Výběr nového foťáku

  • E.B.E
    E.B.E
    11.11.2019 22:01
    Reaguje na Jan Pánek 11.11.2019 21:07:

    "Jasně, ale v určitých konfiguracích by mohl být vhodný každý systém, ale..." - zobrazit celý komentář

    Já myslím, že všechno jsem/jsme mu řekli už v prvních odpovědích a zbytek je žabomyší válka. Které jsem se ostatně už z prvu snažil vyhnout. Bohužel...ne úplně se povedlo. Chápu, že člověk se nerad zbavuje svých těžce vydělaných peněz a očekává za ně to nejlepší. Jen má všechno hranice a to nejdůležitější je nakonec vědět co chci. Ne tak co dostanu. To je můj opravdu konečný příspěvek. How

  • Jan  Pánek
    Jan Pánek
    11.11.2019 23:24
    Reaguje na E.B.E 11.11.2019 22:01:

    "Já myslím, že všechno jsem/jsme mu řekli už v prvních odpovědích a zbytek..." - zobrazit celý komentář

    Souhlas :-)

  • restaurator
    restaurator
    12.11.2019 19:15
    Reaguje na Jan Pánek 11.11.2019 21:08:

    "Nechci sem vyloženě plést inzerci, nicméně pokud přijdete v sobotu na..." - zobrazit celý komentář

    Díky za nabídku, ale jsem z Brna.

  • restaurator
    restaurator
    12.11.2019 19:21
    Reaguje na E.B.E 11.11.2019 22:01:

    "Já myslím, že všechno jsem/jsme mu řekli už v prvních odpovědích a zbytek..." - zobrazit celý komentář

    Já jsem rád za vaše příspěvky a nemyslím, že by byli zbytečné, ale chápu jak to myslíte.
    Nyní z nich čerpám. Další dotazy nevkládám, protože by to opravdu už bylo stále dokola a případné další dotazy vložím až v tom budu mít trochu jasno. Mimojiné i na základě vašich odpovědí.
    Když už sem píši, tak se chci zeptat, jestli i u dnešních objektivů platí, že pevné ohnisko je většinou lepší než zoom. Ve stejné cenové relaci.Nemám na mysli napřiklad pevný objektiv za šest tisíc a zoom za třicet.

    P.S. Ano, na fotografii z odkazu opravdu člověk FF nepotřebuje, ale nemám v plánu takové vytvářet.

  • E.B.E
    E.B.E
    12.11.2019 22:22
    Reaguje na restaurator 12.11.2019 19:21:

    "Já jsem rád za vaše příspěvky a nemyslím, že by byli zbytečné, ale chápu..." - zobrazit celý komentář

    Jednoohniskový objektiv bude vždycky lepší. I když se najdou zoomy, které se dají považovat za "rovnocenné". Každopádně budou násobně dražší. A to z jednoduchýho důvodu. Není potřeba tolik čoček, ani řešit tolik optických problémů, souvisejících s optickou vadou na daném ohnisku. Taky je jednodušší řešit velikost a směrování světla kvůli světelnosti. Proto nenexistuje světelnější zoom a i ta největší hodnota, 2,8 v celém rozsahu je vyvážena cenou. Levnější zoomy mají různou světelnost podle okamžitého ohniska. Např. 2,8-4,5 ...4-5,6 a podobně. Další problém je nelevné vnitřní ostření. Tj objektiv mění svou velikost v závislosti na ostření a zoomování. Opět nepraktické. I z hlediska utěsnění. Pak je tu poslední, nepříjemná věc, že se může tubus objektivu otáčet při ostření. Pak se blbě používají filtry. Např. polarizační, přechodové... Prostě za všechno je třeba si připlatit. A u jednoohniskových skel tyhle nepříjemnosti odpadají automaticky. Bývají tudíž kvalitnější, přitom levnější. Jen je pak potřeba víc chodit :-) ...ale i přemýšlet

  • kikiris
    kikiris
    13.11.2019 08:45

    Zoomy nemám a nepoužívám je. Ale každý nechť si fotí s tím a používá to, co mu vyhovuje...
    Kdysi jsem četl rozhovor s jedním brazilským fotografem, který na dotaz, jaké používá objektivy odpověděl: ...zoomy jsou zhovadilost a cestou do fotografického pekla...

  • Jan  Pánek
    Jan Pánek
    13.11.2019 15:08
    Reaguje na restaurator 12.11.2019 19:15:

    "Díky za nabídku, ale jsem z Brna...." - zobrazit celý komentář

    Z Brna se dá do Prahy rozumně dostat. Teoreticky se můžeme sejít i v Brně, ale už nebudeme mít okolo sebe tolik fototechniky na vyzkoušení :-)

  • Jan  Pánek
    Jan Pánek
    13.11.2019 15:17
    Reaguje na restaurator 12.11.2019 19:21:

    "Já jsem rád za vaše příspěvky a nemyslím, že by byli zbytečné, ale chápu..." - zobrazit celý komentář

    Jak píše EBE, pevné sklo bude vždy o něco kvalitnější, otázka je, zdali rozdíl bude významný a postřehnutelný. Hlavní rozdíl je podle mě v používání a ve zvyku - podle mě by každý fotograf měl mít aspoň jedno pevné sklo, ať si ho osahá, vyzkouší si zoomovat nohama a vysokou světelnost = malou hloubku ostrosti.
    Potom ale hodně záleží na stylu focení, na tom, co přesně fotíte a na nabídce objektivů. Třeba pro APS-C je lepší koupit širokoúhlý zoom než pevné sklo, protože tam žádné dobré pevné sklo není, ale zoomy jsou a u širokáčů je někdy lepší mít možnost přizoomovat, protože toho máte v obraze už příliš moc a nebo chcete snížit zkreslení. To je můj názor, neříkám, že je nevyvratitelný.
    Co se mi osvědčilo, je na krátkém a dlouhém konci mít zoom a prostřední ohniska - přepočtených 35-105 mm mít v pevných sklech, protože tohle rozmezí je poměrně univerzální a i pevným sklem můžete dobře komponovat nohama. V extrémních případech jako širokáče nebo tele už často tato možnost odpadá - např. příliš malé prostory / příliš velká vzdálenost mezi objektem a fotografem (např. sportovní stadion), takže se tam zoom může hodit. Výjimkou je, pokud fotíte něco standardizovaného, např. noční oblohu u širokáče nebo z konkrétního místa sport a víte, že vám vyhovuje jedno konkrétní ohnisko a využijete lepší světelnost.

  • restaurator
    restaurator
    25.01.2020 17:43

    Zdravím po delší době. Pro ty, co se namáhali s odpověďmi napíši, kam se ubral můj výběr fotoaparátu. Pořád koketoval s myšlenkou na full frame (D750) a pak se do toho ještě vložilo, že mě zaujala bezzrcadlovka Nikon Z6. Z toho Nikonu Z6 nakonec sešlo, protože investice už by byla příliš velká a musel bych si půjčit. Což se mi nechtělo. A navíc tragická výdrž baterií, která mi přijde jako zásadní, když chce člověk cestovat na delší dobu do přírody a neví, jak na tom bude s možností dobití baterií, které zabere delší čas. Nižší hmotnost bezzrcadlovek v tomto případě úplně vymaže nutnost vláčet s sebou několik baterií, případně dobíjecí zdroj. Měl jsem možnost koupit zánovní tělo se setovým objektivem, paměťovou kartou a redukcí pro bajonety Nikon F za 55tisíc. Jak už zde bylo psáno jinými, koupě těla a objektivu je jen začátek, takže jsem se nakonec rozhodl, že zakoupím D7100/D7200. Pokud by šlo jen o koupi těla a objektivu, koupil bych asi FF, ale s nákupem potřebného příslušenství, jako jsou kvalitní ND filtry, přechodové filtry, UV filtr, dálková spoušť, brašna, náhradní baterie, už by to bylo nad moje finanční možnosti, bez toho aniž bych si musel půjčovat. Protože to s fotografováním myslím vážně, chtěl jsem alespoň koupit FF objektiv, protože do budoucna uvažuji, že bych počídil FF tělo. Výběr FF objektivů, ale nejen jich, mě však zaskočil. U pevných ohnisek. Jak zde bylo psáno. Nakonec, nejen z finančních ale i praktických důvodů, jsem dal na vaše doporučení a rozhodl se pro zoom. Prozatím uvažuji pouze o širokoúhlém zoomu. Do budoucna o pevném základním skle (35mm) a teleobjektiv zoomu. Nějak mám odpor k zoomům s velkým rozsahem s clonou okolo f4. Protože mám v plánu občas na nějakém vandru vyzkoušet i fotografování s noční oblohou, hledal jsem zoom s kratším rozsahem a dobrou světelností. Pročetl jsem hodně zdejších recenzí a většina z nich mě odradila. Nějak jsem pochopil, že zoomy jsou problémové, ale nečekal jsem, že tak moc. Za ty peníze. Protože mám v plánu fotit i street, reportáž, tak chci nějaký světelný a zaujala mě i funkce optické stabilizace, která mi u těchto žánrů přijde užitečná. I z toho důvodu mě zaujal Nikon Z6, který má stabilizaci v čipu a člověk pak nemusí řešit optickou stabilizaci u objektivů. Protože tu má málokterý a když už ji má, tak objektiv nemá těsnění proti vlhkosti, nebo je pro mě cenově nedosažitelný. Nyní mám v hledáčku objektiv Sigma 18-35mm f/1,8 DC HSM Art.

  • restaurator
    restaurator
    02.02.2020 16:42

    Ještě bych chtěl požádat o radu, na co se zaměřit, když člověk kupuje fotoaparát z bazaru nebo na inzerát? Na co si dát pozor a co zkontrolovat především? Jaká je například přijatelná hodnota nafocených snímků na digitálu? Jde to ověřit přímo ve fotoaparátu (nemám velkou zkušenost a znalost funkcí digitálů) ? Díky za případné tipy.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen(a).

Nové diskuse

Nové komentáře

Nejžhavější diskuse