Fotočlánky

 • Arches National Park

  Díky nespočetnému množství skalních útvarů a kráse rudohnědých pískovcových bloků, patří národní park Arches právem mezi nejfotografovanější parky na Americkém kontinentu. V dnešním článku si ho představíme slovem i obrazem.

   2
 • Prez. digifotek 8 - program XNView

  XNView patří mezi volně dostupné jednoduché programy pro prohlížení a případnou úpravu fotografií, ale nás bude zajímat i to, že také dobře poslouží k vytváření jednoduchých virtuálních fotoalb.

   1
 • Jak se fotí demonstrace

  Fotografování na demonstracích není zrovna idylka. Je to však určitě příležitost jak získat fotografie, které mohou ovlivnit veřejné mínění a doslova změnit svět. Proto tenhle druh fotografie láká mnoho lidí, kteří často riskují i vlastní život. Fotografovat v takovýchto situacích vyžaduje vedle fotografického vidění a citu pro okamžik i perfektně zvládat vlastní fotografickou techniku. Autor se s námi podělí o své zkušenosti s fotografováním pražských demonstrací pořádaných různými organizacemi u příležitosti konání MMF.

   5
 • Prezentace digifotek 7.díl - digialbum

  V tomto dílu si přiblížíme smysl a podstatu nejdůležitějších hromadně prováděných operací (tj. s velkými "dávkami" fotografií) a jejich souvislost s vlastními virtuálními fotoalby. Způsob umístění svého vlastního alba (www stránek) na internet - s využitím webhostingových služeb - již známe (viz minulý díl, odkaz je zde). Proto také podáme stručné informace o možnostech, čím lze takové své virtuální album vytvořit, tedy o různých programech k tomu určených.

   0
 • Prez. digifotek 6 - archiv a webhosting

  Pokud se rozhodnete nespokojit se jen s některým z četných systémů virtuálních fotoalb (některé jsme popsali v minulém dílu), musíte si zpravidla "osvojit" dvě věci. Jednak samozřejmě znát problematiku komprimace a tvorby archivů obrazových dat (což mnozí asi již dávno používáte, třeba v souvislosti s ukládáním zip-archivů - např. do Album Volný apod.), a jednak umět (budete-li uvažovat o tvorbě vlastního virtuálního alba) použít tzv. webhostingových služeb, sloužících mj. právě k umístění svého alba (svých webových stránek) na internet. Popíšeme krátce dvě webhostibgové služby - Sweb.cz a Webzdarma.cz

   7
 • Skorec vodní

  Skorec vodní je krásný pták, kterého občas zahlédneme u horských či podhorských potoků a říček. Jeho fotografování je velmi náročné a vyžaduje velkou trpělivost a znalost jeho chování. Autor se s námi podělí nejenom o své zkušenosti s fotografování tohoto stále vzácnějšího ptáka, ale zároveň i o krásný i když smutný příběh.

   9
 • 2.1.1 Černobílé filmy a neg. vývojky

  Pokud jste se právě rozhodli začít s černobílou fotografií, tak bude ještě pár dní trvat, než se Vám budou v koupelně přilípnuté na kachlíkách sušit Vaše zvětšeniny, ale už teď Vás čeká první rozhodnutí - jaký film použít? Nezapomeňme, že nehledáme nejlepší film (takový ani neexistuje), ale film, se kterým co nejsnáze dosáhneme výborných a konstantních výsledků při domácím zpracování. Na rozdíl od barevného negativu nebo pozitivu u černobílého procesu musíme vždy uvažovat v rovině kombinace film-vývojka. A protože je tato otázka složitější než se na první pohled zdá, měl by Vám následující článek pomoci v rozhodování.

 • Jsem šťasten, že se neživím fotografií

  Dnes v sekci fotorozhovory přinášíme povídání s Miloslavem Druckmüllerem, který se fotografii věnuje přes 20 let. Své jméno si získal v oborech astrofotografie a vysokohorské fotografie.

 • Joshua Tree NP, California, USA

  California, členský stát na jihozápadě USA, hlavní město Sacramento. Převážně horský stát s velkými národními parky. O zážitky z návštěvy jednoho z nich – Joshua Tree – se s vámi fotograf a autor tohoto článku podělí. Text i fotografie dosvědčují, že návštěva stála za to.

   2
 • Akty I.

  Historie aktu je stará jako historie lidstva. Počátky aktu je možné nalézt na jeskynních malbách prehistorických lidí….. Při pozorném studiu historie fotografování aktu zjistíte, že všechno už tu bylo. Autor článku má s fotografováním aktu zkušenosti. Určitě pomůže tohle čtení vám, kteří zatím nevíte, jak začít. Na začátek totiž nebudete potřebovat žádné superstudio ani špičkovou zrcadlovku s rychlým autofokusem.

   7

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace