Výběr nového foťáku

  • E.B.E
    E.B.E
    07.11.2019 22:31
    Reaguje na restaurator 07.11.2019 19:16:

    "Jen doplňuji tu informaci s čipy u Canonu. U Nikonu jsou prý lepší oproti..." - zobrazit celý komentář

    Sice tě chápu, ale podle mě fakt řešíš nesmysly a ne to pro tebe důležitý. Jestli tě opravdu zajímá to "nejlepší", pak budeš muset hodně šetřit :-) Stejně ti to nezaručí lepší výsledky. A co se týká čipů, pokud se nebudeme bavit o konkrétním fotoaparátu, jako je třeba posledně zmiňovanej 850, kde použili "kosmickej" čip z Pasadeny, pak ti můžu říct, že většina fotoaparátů používá stejné čipy od pár výrobců. Třeba do nedávna od Sony a pod. Jen použijí svůj algoritmus zpracování dat. No a i kdyby to tak nebylo, pořád jsou rozdíly tak minimální, že to nemá smysl řešit. Je to jako přemýšlet, jestli mám koupit pneumatiky Michelin, Goodyear, nebo Continental, protože na některých z nich zastavím o metr dřív, než na jiných :-)) Ale v zásdadě už ti nemám co říct. Všechno jsi slyšel v předchozích příspěvcích, jen na to kašleš. Takže si vyber co chceš. Vyčítat to pak budeš jenom sobě

  • E.B.E
    E.B.E
    07.11.2019 22:37

    Jo a názor na "žebříček"? ... jestli chceš, dám ti sem padesát takových žebříčků a ani jeden nebude stejnej :-)) Pořád je to o tom, co preferuješ. Obrazovou kvalitu, váhu, odolnost, rychlost, univerzálnost, nebo cenu ....všechno najednou mít nemůžeš

  • E.B.E
    E.B.E
    07.11.2019 22:53

    ...prostě mě nepřestane tohle "syslení" a čtení "papírových" recenzí bavit :-) Kdybys nebyl línej a podíval se spíš na fotografický výsledky, přečetl, čím jsou pořízený,udělal by sis závěr sám. Co já znám lidí, kteří fotí nepředstavitelně drahou technikou a za celou dobu nepřepli foťák z polohy automat a za léta nevytvořili víc, než slušnou památku z dovolené, nebo těch, co si koupili super výbavu, pořídili padesát fotek a foťák odložili do skříně, po letech ho prodávají, protože se přecenili, nezvládají ho používat a fotí raděj telefonem, těch, co mají zrcadlovku se slušnými objektivy, ale nakonec sebou nosí malej, lehkej kompakt, protože se prostě do batohu hodí víc ... jo a taky překvapení těch, co přešli z telefonu, nebo kompaktu na zrcadlovku a výsledek byl daleko horší, místo očekávaného zlepšení

  • Vai
    Vai
    08.11.2019 02:23
    Reaguje na restaurator 07.11.2019 19:13:

    "Takto, jak to píšete je mi to srozumitelnější. Ten příklad s ..." - zobrazit celý komentář

    Ohledně zachycení vysokého dyn.rozsahu to bude chtít ale hlavně zvládnout také postproces při zpracování RAW snímků. Na první pohled bude JPG náhled z Canonu i Nikonu téměř stejný, ale při editaci RAW se dá hlavně ze stínů získat u Nikonu jak lepší kresba, tak věrnější barvy či méně šumu. U Canonu to lze sice řešit složením z více snímků při expozičním bracketingu, ale je to zdlouhavější, chce to nejlépe stativ apod. Tady v jednom příspěvku je těžké se o tomto nějak více rozepisovat, ale u Canonu (který používá vlastní snímače, na rozdíl od jiných, kteří téměř všichni mají senzory od Sony) se obecně radí, exponujte co nejvíce doprava na hranici přepalu, pokud se příliš podexponuje, tak ze stínů po editaci vyleze podstatně více šumu bez kresby. U Nikonu, i u těch jiných, je ta rezerva ve stínech podstatně větší, šum a ztráta barev se objeví až při větších extrémech a postproces může být jednodušší. https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison/fullscreen?attr144_0=canon_eos6dmkii&attr144_1=nikon_d7200&attr144_2=canon_eos6dmkii&attr144_3=nikon_d750&attr146_0=100_4&attr146_1=100_6&attr146_2=100_6&attr146_3=100_6&normalization=print&widget=542&x=0.6118280584302945&y=-0.8341843706395615

    Dle toho popisu, co a jak fotíte, bych opravdu s klidem doporučil a trval na FF těle D750 + ale k tomu místo pevného skla či zoomu s velkým rozsahem bych vzal nejprve levný a přitom opticky dosti slušný Tamron 17-35/2,8-4 https://www.afoto.cz/prodej/Tamron-SP-17-35mm-f-2-8-4-Di-OSD--Nikon- A až později k tomu případně došetřit na pevnou FF 35/1,8 G na street či pro hrátky s hloubkou ostrosti apod., nebo nějaké delší cenově přijatelné světelné pevné sklo typu 50/1,8, 85/1,8… Výběr je dostatečný a mnohem lepší než na cropový DX systém… :) Jinak fotolab.cz bude mít brzo “akci” na D750 za 25000,- https://www.fotolab.cz/letak/?fbclid=IwAR2FfaiLAaUjGp4VMa3EFcxFUaHc5cSMSv0T15tWjPaz_k7BNaIX1Y4XviE#page=10 Na nějaké špekulování s nákupem ojetého DX těla s levným seťákem či dražším sklem v bazaru bych se vyprdl, vzal to vše nové a v klidu si užíval focení …. :)
    Ještě mě dodatečně napadají i další důvody, proč bych osobně nebral J.Pánkem doporučované bazarové DX tělo D7200. Prvním je měření expozice. U D7200 (D7100, D90 ) je pouze 2016px snímač, zatímco u mnou doporučované D750 je to 91000px snímač, který navíc umožňuje navíc bodové měření expozice na nejvyšší jasy a má to pak i vliv na pohotovější a přesnější 3D autofokus… https://www.youtube.com/watch?v=wQ4rEvbCNuw Dalším důvodem, ale to může být individuální, je grip a pohodlnější držení těla. Starší Nikony leckomu nesedly, od D750, D7500, D850 je grip přepracovaný, více vykrojený, prsty lépe zapadnou a obejmou to… ale možná je to jen o zvyku. :)

  • restaurator
    restaurator
    08.11.2019 05:45
    Reaguje na E.B.E 07.11.2019 22:53:

    "...prostě mě nepřestane tohle "syslení" a čtení "papírových" recenzí bavit ..." - zobrazit celý komentář

    Jen v rychlosti poděkuji za neustálé podsouvání a připomínání mé lenosti. Galeriím asi těžko můžu věřit, když nevím, kolik hodin nad tím pak strávil při upravování nad počítačem. Až někdo cvakne závěrkou a pak mi hned ukáže na displeji fotografii, která bude stejná jako výherní ze soutěžní galerie, budu těm galeriím věřit, že údaj o použitém fotoaparátu má velkou hodnotu. Recenzí a různých testů jsou na netu stovky či tisíce a každý také s jiným výsledkem. A mně jako laikovy tyhle testy řeknou prd, protože dokud si to sám nevyzkouším, je to o ničem. Už jsem několikrát zdůrazňoval, proč to řeším. Je to pro mě velká investice a tak bych rád pořídil něco, s čím to budu mít dobré i po technické kvalitě, přestože na dvě stě procent souhlasím s názorem, že o technice to není. Mně samotnému se mnohé z mých fotografíí líbí nejvíce ty, které jsem pořídil krabicí od bot na fotopapír a pak ten negativní fotopapír přes zvětšovák osvítil na druhý fotopapír. Ale krabice od bot mě nestojí 40tisíc.

  • E.B.E
    E.B.E
    08.11.2019 10:06

    Nejspíš jsme každej na jiné vlně. V zásadě je mi jedno, co si koupíš. A nebudu ti závidět ani ten nejmodernější, nejdražší fotoaparát. Proč sem všechno píšu je jen poradit tobě, i dalším, co tohle čtou, že lepší fotky se nedělají "lepším" fotoaparátem. No a co se těch "galerií" týká, asi jsi nepochopil, že nejde ani o to, jestli fotku majitel upravil v editoru, nebo ne, jako v prvé řadě o výsledek. Z mizerné fotky ani nejlepším editorem dobrou nevytvoříš. Každopádně je na netu spustu stránek, kde jsou nejen neupravovaný fotky, ale i RAW (ostatně i tady, v na FA v testech fotoaparátu). No a to poslední, co jsem říkal od začátku je, že v dané třídě je rozdíl v kvalitě výstupu neznatelnej, dokonce bych se nebál tvrdit, že jakýkoli moderní fotoaparát podá stejné výsledky v rukou toho, kdo ví, co dělá a nespoléhá se jen na automatiku a nečeká, že z foťáku vyleze "hotová" fotka. Větší rozdíly jsou už ve výbavě, váze, materiálech, hledáčcích a způsobech ovládání. Nemám problém s výše doporučovanou "výbavou". Jen si dovedu představit levnější a ucelenější řešení se stejným výsledkem. Asi na rozdíl od jiných vidím dál, než k tělu a prvnímu objektivu a dovedu si představit konečnej výsledek, až bude potřeba další objektiv s jinou ohniskovou vzdáleností, nějakej ten filtr, stativ,další baterka, třeba i blesk/ky .... a pak aby jeden prodal ledvinu :-)) Měl jsem za to, že máš celkem omezenej rozpočet a tady rozhodně čtyřicet tisíc stačit nebude. Pokud ale někoho finanční stránka netrápí, stačí si jen mých rad nevšímat :-)

  • Jan  Pánek
    Jan Pánek
    08.11.2019 10:52
    Reaguje na Vai 08.11.2019 02:23:

    "Ohledně zachycení vysokého dyn.rozsahu to bude chtít ale hlavně zvládnout..." - zobrazit celý komentář

    Zase příliš utíkáte k číslům... Obecně se nedá říct, která značka je lepší. Pokud proti sobě např. porovnáte D750 a 6D Mk II, tak Vám řeknu, že D750 má o dost lepší DR. Na obecné úrovni to nemá moc smysl řešit :-)
    S doporučením D750 a objektivů souhlasím, ale vypíchl jste důležitou otázku - zdali restaurator chce dobře fotit, nebo si koupit drahý foťák a cítit se při focení dobře, i když jeho fotky dobré nutně nebudou. Pro druhý případ můžeme uzavřít diskuzi a kupte si D750 + Tamron 17-35 + něco pevného. Pro první případ s EBE radíme zbytečně neutrácet a koupit foťák-pracanta, a ne něco, čím se budete chlubit.
    V případě měření expozice tu zase vytahujete jeden údaj, který navíc není důležitý, když restaurator nefotí akci a lepší 3D ostření potřebovat zřejmě nebude. A měření expozice je u D7100/D7200 dostatečně dobré.

  • E.B.E
    E.B.E
    08.11.2019 11:20

    Jen tak od oka mrknu, kolik asi stojí ona doporučená výbava: Takže tělo750 cca 28000, levnej tamron 17-35 15000, k tomu třeba nikon 85/1,8 asi 12000, i neorigo baterka 1000, na každej objektiv nejspíš ochranej UV filtr 77mm á 1500, nedejbože potřebovat polarizační, nebo ND filtr. Pak je to 2500 až 5000 tisíc za kus. Jestli dojde na portréty, nebo jen nebude světlo, pak blesk nikon sb700 stojí 8500. Postavit to na stativ , který není z ocelové kolejnice a tohle unese, přitom neváží tunu,je to dalších 5000 - 10000.No a pokud člověk vyžaduje delší výdrž a ovládání ve vertikální poloze , pak grip k uvedenému foťáku je pouze za 8500 :-) ...asi nebudu počítat s brašnou, či fotobatohem a jiným příslušenstvím, jako je dálková spoušť, odpalovače k blesku mimi tělo atd.... takže základ suma sumárum 55000 jen tělo a dva objektivy. S uvedeným příslušenstvím cca 100 000,- A to je pořád jen o dvou nic moc objektivech. V případě potřeby delšího skla cca dalších 30000 navrch. Nevím jak jiným, mě to přijde dost

  • Jan  Pánek
    Jan Pánek
    08.11.2019 11:31
    Reaguje na E.B.E 08.11.2019 11:20:

    "Jen tak od oka mrknu, kolik asi stojí ona doporučená výbava: Takže tělo750..." - zobrazit celý komentář

    Ještě bych z toho vytáhl pointu, že příplatek 15 tisíc za tělo udělá mnohem menší rozdíl než nákup páru filtrů, blesku, odrazek... Pokud tedy máte peníze navíc, je lepší to dát do příslušenství, protože tohle je to, co vám udělá o hodně lepší/zajímavější/subjektivnější fotky.

  • E.B.E
    E.B.E
    08.11.2019 16:24
    Reaguje na Jan Pánek 08.11.2019 11:31:

    "Ještě bych z toho vytáhl pointu, že příplatek 15 tisíc za tělo udělá mnohem..." - zobrazit celý komentář

    Dík za doplnění. Myslím, že je to to, co jsem chtěl říct (a snad i řekl). Nákupem foťáku to nekončí...ale začíná

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen(a).

Nové diskuse

Nové komentáře

Nejžhavější diskuse