Objektiv do (ne)pohody: Recenze Nikonu 28-300mm

Každý fotograf se jistojistě jednou pořádně naštval, když objevil nádhernou scénu, ale nechal si doma správný objektiv. Mohla to být srnka u potůčku v lese nebo naopak rozlehlá pole a mýtiny v záři zapadajícího slunce. Ale když na to nemáte dostatečně dlouhé/krátké sklo, můžete si jen trhat vlasy. Existuje však jedno řešení - zcela univerzální objektiv s velkým rozsahem ohnisek. A tím je i Nikon 28-300mm, který jsme otestovali.

Jeden univerzální zoom, nebo více objektivů? To je ta otázka, se kterou si mnoho fotografů láme hlavu. My ji nemůžeme obecně zodpovědět, ale můžeme napomoct v těžkém rozhodování. Přinášíme podrobnou recenzi Nikonu 28–300mm f/3.5–5.6.

Nikon jej představil před téměř sedmi lety například spolu s „dvacet čtyři-sto dvacítkou“ nebo populární pětaosmdesátkou se světelností f/1.4. Nedá se o něm mluvit jako o staříkovi, ale přeci jen – objektivy ještě nikdy nezastarávaly tak rychle jako v dnešní době. I proto může mít Nikon trošku problémy vyrovnat se s dnešní konkurencí a hlavně s čipy s opravdu vysokým rozlišením. 

Parametry:

 • Zařazení: univerzální zoom pro FX Nikon
 • Rozsah ohnisek: 28–300 mm
 • Světelnost: minimální f/3.5 – f/5.6, maximální f/22 – f/38
 • Počet lamel clony: 9
 • Minimální zaostřovací vzdálenost: 50 cm
 • Maximální zvětšení: 0,32×
 • Velikost filtrů: 77mm, neotáčí se při ostření
 • Optická stabilizace obrazu: ano, VR
 • Rozměry, hmotnost: 114,5×83 mm, 800 gramů

Když si projdete parametry, možná vám vadí poměrně špatná světelnost. f/5.6 při plném přiblížení není nic extra, vždyť Nikon umí zoomy klidně i s f/4 na dlouhém konci, třeba f/2.8–4 by se k objektivu hodilo lépe. Jenže vše má své plusy a minusy. Tento objektiv má být univerzální, a pokud jej má fotograf používat při všech příležitostech, nemůže se tahat s dvoukilovým „heblem“. Naopak si raději na svém full framu ponese celkem lehký a malý objektiv, jako je tento.

TEST OBJEKTIVU NIKON 28–300MM

(…pokračování v odkazu…)

Nikon 28-300mm f/3,5-5,6G ED AF-S VR lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>
   

Líbil se vám článek?

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

Posviťte si na to aneb co zmůže i jedna lampa. Škola světla Jana Pohribného MQEP 9. díl
Posviťte si na to aneb co zmůže i jedna lampa. Škola světla Jana Pohribného MQEP 9. díl

De­vátý díl ob­lí­bené „Školy světla od Mi­s­tra Jana Po­hrib­ného“ se vě­nuje umě­lému světlu. Do­zvíte se, jak pra­co­vat s umě­lým svět­lem, jaké jsou jeho druhy a jak je uplat­nit a kom­bi­no­vat. Vy­svět­líme si tyto typy osvět­lení: *Hlavní světlo *Do­plň­kové světlo *Pro­tisvětlo *Světlo na po­zadí *Am­bi­entní světlo *Efek­tové světlo.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace