Fotočlánky

 • Svět kolem Annapuren I

  Annapurna I je prním osmitisícovým vrcholem, na který vystoupil člověk. Svět kolem Annapuren je magickým územím bílých štítů, starých budhistických klášterů a nádherných lidí. Přes 300 km dlouhou cestu v plné „fotografické polní“ jsem uskutečnil v říjnu 2004. Článek je zároveň pozvánkou do Průmyslového paláce v Praze 14.dubna ve 12:00 a ve 14:00 na stánek FotoAparátu.cz, kde pro vás spolu s horolezcem Radkem Jarošem, dobyvatelem pěti osmitisícovek, pořádáme fotografickou přednášku Himálaj od 1000 až po 8848 m n.m.

   9
 • Setkani fotografu
 • Indonésie

  V článku navštívíme indonéské ostrovy - Sulawesi, Jávu a Bali. Autorka Inodnésii navštívila v létě 2004. Kromě nádherné a různorodé přírody se tu setkala s moc milými lidmi. Více se dozvíte v článku, který je doplněn množstvím fotografií.

   7
 • Akty II.

  Druhý díl seriálu o aktech navazuje na článek Akty I. Dnes se dozvíte více o tom, jak se nedostat do konfliktu se zákonem a o tom, jak si obstarat dobrý model pro fotografování aktů. Že to není jednoduché a jaké jsou základní principy, se dočtete právě v tomto díle.

   9
 • Je FD canon mrtev? II.díl

  Tento díl je pokračováním článku Je Canon FD mrtev?, I.díl. Tentokrát je věnován recenzi tří Canon FD zrcadlovek AE-1, AE-1 program a úspěšného nástupce A-1. Cílem článku je jejich vzájemné porovnání s EOS systémem, konkrétně se zrcadlovkou EOS 300.

 • Vícenásobný osvit papíru

  Montáž pomocí vícenásobného osvitu fotografického papíru je opakem sendviče, kdy pod zvětšovákem exponujeme jeden papír postupně několika různými motivy. Můžeme tak v klasické komoře vytvořit prakticky libovolnou kompozici. Nevýhodou však může být značný odpad. O tom, jak na to, se dočtete v následujícím článku.

   0
 • 2.1.4. Základní vybavení pro vyvolání černobílého negativu

  Kapitola Černobílý negativ seriálu Černobílá fotografie v rámci naší FotoŠkoly dnes pokračuje čtvrtým dílem, kde si představíme základní vybavení pro vyvolání černobílého negativu. Většinou jde o pomůcky dobře známé, nenáročné na údržbu a mohou být všechny pohromadě přenášeny na jedné větší fotomisce.

 • Jaký papír pro domácí tisk fotografií?

  Článek obsahuje základní informace nutné k výběru papírů pro tisk barevných a černobílých fotografií na inkoustových tiskárnách. Ukazuje možnosti, které nabízí správná volba fotopapíru jak pro kvalitní fotorealistický tisk rodinných a upomínkových snímků, tak i pro nejnáročnější fotografy k realizaci jejich tvůrčích záměrů. Problematika je ilustrována několika příklady tisků fotografií na fotopapírech Hewlett-Packard a tiskárně HP Photosmart 8450. Článek je určen pro čtenáře, kteří uvažují nebo začínají s domácím tiskem fotografií.

 • Fotografování kolibříků v tropickém lese

  S kolibříky jsem se poprvé setkal na ostrově Martinik a jejich fotografování jsem poté trénoval v prosinci 2004 v Kostarice. V článku bych se rád podělil o zkušenosti. Předpokládám, že většina fotoamatérů kolibříka nikdy nespatří, avšak popisované postupy lze stejně dobře využít při fotografování jiných drobných ptáků nebo většího hmyzu. Článek je doplněn množstvím fotografií. Při zobrazení velké fotografie najdete navíc expoziční hodnoty a informace o pořízení snímku.

 • Fotografická montáž

  Montáž patří mezi nejstarší fotografické disciplíny. Dlouhá desetiletí však patřila především do hájemství vyspělých a technicky zdatných tvůrců. Rozvoj digitalizace zpracování obrazu ji však přiblížil doslova širokým masám. Následující článek nabízí všem zájemcům stručný návod, jak takovou montáž „vyrobit“ ať už v komoře pod zvětšovákem nebo na obrazovce počítače (věřím, že půjde-li vývoj digitálních aparátů vpřed stejnou rychlostí, jako dosud, brzy se dočkáme možnosti montovat fotografie přímo v přístroji).

   6
 • Fotografujeme v zimě

  Začínáte s fotografováním? Našli jste nový fotoaparát na Vánoce pod stromečkem? A jezdíte na hory? Fotíte rádi v zimě? Pokud si na některou z těchto otázek odpovíte ano a nemáte ještě s fotografováním mnoho zkušeností, tak se vám možná bude hodit následující článek, ve kterém se dozvíte několik základních rad a postupů, jak chránit sebe i svou fototechniku v zimním období.

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace