Nikon Coolpix P6000 je v několika směrech velmi zajímavý. Stále je to fotoaparát. Ale navíc má integrovaný GPS modul, snímá do RAWu a je podstatně rychlejší než jeho předchůdci. Více si přečtěte v následujícím uživatelském testu.

Stručná charakteristika

Nikon Coolpix P6000 Nikon Coolpix P6000

Nikon Coolpix P6000 je kompaktní fotoaparát s 13,5 Mpx (efektivně) fotoaparát s 4× optickým zoomem, optickou stabilizací, s 2,7" LCD. Jedná se o nejvýkonnější kompaktní fotoaparát značky Nikon. Má cca 48MB interní paměť, která se po zaplnění karty bude jistě hodit. Veškeré funkce lze ovládat manuálně. Na našem trhu ho lze pořídit těsně pod 11 000,– Kč (březen 2009). Nejpodstatnější na něm je však přítomnost integrovaného modulu GPS a podstatného, až překvapivého, zrychlení v porovnání s předchůdci.

Tělo a ovládání fotoaparátu

Horní strana

Kompletní specifikaci naleznete na stránkách firmy Nikon.

Tělo aparátu se prakticky shoduje s tělem modelu P5000 (P5100). K dobrému držení napomáhají pryžové potahy důležitých částí těla. Ergonomii ovládání nelze vytknout nic. Dá se říci, že vychází z ovládání zrcadlovek Nikon. Excelentní je kruhový měnič nastavení (pod pravým palcem) a sloupec tlačítek na levé straně zadní stěny. Jistě potěší i sáňky na blesk. Rozměry jsou 107×66×42 mm a hmotnost cca 260 gramů.

Konektory Dolní strana

LCD, hledáček a CCD

Zadní strana

2,7" LCD má rozlišení 230 tisíc bodů. Čitelnost a viditelnost displeje je výborná za prakticky všech běžných podmínek. Velmi dobrá je za přímého osvětlení i za šera. Totéž platí pro velké pozorovací úhly.
Čip má rozlišení 13,93 (12,1 efektivně) Mpx a to při velikosti 1/1,7" s maximálním rozlišením 4224×3168 bodů (4:3). Při jiných poměrech jde o ořez uvedených rozměrů. Ke ztrátě detailů dochází při ISO800, do ISO400 není třeba prakticky nic řešit. vyšší citlivost než ISO800 je však třeba použít s rozmyslem.

Objektiv a ostření

Ohnisková vzdálenost odpovídá 28 mm – 112 mm při světelnosti f/2,7 – f/5,9. A je stabilizovaný. Na objektiv je možné přidělat širokoúhlou předsádku WC-EC76 (změna na cca 21mm!) a telepředsádku TC-E3ED (3× prodloužení zoomu). Vyžaduje to však adaptační kroužek UR-E21.

Nejkratší ostřící vzdálenost v režimu makro je 2cm resp. 40cm v normálním režimu. Jak je již u Nikonu standardní, je nejkratší ostřící vzdálenost dostupná i pro mírně delší ohnisko. Vše přehledně zobrazuje i LCD. Ostřit můžete i manuálně. V tomto režimu se zvětší náhled na daný výřez plochy včetně indikace zaostřené vzdálenosti (viz. obr.).

Provozní časy a výdrž fotoaparátu

Velmi příjemné je to, že vzhledem k předchozím modelům P5000 a P5100 aparát podstatně zrychlil ve všech směrech. Především rychlost expozice (změření expozice + ostření + snímání) je subjektivně na velmi dobré úrovni. To znamená, že odezva na namáčknutou spoušť je prakticky okamžitá a fotografii bez namáčknutí exponujete do 0,5s. Znatelnou dobu trvá pouze ukládání do jpg současně s formátem RAW (NRW), což se však vzhledem k cca 27 MB velikosti dat dá očekávat (cca 4 sekundy). Snímek ukládaný pouze do jpg formátu (cca 6MB) práci nijak nebrzdí.

Blesk

Blesk má dosah 0,3 m – 6 m (W) / 0,3 m – 3 m (T). Lze nastavit všechny běžné režimy, včetně synchronizace na druhé lamely. Dokonce lze použit blesk při sériovém snímání, což je velmi nadstandardní možnost. K dispozici jsou i sáňky na externí blesk.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram