Robert Vano: Platinotisk

“Platinu jsem si vybral proto, že je to nejstarší a nejušlechtilejší proces pro vyhotovení fotografie. A taky z toho důvodu, že by přežila i atomový výbuch”, říká Robert Vano s úsměvem. Dá se platinotisk vyrobit doma? Kde se ho můžete naučit? Pojďme si tuto starou techniku přiblížit trochu víc. Zeptali jsme se Mistra Roberta Vano.

Setkani fotografu


Proč ses rozhodl právě pro platinu? 

Protože platina je nejstarší a nejušlechtilejší proces pro vyhotovení fotografie.

Jak dlouho ti trvalo, než byl platinostisk přesně podle tvých představ.

Trvalo mi to pět let, než jsem s tím byl zcela spokojený.

Autor: Robert Vano Autor: Robert Vano

Autor: Robert Vano

Dá se vyrobit platinotisk doma? Jaké prostředí je k tomu nutné?

Platina se dá vyrobit i doma, já sám ji dělám jenom doma. Není potřeba žádné speciální prostředí. Jediné, co k tomu potřebujete, je tma.

Jak by se dal velmi stručně shrnout postup v pár bodech? 

  • Jako první je zapotřebí mít kvalitní negativ. 
  • Poté musíte mít chemikálie na výrobu platinové emulze.
  • Jedna z nejdůležitějších věcí je papír. Papír musí být ze 100% bavlny. 
  • Potřebujete štětec, kterým se emulze nanáší. Štětec musí být dřevěný, ručně šitý a chlup musí být z poníka.
  • Je zapotřebí exponovat pod UV světlem.

Negativ pro platinotisk

Začíná se negativem, který se tiskne na fotografické tiskárně a na speciální folii. Je možné pro tisk negativu použít jakoukoli fotografii? 

Ano, je možné použít jakoukoliv digitální fotografii. Dokonce ji stačí nafotit mobilem. To jsme si ověřili na vlajkové lodi Samsung Galaxy S10.

Proč musí být papír ze 100% bavlny?

Papír musí být ze stoprocentní bavlny, protože se chemikálie do něho musejí vsáknout.

Autor: Robert Vano

Na workshopech používáš „pec“, kde se exponuje negativ spolu s papírem natřeným platinovou emulzí pod UV světlem. Takovou pec jsi sám vyvíjel? Jak dlouho se obvykle „peče“?

Ne, pec sem nevyvíjel. Pec mi vyhotovil náhodný pán v Ostravě. Délka doby pečení je závislá na vzdálenosti UV zářivek od papíru.

Na závěr nastupuje tradičně vývojka, proplachování, sušení. Co by se mohlo stát, když se někdo vyplachování platiny odflákne?

Tak by se fotka pokazila, já přesně nevím, protože čtu návod k použití a tam je napsáno, jak dlouho to máte prát. Nic takového se mi ještě nestalo.

Jsi známý tím, že máš celou kolekci platinotisků tvé vlastní tvorby­. Jak velké formáty to jsou? Jak dlouho trvala výroba těchto platinotisků? Doplňuješ je? Můžeme tvou výstavu někde vidět?

Moje platinová kolekce má 20×25cm nebo 25×17cm. Na celé kolekci, která má 200 fotografií, jsem pracoval asi rok.
Nedoplňuji, ale dělám jiné platinové fotky. Kolekce je od začátku originál. Zrovna platinovou kolekci aktuálně nikde nevystavujeme, ale mám dvě jiné kolekce, které jsou často k shlédnutí i v Praze.
Je to „Robert Vano – Výběr z díla“ a „Robert Vano – Memories“. Výstava aktuálně probíhá na Moravě, ve městě Holešov a od 3. října budeme vystavovat v Maďarském institutu Praha, v Rytířské 27. 

Roberte, děkujeme za rozhovor pro FotoAparát.cz. Na tvou výstavu se těšíme. 

Poznámka redakce: Kdybyste se chtěli platinotisk naučit, pořádá Mistr Robert Vano workshopy platinotisku například s Fo­toInstitut.cz v Do­mě fotografů na Šumavě. Dům fotografů skýtá příjemné zázemí s ubytováním v moderně zařízené šumavské chalupě, která je vybavena ateliérem ale i černou komorou. A tak si můžete během víkendu vytvořit své platinotisky s mistrem samotným (třeba již 22.-24.11.2019). Každý  si s sebou přiveze 2–3 fotografie v digitální podobě a v neděli si domů odváží jejich platinotisky. 

Robert Vano: Fotka nemusí být ostrá lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>
Robert Vano - Memories - Vano Robert lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>
     

Líbil se vám článek?

Tisknout článek

FotoMaraton Sumava

Tip na článek

Rozhovor: Praktické tipy na fotografování
Rozhovor: Praktické tipy na fotografování

V tomto článku si před­sta­víme trošku ne­tra­diční fo­to­gra­fické rady, pro­tože To­máš Gá­lik ze Zo­ner Photo Stu­dia po­radí, jak nej­lépe na­sta­vit fo­ťák a fo­tit, aby se fotky co nej­jed­no­du­šeji upra­vo­valy v po­čí­tači a aby vý­sledky byly co nej­lepší.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace