Canon PowerShot G1 X

Canon PowerShot G1 X je nejvyšší model firmy Canon mezi kompaktními fotoaparáty. Lze říci, že G1 X není nástupce žádného modelu, byť má řadu prvků stejných s řadou G. Kam patří? Je podstatné říci, že jde stále o klasický kompaktní fotoaparát. Liší se jedinou (ale podstatnou!) věcí. A tou je čip.

Canon G1X

Základní charakteristika

Vzhled, tělo

 • vychází z řady G
 • stabilizovaný optický zoom 28 –112mm, f/2,8 – f/5,8
 • sáňky na externí blesk
 • průhledový hledáček včetně dioptrické korekce
 • multifunkční otočný volič na zadní stěně je velmi intuitivní
 • LCD 3", 920k pixelů, je výborný, obraz je subjektivně velmi dobrý, bohužel opět jej nejde vyklopit rovnoběžně se zadní stěnou aparátu
 • na objektiv lze pomocí redukce (přes bajonet) připojit rozsáhlé příslušenství

Jediné, co opravdu zaujme při prvním sáhnutí je hmotnost. Relativně malý fotoaparát má hmotnost přes 530 gramů. A to při rozměrech 116,7 × 80,5 × 64,7 mm. Takže si nezadá s klasickými zrcadlovkami.

Canon G1X Zadní strana
Horní strana Umístění baterie a karty

Funkce a specifikace

Nejvyšší devizou fotoaparátu je jeho čip. Srovnání velikostí najdete v následující tabulce. Když k relativně velkému čipu přidáme osvědčené zpracování obrazu Digic 5 a navíc možnost ukládat snímky do formátu RAW, pak je zřejmé, že budeme mít nadstandardně kvalitní výstupy. Jediná nepříjemná věc je ta, že fotoaparát G1 X je ve všech ohledech prakticky stejně rychlý, jako jeho kompaktní bratříčci.

Čip Rozměry Úhlopříčka
G1 X 18,7×14 mm 23,3 mm
APS-C 22,70 × 15,10 mm 27,3 mm
4/3" 18×13,5 22,5 mm
1/1,7" 7,60 × 5,70 mm 9,5 mm

– Rozlišení čipu 14,3 Mpx

 • makrorežim od 20 cm (vzhledem k velikosti čipu to při daném objektivu není možná kratší zaostřovací vzdálenost)
 • rozsah závěrky 60s – 1/4000s
 • zabudovaný ND filtr
 • režim HDR
 • zůstala i funkce i-Contrast – hodí se pro focení scén s velkým kontrastem, který bude minimalizován
 • synchronizace blesku na 2.lamely, dosah blesku 7m (W) až 3,1 m (T)
 • ISO 100 až 12800
 • nahrávat lze video FullHD / 24 fps se stereo zvukem (až 29 min 59 s (resp. až 4 GB), ukázku najdete zde
LCD při snímání

Z běžných funkcí nalezneme vše. Od expozičního bracketingu, přes bracketing vyvážení bílé a bracketing ostření (pouze manuální režim ostření) po třeba opět dvě uživatelská nastavení fotoaparátu. Komplikací bude jistě relativně malá výdrž baterie. Výrobce uvádí až 250 snímků. Reálně bude mírně vyšší. Na celodenní focení je proto nutné zakoupit náhradní baterii.

Kompletní specifikaci najdete zde.

Možnosti nastavení LCD při prohlížení
Menu prohlížení Možnosti nastavení

Fotoaparát Canon G1 X má celou řadu funkcí, na některé jsem jistě ve svém výčtu zapomněl. Navštivte tedy stránky výrobce, kde naleznete kompletní specifikaci.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • Mareček
  Mareček
  27.02.2012 23:38

  Hmm, skvělé! A po kolika měsících se spolu s nasávaným vzduchem skrz objektiv dostane prach a pyl a zasviní snímač? V záruce se to snese, ale co po dalším roce? Vyhodit? Rozborka, vyčištění, sborka a seřízení pouze za hodně dlouhé peníze. G7 leží v šuplíku neprodejná se zasviněným čipem a G 11 taky. Větší snímač, více nečistot. Jak je o tohle v tomto zázraku postaráno?

 • BURZUM
  BURZUM
  28.02.2012 11:01

  no tak s tou špínou na čipu, by mě to zajímalo taky...

 • oldbas
  oldbas
  28.02.2012 11:34

  Připojím se k Vám, tohle mě také zajímá a nikde jsem doposud řešení nenašel. Je to přeci jenom dost drahý přístroj. G1 X se mi moc líbí, v určitých situacích si ji dovedu představit jako hlavní fotoaparát a objetovat zrcadlovku. Proč ne. Ale u své EOS450D, která má automatické čištění čipu, se na snímači nějaké to smítko občas usadí a je potřeba balonkem čip ofouknout. Objektivy(střední třída, nebo L) moc neměním, pokud ano, tak velice opatrně dle určitých zásad. Ale stejně se tam prach dostane. Zajímalo by mě, jak je to zde ošetřeno, jestli je objektiv dobře utěsněný proti prachu......
  Dále bych chtěl vědět, jaká je rychlost a přesnost ostření v praxi. To v testu chybí. Pro velikost čipu by asi přesnost kompaktů nestačila.

 • Mareček
  Mareček
  28.02.2012 19:16

  Ještě doplním. U G7 po půlroce měnili celý komplet objektiv/snímač pro závadu na cloně. Po roce měnili v záruce celý komplet objektiv/snímač pro zasviněnost. Prý nerozebiratelný komplet. Po sundání snímače už to nikdo pořádně prý nanaadjustuje jako z fabriky. A tomu i věřím, Cena bez záruky by byla 7 tis. Takže druhá výměna za další dva roky by byla nesmysl. U G 11. jsem jásal, že dobrý, ale po roce, když jsem hodně zaclonil je tam svinec taky. A to jsem celou dobu měl nasazený adaptér s UV filtrem. V servisu mě rovnou vyfakovali. Prý jsem prase a fotím hlavně na jaře kdy lítá nejvíc pylu. Takže jsem pořídil X100 u které se nic nevysouvá/nenasává dovnitř vzduch s prachem a doufám, že tentokrát budu mít větší štěstí. Protože před G7 i Sony W1 měla na čipu pár teček. Zkrátka jak ten tubus pumpuje vzduch, tak je problém.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (4)

Tisknout článek

Tip na článek

Podzimní aktualizace Zoner Photo Studio X: Více lokálních úprav, nová Luma křivka a varianty souborů
Podzimní aktualizace Zoner Photo Studio X: Více lokálních úprav, nová Luma křivka a varianty souborů

Pro­gram pro správu a úpravu fo­tek Zo­ner Photo Stu­dio X se v pod­zimní ak­tu­a­li­zaci za­mě­řuje zejména na mo­dul Vy­vo­lat a při­náší lo­kální úpravy ba­rev, no­vou Luma křivku a více va­ri­ant úprav u jedné fotky.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram