Vlastnosti a výstup bezzrcadlovky FujiFilm X-Pro1 jsou tématem následujícího testu. Myslím, že rozhodně má tento model co nabídnout a že bezzrcadlovky již mají své pevné místo na trhu s fotoaparáty.

Hledáček

Zadní strana Páčka pro přepínání režimu hledáčku Hledáček v režimu EVF Hledáček v průhledovém režimu - snímané pole Hledáček v průhledovém režimu - paralaxa

Jedna s obrovských výhod (specialit) Fujifilmu. Jde o hybridní systém, kdy buď používáte průhledový, nebo elektronický hledáček. Přepínání je pomocí páčky na přední stěně vedle objektivu. Průhledový hledáček nelze „zapnout“ v případě aktivace režimu makro. Elektronický plně odpovídá tomu, co byste jinak viděli na LCD. Jeho zobrazení není právě nejrychlejší – za šera je v něm obraz při rychlém pohybu trhaný. Ovšem průhledový je skvělý. Zobrazuje se v něm hranice aktuální focené plochy (v závislosti na použitém objektivu), včetně posunu vzhledem k místu ostření (viz. foto).

Čip

Klasické "rozložení pixelů" Použitá matice 6x6 - vyšší míra náhodnosti uspořádání pixelů

zdroj: www.fujifilm.cz

Nejprve k obrazovým výsledkům. Jsou excelentní. Za běžných podmínek i za zhoršených je výstup prakticky 100%. Komu by přesto nevyhovoval, bude ukládat a pak zpracovávat RAW. K výsledkům přispívá značnou měrou absence low-pass filtru, protože není jeho funkce třeba. Struktura buněk je totiž méně pravidelná. Zpracování obrazu dokáže zbytek. Pro běžné snímky lze použít i ISO 6400 s nejnižší redukcí šumu (NR –2).

Video

Režim video - nastavení

Natáčet lze pouze v HD a FullHD rozlišení. Mnou použitý objektiv není pro video vhodný nejen svou ohniskovou vzdáleností. Ostření je totiž také omezující – je hlučné. Při videu se buď ostří průběžně nastavením ostření na S nebo C (aparát se choval stejně v různých režimech ostření), nebo lze ostřit výlučně manuálně. Ukázku najdete zde.

Použitý objektiv

Množství příslušenství je relativně omezené. Měl jsem k dispozici objektiv XF60mmF2.4 R Macro. Nevím tedy, zda režim makro na křížovém voliči pracuje stejně s dalšími objektivy. Jeho aktivace způsobí nemožnost užití průhledového hledáčku. Aktivní je jen elektronický (a samozřejmě LCD). Podstata je jasná. Při blízkém snímání je velká paralaxa (rozdíl polohy snímané plochy a plochy v hledáčku). Při f/2,4 je objektiv velmi vhodný na „odpíchnutí“ pozadí od snímaného objektu. Ohnisková vzdálenost 60 mm (91 mm ekv.) je vhodná na makro. Také se o makroobjektiv jedná. Klasické kajinky s ním nelze doporučit, maximálně krajinný detail. Pro mě osobně to byla mírná komplikace. Ale… Dívat se pod „jiným úhlem“ bylo nakonec hodně příjemné. Cílem testu není testovat objektiv, a tak se omezím na několik strohých konstatování. Opticky skvělý. Robustní, s výbornými ovládacími prvky. Ostření hlučné. Přední člen se vysouvá, ale neotáčí. Pro další příslušenství je na něm závit 39 mm.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • Taffey
    Taffey
    30.09.2013 13:33

    Podle mého názoru není cena tohoto přístroje ničím omluvitelná. Kdyby to byl FF, tak bych to pochopil,a u APSc je to naprostá pakárna. Jinak bezva foťák.

  • Jiří Novotný Jifi
    Jiří Novotný Jifi
    30.09.2013 13:37

    Teda, ta cena je opravdu naprostý úlet. Vypadá to jako fajn retro, fotí to dobře, ale za ty peníze bych to nekoupil. Proč je to o tolik dražší než zrcadlovka?

  • Taky..
    Taky..
    08.10.2013 12:25

    Schválně jsem se podíval, jak je článek starý, ale on je kupodivu nový. V tom případě nechápu, proč si autor nezjistí aktuální nabídku X-mount objektivů, když už kritizuje malý rozsah příslušenství...

    http://www.fujifilm.com/products/digital_cameras/xf_lens/roadmap/

  • Petr Koritina
    Petr Koritina
    Autor
    09.10.2013 19:17

    Cituji: "Objektivy speciálně určené pro tento model jsou tři."
    Podtrhuji slovo speciálně a doporučuji se podívat na odkaz, nikolv pouze na text. Objektivů pro bajonet je samozřejmě více.

  • Taky..
    Taky..
    10.10.2013 00:21

    "Objektivy speciálně určené pro tento model" jsou všechny XF objektivy. A těch je více, ne jen tři, o kvalitních alternativách od Zeisse ani nemluvě. Odkaz, kterým se tu oháníte, je zastaralý a neúplný (jak je ostatně u českých lokalizací běžné). Kdybyste se obtěžoval nahlédnout do angličtiny, pochopíte.

    http://www.fujifilm.com/products/digital_cameras/x/fujifilm_x_pro1/features/page_02.html

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Obsah článku

Komentáře k článku (5)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram