I přestože ještě nebyla uvedená na trh, naše redakce už měla v rukou novou digitální zrcadlovku střední třídy Nikon D7500, a dokonce jsme s ní vyfotili i sérii ukázkových fotek pro krátký test. Můžeme se tedy podívat, jaký výkon foťák podává a jak se s ním vlastně fotí.

Nikon D7500 byl představen před měsícem a půl. Jedná se o digitální zrcadlovku, která má mnohé přebrané z dražšího modelu D500 – hlavně čip, procesor a RGB měřič. Na druhou stranu zachovává některé prvky řady D7×xx jako menší rozměry a nižší hmotnost. Můžete si přečíst podrobné srovnání Nikonů D7500, D7200 a D500.

Design a ergonomie

Možná to vypadá, že Nikon D7500 drží design sedmitisícové řady. Když jsem jej ale poprvé uchopil do ruky, nemohl jsem se zbavit pocitu, že bych jej velikostně a hloubkou gripu zařadil po bok D5600 spíše než předchůdce D7200.

Důvody jsou prosté. Tělo má mnohem menší hloubku, ale přitom je grip dobře vyříznutý, navíc váhově a kvůli trošku plastovějšímu pocitu z držení více ladí k levnějším modelům. To ale neberte jako jednoznačnou výtku. Sedmitisícová řada bývala poměrně těžká a rozměrná, zato ty nižší se mohly vychloubat menšími rozměry.

O to markantnější je rozdíl, pokud člověk drží v ruce D500 a D7500. D500 už se rozměrově přibližuje fullframovým modelům, které musí být nutně větší kvůli většímu senzoru a zrcátku. Taky je vyšší model postaven více na hořčíkových slitinách než na plastu. A pocitově to jde poznat.

Na držení musím novince vytknout jednu věc – horní funkční tlačítko (foťák má klasicky dvě vedle bajonetu směrem ke gripu, jsou pod sebou) mi zavazelo při držení foťáku. Musel jsem kvůli němu krčit ukazováček, ale nejednalo se o nic, na co by si člověk nezvyknul.

Rozmístění prvků je podobné předchozí D7200, ale i D500. Oproti D7200 má namísto tlačítka pro měření expozice tlačítko pro nastavení hodnoty ISO. To je celkem důležité pro fotografy fotící manuálně. V opačném případě – hlavně při prioritě clony – se dá v menu povolit, aby přední roller měnil clonu a zadní ISO. Žádného tlačítka takto není potřeba.

Změna oproti D500 je v kruhovém voliči módů expozice, kde se D7500 drží stylu nižších řad, kdežto D500 tam má tlačítka. Plus chybí některé funkční tlačítka. Rozdíly jsou tedy zcela minimální, takže jsem při focení nezaznamenal žádný problém. Jako Nikonista jsem prsty automaticky umisťoval tam, kde jsem měl.

Pokud byste D7500 zvažovali jako první zrcadlovku, jedná se určitě o dobrou volbu. Ovládání je snadné, intuitivní a rychle si na něj zvyknete. Hmotnost je velkou výhodou a hlavně nový objektiv Nikkor 16–80mm f/2.8–4E je příjemným společníkem, který by měl být jasnou volbou, pokud na tento objektiv hledáte univerzální zoom.

Displej a menu

Nikon D7500 jako první ve své řadě disponuje výklopným displejem. To znamená, že jej můžete vyklopit nahoru a dolů – do stran nikoliv. Oproti dřívějším řešením jako u D750, kde se trošku bojíte, abyste foťáku nic neudělali, je zde vyklápění vyřešeno velmi elegantně a intuitivně.

Displej je dobře čitelný i na přímém slunci, rozlišení je také dostatečné, i když zde byly vykonány určité kompromisy. Problém jsem však žádný nezaznamenal. Displej je navíc dotykový. Začátečníkům to zpříjemní ovládání, „starousedlíci“ však této možnosti nebudou muset využívat, protože se vše dá nastavit pomocí tlačítek. Procházení v menu pomocí rolleru stále bohužel chybí.

Co se týče menu a nastavení, foťák se neliší od svých předchůdců. Těžko zde uvidíte moc rozdílů mezi tímto modelem a D7200 či D500.

Ostření

I když v sobě nemá Nikon D7500 nejnovější technologie jako D500, nemá se za co stydět. Ostření probíhalo hladce s různými objektivy. Umělo se vyrovnat i se ztíženými podmínkami jako silné přechody světlo/tma nebo mírně horší světelné podmínky.

Ultravysoké ISO

Tento foťák se chlubí možností využít extrémně vysoké hodnoty ISO – 1,640,000. To jsme pochopitelně nemohli nevyzkoušet. Jediným problémem zůstal fakt, že momentálně nelze zpracovávat RAW z Nikonu D7500 – foťák ještě není na trhu, takže ani softwary na úpravu fotek nemají potřebná data. Proto jsou všechny fotky v JPEGu přímo z foťáku, redukce šumu je úplně potlačena. Začínáme na ISO 3200 a končíme 1 640 000.

Upozornění: fotili jsme s předprodukčním modelem. Měl sice již finální podobu firmwaru, ale i tak se výsledné fotky mohou u oficiálních modelů mírně lišit.

Z ukázek je jasně patrné, že si foťák se zhoršenými světelnými podmínkami poradí levou zadní. Vůbec bych se nebál zajít až na 12800. 25600 by mohlo být také ještě v pořádku, obzvláště poté, co projde úpravou z RAWu. Bylo by opravdu zajímavé zjistit, co tento foťák dokáže v RAWu. Jakmile se uvolní aktualizace, můžeme to vyzkoušet v novém článku.

Dynamický rozsah

I zde jsme omezeni stejně jako výše, takže všechny obrázky jsou z JPEGu přímo z foťáku. Tady si troufám ze zkušeností s Nikony říct, že by se z RAWu dalo vytáhnout ještě opravdu hodně. Bohužel to není možné ověřit.

Dynamický rozsah je výborný. Čip zvládá i opravdu náročné scény. Samozřejmě nedokáže vše, jak můžete vidět na snímcích. Právě zde by bylo zajímavé vidět, co je skryto v RAWu. Krátké srovnání s fullframovou D610 ukázalo velmi podobné dynamické rozsahy. Na přesné měření jsme bohužel neměli čas ani prostředky.

Závěr

Nikon jistě zamotal hlavu všem, kteří si chtěli pořídit model D500, ale i některým, kdo pokukovali po D7200. D7500 je totiž velmi dobrý na všech frontách. Od dobré ergonomie přes vysoké a celkem nezašuměné ISO až po výborný dynamický rozsah. Při focení s touto digitální zrcadlovkou jsem nenarazil na žádné praktické potíže. Dokonce bych jej označil za malou revoluci, protože přinese špičkové technologie i méně pokročilým uživatelům a troufl bych si odhadnout, že se bude jednat o bestseller.

Pokud máte další dotazy na novou digitální zrcadlovku od Nikonu, směřujte je do diskuze.

Za zapůjčení děkujeme Nikonu a školiteli Nikonu Michaelu Jurákovi. Novou zrcadlovku si můžete také vyzkoušet během Dnů s Nikonem, které se konají po celé republice.

Přečtěte si i náš přehledný článek o nejlepších zrcadlovkách, které jsou právě na trhu. Naleznete v něm zajímavé tipy a možnosti výběru, o kterých jste ani nemuseli uvažovat. Můžete se podívat i na další recenze zrcadlovek.

Aktualizace 16.8.2017: D7500 získal ocenění EISA PROSUMER DSLR CAMERA 2017–2018

Nikon D7500 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Nikon D7200 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Nikon D500 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>
     

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • Jakub Súkeník
    Jakub Súkeník
    01.06.2017 23:08

    Také myslím, že prodeje budou dobré. Škoda, že eliminovali druhý SD slot a vertikální grip - chrání tím zjevně D500. Ale kdo to nevyžaduje, dostane to důležité z D500 v levnějším a kompaktnějším balení. Takže proč ne :-)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Obsah článku

Komentáře k článku (1)

Tisknout článek

Tip na článek

Posviťte si na to aneb co zmůže i jedna lampa. Škola světla Jana Pohribného MQEP 9. díl
Posviťte si na to aneb co zmůže i jedna lampa. Škola světla Jana Pohribného MQEP 9. díl

De­vátý díl ob­lí­bené „Školy světla od Mi­s­tra Jana Po­hrib­ného“ se vě­nuje umě­lému světlu. Do­zvíte se, jak pra­co­vat s umě­lým svět­lem, jaké jsou jeho druhy a jak je uplat­nit a kom­bi­no­vat. Vy­svět­líme si tyto typy osvět­lení: *Hlavní světlo *Do­plň­kové světlo *Pro­tisvětlo *Světlo na po­zadí *Am­bi­entní světlo *Efek­tové světlo.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace