Články označené - Šumava

 • Fotografování krajiny: Šumava, řeka Vydra - zima

  V článku najdete tipy na fotografické motivy v zimním období. Skladba obrazu zde není jednoduchá. Je to o hledání motivů v divoké krajině, jak atraktivní motiv pojmout a jak se vyhnout všem rušivým prvkům, kterých je zde mnoho. Nejvíce se mi na Vydře v průběhu let osvědčil objektiv Canon v 24-70mm/f2,8, který nikdy nezklame. Výborné na Vydru jsou i extrémně širokoúhlé objektivy bez zkreslení jako Canon 11-24mm f/4 nebo Sigma 14mm f/1,8 Art s výbornou kresbou.

   0
 • Intenzivní kurz fotografování na Šumavě

  Fotograf má proti těm ostatním jednu výhodu. Užívá si svět kolem sebe dvakrát. Nejprve ho objevuje, aby ho vyfotografoval tak, jak to cítí. Podruhé nachází ve svých fotografiích to, co mozek nestačil zachytit. Šumavu dnes asi vnímáme ještě intenzivněji díky pandemii. Ještě v dubnu tu byl sníh a dnes jsou již všude letní louky. Letní průtrže rozvodní Vydru do několika hodin, jak můžete vidět na fotografiích z kurzu Fotoinstitutu.cz minulý týden.

   0
 • Jak probíhal 10. Šumavský FotoMaraton

  V sobotu 19. září se konal jubilejní 10. ročník Šumavského FotoMaratonu v Kašperských Horách. Letos soutěžilo přes 60 fotografů. Byly vyhlášeny dvě kategorie, pro mobilní telefon a pro fotoaparát. Kvůli současné situaci se letos nekonal doprovodný program s prezenčním vyhlášením. To proběhlo v sobotu 26. září ve Fotoinstitutu v Praze za účasti Mistra Roberta Vano a fotografky Heleny Macenauerové.

   0
 • Letní škola fotografování 2020

  Jako každý rok, i letos přes komplikace způsobené pandemií covid-19, proběhly v Domě fotografů na Šumavě letní fototábory pro žáky základních a středních škol. To, jak probíhal druhý červencový turnus pro základní školy nám popsala jedna z účastnic, Natálie.

   0
 • Fotografování krajiny: Šumava, řeka Vydra - jaro

  V článku najdete tipy, jak fotografovat šumavskou řeku Vydru na jaře a také, jak volit expoziční čas, který je klíčový pro vyjádření pohybu vody. Pozor na nevhodné použití šedých ND filtrů, které prodlouží čas až příliš, takže se pohyb zcela vytratí. Pro fotografování krajinných celků Vydry mi nejvíce vyhovují objektivy v rozsahu ohniskových vzdáleností od 12 do 50mm. 

 • Fotografování krajiny: Šumava, řeka Vydra - léto

  Léto je nejlepším obdobím pro fotografování Mléčné dráhy. Za jasných letních nocí se nad řekou Vydrou objeví jádro naší galaxie. Vody bývá nejméně v roce, ale přívalové deště či pravý mokrý šumavský týden to všechno umí dokonale změnit.

   7
 • Jak probíhal 9. Šumavský FotoMaraton

  V sobotu 28. září se konal již 9. ročník Šumavského fotomaratonu v Kašperských Horách, kde soutěžilo více než osmdesát fotografů, vítězům pogratuloval i Robert Vano.

   0