Test FF bezzrcadlovky Canon EOS R8

Canon EOS R8 je další fulframe fotoaparát z dílny Canonu. Přestože se v zásadě jedná o nejlevnější FF model posledních tří let, tak mu nic zásadního nechybí. Posuďte sami.
Ostření
Kde jsou ty doby, kde se řešil jeden ostřící bod a schopnost zaostřit. Technologie ostření moderních bezzrcadlovek jsou zcela mimo možnosti článku. A jak jsem k nastavení přistoupil já? Buď jsem použil 1 bodový autofokus a posunul ostřící bod na potřebné místo kvůli kompozici, to v případě statických objektů. A na „letovky“ jsem nechal ostřit celoplošně v kontinuálním režimu ostření. R8 si objekt vybral obvykle správně sám a mně stačilo ho držet v záběru. Ostření je prostě perfektní (až na posun ostřícího bodu). Více snímků najdete v závěru testu.
![]() |
![]() |
Správné zaostření na vybrané místo.
Externí komunikace
Nastavení komunikace fotoaparátu s okolím, především pomocí bluetooth a WiFi, je přehledně k dispozici v menu přístroje. Spárování s mobilem je intuitivní a funguje. Pomocí aplikace pak fotoaparát ovládáte na dálku a to včetně přepínání focení a nahrávání videa.
Videorežim
V režimu focení se po stisku tlačítka nahrávání nahrává video ve formátu, který je nastavený v Menu focení v poslední záložce. K dispozici jsou čtyři volby, 4K a FullHD při snímacích frekvencích 50 a 25 snímků za sekundu.
V režimu nahrávání videa je k dispozici osm voleb nastavení videa. Možnosti ovlivňují samozřejmě jiné volby, například vysokorychlostní video, nastavení PALx NTSC atp. a tím je jich celkem 28.
Celé menu vidíte na videu výše.
Zajímavou funkcí je předzáznam. Lze zvolit, zda se před stiskem tlačítka nahrávání zaznamenají 3 sekundy nebo 5 sekund záznamu.
R8 umí i zpomalené video. To se realizuje tak, že zvolíte vysokorychlostní video a snímkovací frekvenci například 150 fps a při 25 přehrávaných snímcích jde o 6 krát zpomalené video. Natáčí se samozřejmě bez zvuku. Variant je několik a konkrétní hodnoty závisí na volbě videosystému (PAL x NTSC).
Při natáčení máte možnost využít dva druhy stabilizace. Především optickou danou stabilizací objektivu a také elektronickou, která vše řeší přepočtem vzhledem k pohybu obrazu na snímači. Takže dochází k ořezu. A jak vidíte, elektronická stabilizace v noci, kdy jsou expoziční doby relativně dlouhé, za rychlých změn vytváří trhané scény. To se dá ovšem čekat. Ideální by bylo použít nějaký stabilizovaný držák.
Výstup při použití optické i elektronické stabilizace.
Zpomalené video (6×).
Běžné 4k video.
Ukázka časosběrného videa.
Výdrž baterie
Výrobce uvádí výdrž při použití hledáčku 220 snímků a pri použití LCD 370 snímků. Já fotil vesměs s použitím hledáčku a uvedené hodnoty sedí. To je pro někoho problém, protože něco málo přes 200 snímků není prostě mnoho. To vyřešíte další baterií.
Použité objektivy
Měl jsem k dispozici dva objektivy. RF24–50mm F4.5–6.3 IS STM a RF 100mm F2.8 L MACRO IS USM. Informace o objektivu, je součástí informace o snímku.
![]() |
![]() |
Makroobjektiv má funkci SA control, kde SA znamená sférickou aberaci. " Kroužek pro úpravu sférické aberace umožňuje měnit bokeh spolu s efektem měkkého ostření, což z objektivu dělá skvělý nástroj pro pořizování portrétů." Ukázka následuje.
![]() |
![]() |
Komentáře
Zobrazit diskusi ke článku ve fóruKoukal jsem na výdrž baterie, ta mi připadá mimořádně slabá, nebrat! Já u Sony A7c udělám 1000 fotek na jedno nabití, Chápu ovšem že pro Canon je R8 v kategorii "lidových" kamer.
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.