Zásadním kritériem při výběru fotoaparátu bývá cena. Proto jsme se rozhodli zařadit mezi naše články informace o těch nejlevnějších a tedy i nejdostupnějších modelech. Prvním z řady fotoaparátů, se kterými vás budeme postupně seznamovat, je Nikon Coolpix L16.

Nikon Coolpix L16

Nečekejte zde podrobné informace o technických parametrech a vymoženostech fotoaparátu Nikon Coolpix L16 ani podrobný technický test. O parametrech se můžete dočíst na stránkách firmy Nikon. V tomto článku najdete fakta zjištěná během několika dnů užívání a fotografie, které vznikly za běžných okolností. Také se nepokusím z přístrojů „vyrazit“ to nejlepší. Zásadně je použiji podobně jako nepoučený majitel a zjistíme, co lze očekávat na výstupu.

Nikon Coolpix L16 je jedním z nejdostupnějších aparátů na trhu vůbec. Jeho cena je v současné době pod hranicí 2000,– korun a je tedy mezi těmi nejlevnějšími. Otázkou je, jak se tato cena projevila na kvalitě výstupu, či absenci potřebných funkcí. Jisté je, že nelze očekávat srovnatelné výsledky u aparátu s touto cenou a u aparátu několikanásobně dražšího.

Jde o absolutní automat, u kterého lze vybrat pouze mezi automatickým snímáním, motivovým programem (kterých je 14) či režimem videa. Pak stačí jen komponovat a stisknou spoušť. Přesto je dokonce k dispozici při snímání ve všech režimech i kompenzace expozice, kterou osobně považuji za snad nejdůležitější manuální funkci při potřebě „zlomit“ automatiku.

Potěšující je (z mého pohledu), že výrobce zůstal u rozlišení na rozumné hodnotě 7,1 Mpx. Interní paměť o velikosti 21Mb je rozšiřitelná o snad nejlevnější druh paměťových karet SD. Standardní trojnásobný optický zoom s rozsahem 35 – 105 mm nepřekvapí, ale také nezklame. Mechanickou stabilizaci (podle dostupných informací) L16 nemá, disponuje však funkcí stabilizace obrazu AE, která automaticky kompenzuje chvění fotoaparátu v případě detekce pohybu objektu. Jde tedy pravděpodobně o prosté zvýšení citlivosti za účelem zkrácení času expozice. LCD monitor v dané cenové kategorii naopak příjemně překvapil. Jeho zobrazovací schopnosti jsou srovnatelné s modely dvakrát dražšími. Pouze za přímého slunce je jeho čitelnost horší. A jeho velikost je dobrých 2,8". Napájen je fotoaparát dvěma tužkovými bateriemi AA, takže výdrž určuje jejich typ, případně u dobíjecích kapacita. Přes 150 snímků s dobíjecími 2500mAh jistě nafotíte. V černém provedení i takto levný aparát působí elegantně.

Aparát se hodí do ruky naprosto každému. Já jej půjčil sedmileté dceři a při běžném osvětlení v exteriéru a v běžně osvětlené místnosti (večer) bylo procento neostrých snímků zanedbatelné. Fotoaparát se naprosto nehodí na vědomé snímání makrofotografií. Při jmenovité nejmenší zaostřitelné vzdálenosti 15cm je chybně zaostřeno příliš často. A, což je nepříjemné, při kratší vzdálenosti se často „rozhodne“, že také zaostřil, přestože na snímku není ostré vůbec nic. Proč výrobce v makrorežimu nastavil ostření na kontinuální a L16 tedy ostří (a je to slyšet) neustále, také není zcela zřejmé. Tím však výčet negativ končí. Funkce ostření spjatá s detekcí tváře funguje standardně velmi dobře. Snímky za normálních podmínek vycházejí také dobře.

Při prohlížení snímků jistě oceníte dvě funkce. Možnost prosvětlit tmavé fotografie funkcí D-Lighting, což je vlastně digitální blesk a redukci červených očí. Jsou-li ve snímku zřetelné červené oči, pak jsou vyhledány a „přemalovány“. Úspěšnost této funkce však závisí na velikosti vady.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • Karel Peterka 2
    Karel Peterka 2
    07.02.2009 11:11

    Za tu cenu, fajn foťák. Mám 9letého syna a půjčuji mu svůj, ale z vlastního by měl velkou radost. kaja.pe

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (1)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram