Další z řady zrcadlovek je tu. Tentokrát Olympus E-510. V uživatelském testu přinášíme informace o tom, v čem se liší od svých předchůdců a můžete shlédnout i živé fotografie. Zajímavá je cena kitu, ve kterém jsou k dispozici objektivy s pokrytím ohnisek od 28 mm do 300 mm. Podívejte se na snímky.

Stručná charakteristika

Olympus E-510 Olympus E-510

Popisovat kompletní specifikaci a možnosti by vydalo za celý článek. Menu nastavení fotoaparátu je totiž velmi rozsáhlé. Vynechám ji tedy a odkáži Vás na stránky výrobce, kde najdete i anglický manuál.

Aparát má současně nejen antiprachový filtr a živý náhled, ale nově i stabilizovaný čip. Samozřejmostí je i předsklopení zrcátka, několik režimů bracketingu a kompletní ovládání v češtině.

K dispozici jsem měl dva standardní objektivy ED 14–42mm 1:3.5–5.6 a teleobjektiv ED 40–150mm 1:4.0–5.6. Mají zcela novou konstrukci s použitím ED členů, poznáme je podle tenkého modrého proužku na objímce zoomu. Dále jsem měl objektiv ZUIKO DIGITAL 11–22 mm 1:2.8–3.5 a ZUIKO DIGITAL ED 90–250 mm 1:2.8. Můžete nahlédnout i do recenze dalších zrcadlovek Olympus, které jsme testovali.

Tělo E-510 společně s prvními dvěma objektivy lze zakoupit v kitu za cenu kolem 28 tisíc korun. Což znamená, že je jeden objektiv zdarma v porovnání „kus po kuse“.

Tělo a ovládání fotoaparátu

Pohled do nitra ...a na čip

460 gramové tělo můžete vidět na přiložených snímcích. S baterií a popruhem je to více. O ergonomii by se dalo napsat mnohé, já se omezím na konstatování, že se mi během testování nestalo, že bych umístění jakéhokoliv ovládacího prvku považoval za nevhodné. Tělo samotné se drží (při jeho velikosti) výborně.

Tělo má 608 gramů Komplet má 818 gramů (obj. 14-42)
Horní strana Umístění baterie a karet

LCD, hledáček a CCD

2,5" LCD má rozlišení 230 tisíc bodů. Čitelnost a viditelnost displeje je výborná za všech běžných podmínek.

Čip – 4/3 Type Live MOS senzor. Poměr stran/velikost – 4:3 / 17.3×13.0 mm. Efektivní rozlišení 10Mpx. Ćip je stabilizovaný ve dvou směrech. Lze použít stabilizaci buď v jednom, či v obou. Po týdnu focení a neustálého prohazování objektivů jsem na snímku s clonou F/22 nenašel jediné smítko. Čip byl tedy čistý. Do jaké míry to způsobuje automatické čištění čipu sice nemohu posoudit, ale na mé vlastní zrcadlovce by tomu tak nebylo.

Hledáček má zvětšení 0,92× (patří tedy mezi ty menší) a poskytuje zobrazení cca 95% scény. Lze kontrolovat hloubku ostrosti. V hledáčku jsou vidět běžné informace s výjimkou použité citlivosti.

Živý náhled poskytuje 100% zobrazení snímané scény. Také okamžitě ukazuje nastavení všech parametrů – například změnu barevného režimu, vyvážení bílé atp. Samotné snímání je samozřejmě v tomto režimu zpožděné, protože mu předchází sklopení zrcátka, zaostření a teprve následuje expozice. Automatické zaostření v tomto režimu lze provést stisknutím tlačítka AEL/AFL, manuální je standardní.

Provozní časy a výdrž fotoaparátu

Při běžném snímání jsem na přiloženou baterii nafotil přes 600 snímků za použití všech dostupných objektivů. Z toho přes deset procent v režimu Live view.

Subjektivně aparát s použitými objektivy ostřil velmi rychle, tak jak bych od zrcadlovky očekával.

V sekvenčním režimu lze snímat až tři snímky za vteřinu.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • cc355
  cc355
  01.07.2007 12:38

  Díky Rodriges :-) vybrat si zrcadlo je nadlický úkol..:-)))

 • Jan Kovačičin
  Jan Kovačičin
  07.07.2007 17:49

  Zajímalo by mě jaký je dynamický rozsah v porovnání s jiným modelem či konkurencí?

 • Václav Kramář
  Václav Kramář
  23.10.2007 12:09

  + dobře sedí v ruce
  - hledáček: světlejší než v E330 ale pořád stejně malý (ale tomu kdo se spoléhá na AF bohatě stačí)

 • Jaroslav Lazar
  Jaroslav Lazar
  14.03.2008 10:15

  Nechapu, jak muzete nepsat, ze ma Oly malo objektivu, kdyz je to v soucasnosti nejvetsi uceleny digitalni system, Canon i Nikon jich v provnani ma par, to nemluvim o pouziti Om objektivu. Ohledne maleho cipu......v soucasnosti je v podstate par velmi drahych aparatu s cipem o velikosti kinofilmoveho pole, ale zde se jedna o zcadlovku za par korun,,,,i s objektivy, za polovicni cenu co aparaty s vetsim cipem, nehlede na to ,, ze jsme jeste , ani pri velkych zvetseninach nezaznamenali vyrazne problemy,,,,,Nerikam ze E-510 je nejak super zajimava, ale s pouzitim Olympus objektivu se dostava celkem vysoko za malo penez. Mejte se, a fotte na film....hihi

 • masloo
  masloo
  23.06.2008 15:09

  Dobry den, dobra recenzia. Planujem si kupit digi zrkadlovku, a uvazujem medzi tymto Olympus E510 DZK alebo Sony Alpha 200. Ktory je podla Vas lepsi? ma to byt moja prva zrkadlovka ale chcem aby ma vydrzala dlhsie. dakujem

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (18)

Tisknout článek

Tip na článek

LISTOPADOVÉ NOVINKY SPOLEČNOSTI NIKON
LISTOPADOVÉ NOVINKY SPOLEČNOSTI NIKON

Spo­leč­nost Ni­kon mi­nulý tý­den roz­ší­řila svoji na­bídku o čtyři nové pro­dukty. Řadu pro­duktů roz­ši­řuje černá verze iko­nic­kého fo­to­a­pa­rátu Ni­kon Z fc, ob­jek­tiv NIK­KOR Z 40 mm f/2 (SE), grip pro dál­kové ovlá­dání MC-N10 a  su­per­te­le­ob­jek­tiv NIK­KOR Z 600 mm f/4 TC VR S. Na všechny se dnes po­dí­váme. 

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram