou fotky hůře použitelné, odšumování, které se nikde nedá nastavit ani vypnout, už hodně ničí detaily. Na druhou stranu automatika jen tak nenechá čip fotit na tak vysoké ISO. Nad ISO 1600 se iPhone X za celou dobu recenzování dostal jen párkrát v úplně tmě.

Fotka z mobilniho telefonu iPhone X

Focení za horších světelných podmínek je s iPhonem celkem snadné. Na foťák se můžete spolehnout. Jednoznačně bych za horších světelných podmínek doporučil použít širokoúhlejší kameru. Důvod je v lepší světelnosti. Ta se promítne do nižší hodnoty ISO a lepších detailů.

Fotka z mobilniho telefonu iPhone X

Optické chyby

Na chromatickou aberaci neboli barevné kontury na kontrastních hranách nenarazíte, což je způsobeno hlavně postprocessingem telefonu, který tuto vadu při konverzi do JPEGu odstraňuje.

Stejně je na tom vitěnace čili ztmavení rohů snímku. Nepozoroval jsem ji na žádných fotkách a poděkovat za to zase můžete automatickým korekcím.

Fotka z mobiln?ho telefonu iPhone X

Horší to je se zkreslením. Na širokoúhlém ohnisku zamrzí znatelné soudkovité zkreslení. To se projevuje skoro na všech fotkách, kde jsou viditelné rovné linie. Takže fotografie architektury s iPhonem nemusí dopadnout zrovna dobře. Je trošku podivné, že Apple zde nenastavil automatiku tak, aby zkreslení odstranila. Jinak do fotek sahá hodně a zrovna zkreslení je viditelné poměrně dost.

Fotka z mobilniho telefonu iPhone X

Kresba

Tímto sice pokračujeme u kvalit objektivu, ale je nutné zde zmínit celkem nízké rozlišení čipu. Ono není až tak těžký úkol pro objektiv vykreslit dvanáct megapixelů, takže v této kapitole mohu jednoduše konstatovat, že objektivy jsou na 12 Mpx velmi ostré a nemají problémy s detaily, a to ani v rozích snímku.

Fotka z mobilniho telefonu iPhone X

Bokeh

Zde se dostáváme do oblasti, kde jen z principu (kvůli malým čipům) nemohou telefony konkurovat zrcadlovkám ani kompaktním fotoaparátům. Jedná se o rozmazané pozadí a potom kolečka silných světelných zdrojů mimo hloubku ostrosti. Na prvních dvou ukázkách můžete vidět přední i zadní bokeh ši­rokoúhlého objektivu.

Fotka z mobilniho telefonu iPhone X Fotka z mobilniho telefonu iPhone X

Můžeme vidět, že bokeh není vůbec špatný, na poměry mobilních telefonů je celkem kvalitní, a to jak ten přední, tak i ten zadní. Obdobná situace panuje i u portrétního ohniska na ukázkách níže.

Fotka z mobilniho telefonu iPhone X Fotka z mobilniho telefonu iPhone X

Zde můžeme vidět, že zadního bokehu je velmi těžké dosáhnout kvůli delší minimální zaostřovací vzdálenosti. Tím se dostáváme k makru, protože to je asi jediná disciplína, kde telefon dokáže dosáhnout rozmazaného pozadí.

Makro a rozmazané pozadí

Pro focení makra silně doporučuji využít širokoúhlejšího objektivu. Ten má kratší minimální zaostřovací vzdálenost a navíc více a lépe maže pozadí. To je zase způsobeno lepší světelností. F/1.8 u široko­úhlého objektivu oproti f/2.4 u portrétního objektivu.

Fotka z mobilniho telefonu iPhone X Fotka z mobilniho telefonu iPhone X

I když je u portrétního objektivu o něco těžší vyrobit světelnější objektiv, právě na portrét je vyžadována lepší světelnost. Proto trošku zamrzí, že na 6mm ohnisku (52 mm po přepočtu) je clona horší.

Přední foťák

Ten má rozlišení 7 Mpx, což je zcela dostačující, naopak větší rozlišení by v kombinaci s malým čipem razantně snižovalo kvalitu ve špatných světelných podmínkách. V těch normálních je přední kamerka velmi dobrá, v těch horších jako na ukázce níže si vede obstojně. S ISO 2000 lze stále vidět mé volební preference, takže s nadsázkou soudím, že foťák prošel. Samozřejmě bych si dokázal představit lepší výsledky, ale když srovnám jeho výkonnost s konkurencí, tak si vede nadprůměrně.

Fotka z mobilniho telefonu iPhone X

Video

Telefon umožňuje pořizovat video ve Full HD4K rozlišení a to s velmi vysokým bit-rate, tedy v dobré kvalitě. 4K ukázka níže.

Druhou možností je natáčet zpomalená videa. Obraz chvilku běží normální rychlostí, ale následně se zpomalí 240 fps. A to buď v rozlišení 720p nebo Full HD, ale to jen v režimu „Vysoké efektivity“, která může zhoršovat kompatibilitu vi­dea.

Poslední možností je pořizovat časosběrná videa, přičemž telefon je umí ustabilizovat, i pokud je nahráváte z ruky, a nikoliv ze stativu. Ukázka z ruky níže.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Obsah článku

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

David Weinhauer - fotograf aktů
David Weinhauer - fotograf aktů

Da­vid Weinhauer je br­něn­ský fo­to­graf aktů, známý pře­de­vším svou in­stagra­mo­vou sé­rií por­trétů „Sprosté kafe“. Něj­čas­těji fotí s ama­tér­skými kli­ent­kami. Ně­které z nich chtějí fotky pro sebe, ji­ným po­má­hají v psy­cho­te­ra­pii. Na­jdou se i ta­kové, které za fo­cení ne­chtějí za­pla­tit a vy­u­ží­vají k tomu různé tak­tiky.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace