Letní škola fotografování 2020

Jako každý rok, i letos přes komplikace způsobené pandemií covid-19, proběhly v Domě fotografů na Šumavě letní fototábory pro žáky základních a středních škol. To, jak probíhal druhý červencový turnus pro základní školy nám popsala jedna z účastnic, Natálie.

Už řadu let se v malebných Kašperských Horách na Šumavě konají letní fotografické tábory. A jinak tomu nebylo ani letos, kdy v Domě fotografů proběhlo pět týdenních kurzů LŠDF. Žáci základních škol a víceletých gymnázií si mohli vybrat ze tří běhů v červenci a pro starší fotografy ze středních škol proběhly dva kurzy v srpnu.

Druhý termín pro ZŠ a víceletá gymnázia vedla zkušená fotografka a cestovatelka Helena Macenauerová spolu s asistenty Kubou, Adamem a Patrikem. První táborový večer jsme se navzájem představili a prozradili, co nás na fotografii zajímá a jak dlouho se jí věnujeme.

Druhý den jsme si od rána povídali o technice, kterou jsme následující dny používali. Připravili si pro nás přednášku o expozičním trojúhelníku a nastavení fotoaparátu, díky které byly naše fotografie podstatně zdařilejší. Odpoledne jsme se vydali na vrakoviště a místní hřbitov, kde jsme měli za úkol nafotit několik snímků na dané téma. Ještě ten večer jsme vyrazili fotit západ slunce na hrad Kašperk. Dlouho jsme se tam ale nezdrželi, protože se přihnala bouřka a my museli rychle všechno uklidit a v silném dešti pospíchat ,,domů".

V úterý jsme se zabývali portrétní fotografií. Dozvěděli jsme se, jaké jsou druhy svícení v ateliéru a některé z nich si vyzkoušeli. Focení portrétů v ateliéru i v exteriéru jsme ozvláštnili taky použitím umělé mlhy nebo barevných světel.


Naším dalším cílem byla Chalupská slať, na kterou jsme vyrazili fotit východ slunce. Budíky nám zvonily už ve 4:00, což nebylo zrovna příjemné, ale nakonec to stálo za to! V informačním středisku jsme si odpoledne od Heleny poslechli zajímavou přednášku s názvem ,,Od Sahary po Himaláj".

Během týdne jsme se také vydali podél řeky Vydry, kde jsme trénovali focení vody dlouhým časem.


společná fotografie účastníků jednoho ze středoškolských běhů u řeky Vydry

Vyzkoušeli jsme si také fotografování hvězdné oblohy a některé turnusy měly i to štěstí, že se jim podařilo zachytit kometu C/2020 F3 Neowise

mléčná dráha nad Šibeničním vrchem

kometa C/2020 F3 Neowise

V pátek dopoledne byl jako každý rok vyhlášen tradiční fotomaraton. Společný týden byl skoro za námi a my si večer posledních pár hodin tábora užívali příjemným posezením u ohně. Sešla se skvělá parta lidí z různých koutů ČR a věřím, že se příští rok znovu setkáme v Domě fotografů.

     

Líbil se vám článek?

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

Podzimní aktualizace Zoner Photo Studio X: Více lokálních úprav, nová Luma křivka a varianty souborů
Podzimní aktualizace Zoner Photo Studio X: Více lokálních úprav, nová Luma křivka a varianty souborů

Pro­gram pro správu a úpravu fo­tek Zo­ner Photo Stu­dio X se v pod­zimní ak­tu­a­li­zaci za­mě­řuje zejména na mo­dul Vy­vo­lat a při­náší lo­kální úpravy ba­rev, no­vou Luma křivku a více va­ri­ant úprav u jedné fotky.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram