V dnešní recenzi se podíváme na další přírůstek do rodiny PEN systémových kompaktů od firmy Olympus, a to v řadě E-PL. Jedná se o typ E-PL8, který je parametrově velmi blízký svému předchozímu bráškovi E-PL7. Nová E-PL8 však má tak trochu jiné ambice a cílí tak trochu vyhraněně na tu „parádivější“ polovinu lidstva. Olympus se tak snaží nabídnout ženám (a samozřejmě nejen jim) fotoaparát s vynikajícími parametry a kvalitou, ale i s velkým množstvím módních doplňků v různých materiálech a barvách.

Konstrukce a ovládání

Olympus není zdaleka první firmou, která opustila tradiční černou, případně stříbrnou barvu fotoaparátu. S tím se na trhu setkáváme již mnoho let, že mnozí výrobci foto techniky nabízí své, většinou kompaktní, fotoaparáty v modré, zelené, červené či jiné barvě, ve snaze zaujmou nerozhodného zákazníka právě pro koupi jejich výrobku. Firma Canon i Nikon nabízeli a nabízí v červené barvě i některé digitální zrcadlovky nižších tříd, a nejvíce toho asi využila firma Pentax, která u některých svých zrcadlovek řady K nabízela až 120 barevných variant. To ale teď ponechme stranou s trochu lehkého úsměvu. Olympus u nové E-PL8 rozhodně nejde cestou stovek barev, ale spíše to pojal jako komplexní nabídku různých doplňků, se kterou se žádná elegantní dáma nemusí stydět jít kamkoliv do společnosti, divadla či na jiné kulturní akce. Alespoň tak to na mne působí. Tělo E-PL8 je nabízeno ve třech barvách a bílá, černá a světle hnědá vždy zkombinováno se stříbrně kovovými částmi a ovládacími prvky, jak je vidět na obrázku.

A kromě nabídky tří barev je tu dále nabídka většího počtu doplňků ve stylu barevných pouzder, řemínků, dámských kabelek či dalších drobností, o kterých si řekneme až ke konci článku. Podívejme se nejdříve na fotoaparát samotný.

Jak je patrné z obrázků, tělo fotoaparátu je ze stříbřitě leštěné slitiny s kovovými ovládací prvky a jednotlivé barevné varianty se od sebe liší jinou barvou ochranného koženkového polepu na přední a zadní straně. Celkově má zaoblený design. Na přední straně nenajdeme žádné ovládací prvky kromě tlačítka pro uvolnění objektivu a v horní části LED diody pro indikaci samospouště a pomocné AF lampy. Podobně skoupé na ovládací prvky jsou i zakulacené boky fotopřístroje, kde pouze na pravé straně najdeme malá vyklápěcí dvířka (žádná guma) která chrání konektory USB a HDMI. Spodní strana je také „čistá“ jen s dvířky pro baterii a slot pro SD kartu. Na horní straně, pohledem zleva, je vedle názvu umístěn reproduktor, dále stereofonní mikrofon, patice pro nasazovací blesk (je součástí balení), kruhový volič expozičních režimů, kruhový volič hodnot nastavovaných funkcí (clony, času…) s uprostřed umístěnou spouští a nakonec malé tlačítko pro zapnutí/vypnutí fotoaparátu. Na zadní straně je výklopný, 3 palcový LCD displej a na pravé straně několik ovládacích tlačítek. Shora je to tlačítko „Fn“ pro vyvolání funkcí na displeji a tlačítko lupy. Pod nimi je tlačítko pro záznam videa (s tradiční červenou tečkou) a pod nimi tlačítko MENU, INFO, tlačítko pro přehrávání naexponovaných fotografií a videí a tlačítko pro mazání. Uprostřed je kruhový, 4 směrový volič expoziční kompenzace, nastavení blesku, samospouště a výběru AF bodů. Uprostřed potvrzovací tlačítko OK. Tolik v kostce ovládání.

Základní parametry

 • Čip: 4/3“ Live MOS (17,3×13 mm)
 • Procesor: TruePic VII
 • Rozlišení: 16,1 MPix
 • formát JPG – 4608×3456 pixel, formát ORF 12 bit – 4640×3472 pixel
 • Antiprachový ultrazvukový filtr
 • stabilizace obrazu
 • Bajonet: Micro Four Thirds – pro objektivy M.Zuiko, Panasonic a další.
 • Formát: ORF(RAW), JPG,
 • Video: MOV – MPEG4 AVC / H.264, AVI, full HD 1920×1080 – 30snímků/s.
 • 3“ dotykové LCD: 1,04 mil. bodů, výklopné 80stupňů nahoru a 180 dolů
 • P/A/S/M režimy expozice
 • ISO: 200 – 25600 po 1/3 EV kroku
 • Exp.čas: 1/8000 – 60s (30 min.B)
 • Barevný prostor: sRGB / AdobeRGBSD / SDHC / SDXC karty
 • Zabudovaná Wi-fi, součástí balení externí blesk FL-LM1
 • Rozměry: 117,1 × 68,3 × 38,4 mm
 • Hmotnost: 374g (včetně baterie a SD karty)

A jak jsem doporučoval i minule. Více informací lze naleznout ve volně stažitelném návodu na stránkách Olympusu, který opravdu doporučuji prostudovat. Dnešní fotoaparáty nabízí velké množství různých nastavení a funkcí a myslet si, že hned všechny „objevíte“ a budete umět využívat, je bláhové a naivní.

Zadní LCD

LCD je prakticky stejné jako u předchozích fotoaparátů řady PEN, jedná se o 3“širokoúhlý (7,6cm)TFT dis­plej s poměrem stran 3:2. Displej je dotykový s variabilním úhlem natočení nahoru a dolů od přístroje. Rozlišení displeje je také staronové s 1,037 mil. obrazových bodů. Korekce jasu a barevného podání je možná v ±7 úrovních. Dotykového ovládání je výhodné pro výběr funkcí, AF bodu či přímo expozice. Pro zobrazení výsledných snímků je možné si vybrat ze zobrazení 1,4,9,25…až po 100 + kalendář s vyznačenými dny jste fotografovali. To vše vám usnadní přehled nad výslednými fotografiemi, možnost jejich prohlížení, zvětšování až 14×, editace fotografií, ať již jpg nebo i RAW. U RAW formátu si můžete dodatečně udělat ART umělecké filtry na již hotových fotografiích.

Nabídka funkcí Zobrazení s vodováhou
Zobrazení výsledného snímku Zobrazení s histogramem
Výběr bodu pro zvětšení Možnost až 14× zvětšení

Menu

Tlačítkem MENU se dostanete do nabídky nastavení rozdělené do 6 skupin, kde je každá skupina rozdělena do více stránek a dalších nabídek pro nastavení jednotlivých funkcí. Tlačítko INFO vám zase pomůže s nápovědou pro každou funkci, jak jí nastavit a co vlastně dělá.

Nabídka menu Nabídka menu
Nabídka přehrávání Nastavení jednotlivých funkcí a tlačítek
Menu pro příslušenství Nastavení času, wifi, firmware
Olympus PEN E-PL8 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Líbil se vám článek?

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Obsah článku

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Nejčtenější články:

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace