Vlastnosti a výstup bezzrcadlovky FujiFilm X-Pro1 jsou tématem následujícího testu. Myslím, že rozhodně má tento model co nabídnout a že bezzrcadlovky již mají své pevné místo na trhu s fotoaparáty.

Mezi bezzrcadlovky se zařadil další model Fujifilmu. Je jím Fujifilm X-Pro1.

FujiFilm X-Pro1 Horní strana

Základní vlastnosti

velikost /hmotnost 139.5 × 81.8 × 42­.5 mm, cca 430 g (včetně baterie), 220g objektiv XF60mmF2.4 R Macro
velikost čipu/rozlišení 23.6 mm x 15.6 mm (APS-C) X-Trans CMOS, 16,3 MPx
rozsah citlivosti ISO 100–25 600
bajonet objektivu FUJIFILM X mount
LCD 3“, RGBW (White) LCD, 1 230 kpx
formát dat RAW/jpg/MOV
cena za set s objektivem 60 mm (září 2013) 47 990,–

Fujifilm si často hledá vlastní cesty v inovacích. Ne jinak je tomu u modelu X-Pro1. Svou výraznou cestou si jde hledáček i čip. A tak se jim budeme později věnovat trošku více.

Volič doby expozice, korekce expozice, spoušť Přední strana Detail

Fujifilm X-Pro1 je retro každým coulem. Mě se navíc dostal do rukou kus, který jde z ruky do ruky a patina na něm nebyla umělá. Prostě nádhera. (Foto)Ovládání je velmi jednoduché.

Páčka pro přepínání režimu ostření Nastavení clony

V zásadě disponuje režimy P,A,S,M, které se volí dvěma voliči. Na objektivu volíme clonu. Krajní hodnota je A(uto). Na rozměrném voliči na horní straně těla nastavujeme čas. Krajní hodnota je také A(uto). A+A je tedy klasická programová automatika. Pevné hodnoty jsou plný manuál a jedno A s pevnou hodnotou druhého parametru je samozřejmě poloautomatický režim. Tohle ovládání sedne zřejmě absolutně každému. Na horní straně najdeme dále volič kompenzace expozice, tlačítko Fn, kterému lze v Menu přiřadit funkci, spoušť, tlačítko pro zapnutí přístroje a nezbytnou patku pro blesk. Dálková spoušť se realizuje klasicky přišroubováním drátku do spouště.

Pohled shora Detail

Na zadní straně je tlačítko pro zvětšení náhledu při manuálním ostření (samozřejmě v místě ostření). V režimu Q (rychlé menu) se jím mění nastavená hodnota daného parametru. Další tlačítka přepínají množství zobrazených informací (Disp/Back), režim hledáčku (hledáček, LCD, Automatické přepínání). Kolem tlačítka Menu jsou klasická křížová tlačítka s intuitivním významem v dané situaci. Zcela vlevo je Drive pro změnu režimu snímání a pod ním přepínání měření expozice a místa ostření.

Po stisku tlačítka Drive se ukáže nabídka režimu snímání – jeden snímek (focení), sériové snímání (6 resp. 3 fps). Následuje Expoziční bracketing, ISO bracketing, Expoziční řada simulace filmu. Zde se uloží snímek ve třech v menu definovaných variantách (celkem z deseti možností). Následuje řada s různým dynamickým rozlišením. To v zásadě znamená použití až ISO 800. V tomto případě nejsou dostupné všechny možnosti nastavení ISO. Stejně tak ve standardním režimu snímání nelze zvolit libovolnou hodnotu IS|O s libovolnou hodnotou dynamického rozsahu (ten totiž vyžaduje minimální konkrétní ISO). Předposledním režimem je Panorama. Je plně automatické a výsledky jistě uspokojí každého. Výsledek velmi záleží na scéně a schopnostech fotografa. Zde není moc co hodnotit. Poslední položkou je režim Video.

Nepodařilo se mi zapnout bodové měření expozice svázané s místem zaostření. Měření probíhalo stále ve středu zorného pole.

LCD při snímání Menu Nastavení dynamického rozsahu Simulace filmu Redukce šumu Nastavení funkce pro tlačítko Fn Nastavení Režimy fotoaparátu

Kompletní specifikaci najdete na stránkách www.fujifilm.cz.

Při prohlížení Menu prohlížení

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • Taffey
  Taffey
  30.09.2013 13:33

  Podle mého názoru není cena tohoto přístroje ničím omluvitelná. Kdyby to byl FF, tak bych to pochopil,a u APSc je to naprostá pakárna. Jinak bezva foťák.

 • Jiří Novotný Jifi
  Jiří Novotný Jifi
  30.09.2013 13:37

  Teda, ta cena je opravdu naprostý úlet. Vypadá to jako fajn retro, fotí to dobře, ale za ty peníze bych to nekoupil. Proč je to o tolik dražší než zrcadlovka?

 • Taky..
  Taky..
  08.10.2013 12:25

  Schválně jsem se podíval, jak je článek starý, ale on je kupodivu nový. V tom případě nechápu, proč si autor nezjistí aktuální nabídku X-mount objektivů, když už kritizuje malý rozsah příslušenství...

  http://www.fujifilm.com/products/digital_cameras/xf_lens/roadmap/

 • Petr Koritina
  Petr Koritina
  Autor
  09.10.2013 19:17

  Cituji: "Objektivy speciálně určené pro tento model jsou tři."
  Podtrhuji slovo speciálně a doporučuji se podívat na odkaz, nikolv pouze na text. Objektivů pro bajonet je samozřejmě více.

 • Taky..
  Taky..
  10.10.2013 00:21

  "Objektivy speciálně určené pro tento model" jsou všechny XF objektivy. A těch je více, ne jen tři, o kvalitních alternativách od Zeisse ani nemluvě. Odkaz, kterým se tu oháníte, je zastaralý a neúplný (jak je ostatně u českých lokalizací běžné). Kdybyste se obtěžoval nahlédnout do angličtiny, pochopíte.

  http://www.fujifilm.com/products/digital_cameras/x/fujifilm_x_pro1/features/page_02.html

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Obsah článku

Komentáře k článku (5)

Tisknout článek

Tip na článek

Podzimní aktualizace Zoner Photo Studio X: Více lokálních úprav, nová Luma křivka a varianty souborů
Podzimní aktualizace Zoner Photo Studio X: Více lokálních úprav, nová Luma křivka a varianty souborů

Pro­gram pro správu a úpravu fo­tek Zo­ner Photo Stu­dio X se v pod­zimní ak­tu­a­li­zaci za­mě­řuje zejména na mo­dul Vy­vo­lat a při­náší lo­kální úpravy ba­rev, no­vou Luma křivku a více va­ri­ant úprav u jedné fotky.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram