Fotografujeme zatmění Slunce v USA: den “D“ 21. Srpna 2017

Prudké ochlazení, tma a to náhle za horkého poledne ve vyprahlé části státu Wyoming na středozápadě USA. Co si o tomto úžasném jevu museli myslet naši předkové před tisíci lety? Dnes se však na tento jev můžeme my fotografové dokonale připravit. Přesto jsou ty dvě minuty úplného zatmění Slunce neskutečné krátké a vy to nesmíte pokazit. Příště už třeba ve vašem životě nikdy nebude. 

Setkani fotografu

Postup pro zachycení tohoto vesmírného zážitku jsme před expedicí Foto­institutu zveřejnili v článku Jak nastavit fotoaparát pro fotografování zatmění slunce. Využijete při něm uživatelské režimy, které dnes umí většina zrcadlovek již od střední třídy. Fotograficky nejatraktivnější částí zatmění Slunce je přechodový jev, který se nazývá diamantový prsten. Trvá jen několik vteřin v době, kdy paprsky Slunce prolétnou posledním údolím Měsíce, díky kterému ještě Slunce není zcela zakryto. Zároveň již na obloze jasně září korona. Pro zachycení tohoto jevu jsme do uživatelského režimu C1 uložili: sekvenční režim snímání, expoziční čas 1/125s, clonu f11, ISO 100.


Foto: Diamantový prsten

Canon EOS 5DSR, objektiv Canon 300mm/f2.8LI s konvertorem 2×, čas 1/125s, clona f11, ISO 100 


Do uživatelského režimu C2 jsme nastavili bracketing sedmi expozic, pro zachycení na jedné straně slunečních protuberancí (krátký expoziční čas) a na druhé straně sluneční korony, co nejdále od Slunce (dlouhý expoziční čas).

Foto: Sluneční protuberance

Canon EOS 5DSR, objektiv Canon 300mm/f2.8LI s konvertorem 2×, čas 1/250s, clona f11, ISO 200


Foto: Sluneční korona

Canon EOS 5DSR, objektiv Canon 300mm/f2.8LI s konvertorem 2×, čas 0,3s, clona f11, ISO 200


V uživatelském režimu C3 jsme v manuálním režimu plánovali zvyšovat postupně hodnotu ISO a zachytit tak co nejvzdálenější části sluneční korony. V praxi se však ukázalo, že přechod světla při zatmění je tak rychlý, že na displeji skoro nic nevidíte díky oslnění. Při vlastním zatmění zvládnete tak akorát mačkat spoušť a otočit kolečkem režimu. Přenastavovat fotoaparát není reálné. Fotoaparáty bohužel neumí bracketing ISO tak, aby se dal přímo uložit jako uživatelský režim. Tak se vytváří prostor pro šťastnou náhodu částečně mimo plán. Snímek takto zachytil doslova první paprsky Slunce na konci zatmění a vnější části sluneční korony v jednom snímku. 


Foto: Day after

Canon EOS 5DSR, objektiv Canon 300mm/f2.8LI s konvertorem 2×, čas 1/5s, clona f11, ISO 200

Zatmění slunce doporučujeme fotografovat v dobré partě! :)

     

Líbil se vám článek?

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

FotoMaraton Sumava

Tip na článek

Rozhovor: Praktické tipy na fotografování
Rozhovor: Praktické tipy na fotografování

V tomto článku si před­sta­víme trošku ne­tra­diční fo­to­gra­fické rady, pro­tože To­máš Gá­lik ze Zo­ner Photo Stu­dia po­radí, jak nej­lépe na­sta­vit fo­ťák a fo­tit, aby se fotky co nej­jed­no­du­šeji upra­vo­valy v po­čí­tači a aby vý­sledky byly co nej­lepší.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram
FotoMaraton Sumava

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace