Fotočlánky

  • Charakteristické vlastnosti filmů I.

    Tento článek navazuje na úvodní díl Digitální záznam nebo film? (odkaz zde), kde jsme probrali rozlišovací schopnost obecně. Digitální záznam a záznam na klasický film mají odlišný fyzikální základ. Abychom mohli správně porovnat jejich výhody a nevýhody, musíme si neprve podrobněji projít jejich jednotlivé základní vlastnosti. Dnes tedy začneme se základními charakteristikami záznamu na klasický film.

     0
  • Digitální záznam nebo film?

    Digitální záznam nebo film? To je v současnosti asi nejvíce probíraná otázka ve fotografické branži. Zarytí příznivci obou směrů pronášejí mnohé argumenty, případně se vysmívají jedni druhým. Jako obvykle, je u nové věci mnoho nejasností a „mlžení“, které výrobci obratně využívají spolu s agresivní reklamou. Nejasnosti pramení rovněž z toho, že filmový materiál a elektronický obrazový snímač pracují na odlišných principech, a na výsledné kvalitě zobrazení se tedy podílejí odlišné parametry a vlivy - z toho důvodu také není možné použít jednoduché přímé porovnání. Dnes se zaměřím na vysvětlení pojmu rozlišovací schopnost záznamového média, jak se měří a z čeho vychází.

  • Měsíc v Thajsku

    Thajské království – stát v jihovýchodní Asii, hlavní město Krungthep, úřední jazyk je thajština, měnová jednotka 1 thajský baht (THB). Podělíme se s vámi o zážitky z měsíčního pobytu v tropickém monzunovém podnebí této hospodářsky se rozvíjející země, očima jedné turistky.

     4
  • Strmost filmu a její význam

    Kontrastní místa na snímku přitahují pozornost oka diváka. Pokud zvýšíte v rozumné míře kontrast v celé ploše, dochází většinou k příjemnému oživení snímků. To si konec konců můžete vyzkoušet ve většině obrazových editorů typu Photoshop. U filmového materiálu je tato vlastnost vyjádřena parametrem strmost. V článku se dozvíte, jak tento parametr pro daný druh a značku filmu zjistíte a jaký má praktický význam.

     0
  • Jak se vyrovnat s malým exp. rozsahem filmu?

    V tomto článku vám poradím několik základních triků pro případy, kdy výřez, který se právě chystáte vyfotografovat, je příliš kontrastní. Takovou scénu je třeba nejprve přesně proměřit. Pokud však zjistíte, že vám dynamický rozsah filmu nebo čidla nestačí, můžete použít i některých umělých prostředků.

     3
  • Coto Doňana

    Coto Doňana jsou tiché mokřiny na samotném jihu Španělska. Musíte až do Andalusie. Doňana je každoročním útočištěm statisíců evropských ptáků, kteří letí přes nedaleký Gibraltarský průliv do Afriky. V dubnu jsme vyrazili s úmyslem vyfotografovat růžové plameňáky, ale i zajímavou jarní květenu.

     0
  • Stativy III.

    V posledním díle seriálu o stativech se zamyslíme nad tím, jaký stativ je ten pravý. Odpověď na tuto otázku není jednoduchá. Proto si představíme několik základních technických parametrů podle kterých bychom měli stativy vybírat.

     4
  • Stativy

    V předešlém díle seriálu o stativech jsme se seznámili s tím proč používáme stativ. V dalším pokračování seriálu se dozvíte z jakých částí se skládá a do jakých skupin můžeme stativy rozdělit. V článku navíc naleznete mnoho zajímavých doprovodných ilustrací. Čtěte dál.

     3
  • Gibraltar

    Gibraltar je britské teritorium na nejjižnějším konci Španělska. Je to území 5 km dlouhé a 1,6 km široké, přičemž většinu území zabírá velká vápencová skála, která se tyčí až do výšky 426 m. Ta je doslova jako ementálský sýr protkána tunely, zásobníky vody, vojenskými chodbami a prostory. Nečekali jsme, že i na tak rušném a lidmi nahuštěném prostoru lze uskutečnit i zajímavý trek.

     0
  • Maroko

    Maroko - vstupní brána do Afriky. Země středověkých měst, nekonečné Sahary, divokého Atlantiku a zasněženého Atlasu. Maroko je kořeněná směs arabské, francouzské, ale především berberské kultury. Těmito slogany mohou cestovky lákat klienty, aniž budou obviněny ze zavádějící reklamy. Je to pravda.

     7