• Digitální foto č. 149 – duben 2016

  V hlavních tématech zpravidla zaznívají rady a názory více profesionálních fotografů, tentokrát je tomu ale jinak. Digitální foto požádalo známého Michaela Ernesta Sweeta, aby pro nás shrnul svůj pohled na pouliční fotografii, které se dlouhodobě věnuje. Jeho postřehy jsou osobité a možná i trochu provokativní – posuďte sami.

 • Digitální foto 148 – březen 2016

  Přepadla vás právě tvůrčí krize? Nezoufejte, hlavní téma je se zaměřeno na kreativní nápady a zajímavé techniky. Připraveno je pro vás hned 52 nejrůznějších foto projektů (a jeden bonusový). Pokud byste se každému věnovali jeden týden, vyjde vám to na celý rok! 

  Ve velkém rozhovoru se představí současná hvězda prestižní webové galerie 500px.com Sean Archer. Prozradí vám, jak fotografuje své působivé portréty. Možná vás překvapí, že nepoužívá studiové záblesky ani externí blesky, vystačí si s denním světlem, které zjemňuje pomocí závěsů. Nic víc nepotřebuje.

 • Digitální foto 145

  S aktuálním číslem Digitálního fota nahlédnete pod pokličku profesionála v nové rubrice "Jeden den s profíkem". Je toho ale mnohem víc - dozvíte se v článku.

 • Představujeme nové Digitální foto

  Podle důvěryhodných zdrojů je Peter Lik nejvýdělečnějším fotografem, který kdy vzal aparát do ruky. Zasloužil se o to prodejem snímku Fantom, za nějž byl anonymní kupec ochoten zaplatit šest milionů dolarů, tedy přes 147 milionů Kč. Nás může těšit aspoň to, že Likovi v krvi koluje trochu české krve, je to potomek někdejších českých emigrantů. Pokud tedy toužíte stát se komerčně úspěšným fotografem, přečtěte si velký rozhovor tohoto čísla.

 • Digitální foto v novém

  Nové číslo Digitálního fota vypadá docela jinak než vydání předchozí. A nejde jen o vzhled – po vyhodnocení výsledků čtenářské ankety byly některé rubriky zrušeny, jiné rozšířeny a přibyly i nové. Při přípravě čísla se tým Digitálního fota soustředil na to, aby se vám do rukou dostalo ještě více praktických rad od profesionálů. Věříme, že se vám nové Digitální foto bude líbit.

 • Digitální foto č. 142

  Dovolenou má každý rád, ale fotografické záměry jdou často dost špatně dohromady s rodinnými plány – když člověk podesáté za hodinu vytáhne stativ a začne komponovat krajinářský záběr, tváří se jeho nejbližší většinou už trochu nevrle, zvláště když se to opakuje den co den. Pokud se vám to stává též, nejspíš je čas přestat fotografováním rušit rodinné akce a vydat se na regulérní fotoexpedici. Jak ji naplánovat se dozvíte v tomto čísle.

 • Digitální foto 141 – srpen 2015

  Akt má ve výtvarném umění i ve fotografii bohatou tradici. A není divu, tvary, křivky a tóny lidského těla v sobě mají obrovský tvůrčí potenciál. Na druhou stranu se jedná o trochu choulostivý a fotograficky poměrně náročný žánr, zvláště pro méně zkušené tvůrce. To ovšem neznamená, že by se ho kdokoli měl obávat – stačí pár základních rad a můžete se pustit do práce. A právě za tímto účelem vznikl tento průvodce. Časopis Digitální Foto magazí vám ukáže, jak se dělají stylové moderní umělecké akty, ale to zdaleka není vše. Na závěr si připravil jednu specialitu – výrobu kyanotypií neboli modrotisků, pozoruhodné kombinace digitální a klasické techniky. Je to jako opravdové kouzlo – čtěte dál a uvidíte sami…

 • Digitální foto č. 139 – červen 2015

  Městské prostředí rozhodně není na zajímavé fotografické motivy a příležitosti skoupé. Mrakodrapy ze skla a betonu, rušné ulice plné lidí, auta, cyklisté, to vše si přímo říká o to, aby se kolem prošel všímavý fotograf s potřebnou výbavou. Ve městě se dá fotografovat celá řada žánrů o kterých se dočtete v novém čísle časopisu Digitální Foto. Čtenář se dozví, jak se nejlépe postarat o působivé černobílé fotografie architektury, o záběry z výšky či krásná panorámata. Inspiraci si tu najde každý.

 • Digitální foto č. 138 – květen 2015

  Už vás nudí pořád ty samé záběry stále stejných scén? Digitální foto má pro vás dvanáct stran zajímavých rad od pěti fotografů, kteří vesměs patří k nejlepším a nejoriginálnějším krajinářům současnosti… Na plakátu formátu A1 najdete 24 způsobů, které vám pomohou efektivně pracovat se studiovými záblesky. Plakát se může stát užitečným „tahákem“ a zároveň pěknou dekorací vašeho ateliéru. A až všechny způsoby svícení dostanete pod kůži, stačí plakát otočit. Na druhé straně najdete působivý portrét.

 • Digitální foto č. 137 – duben 2015

  Začínáte s fotografováním? Nebo už patříte ke zkušeným tvůrcům, kterým se jen momentálně postavila do cesty tvůrčí krize? Máme pro vás slušnou porci nápadů, z nichž mohou čerpat inspiraci začátečníci i pokročilí… Jednoho z nejslavnějších současných světových fotografů Martina Parra asi není třeba zvlášť představovat. Rozhovor jsme si ale nemohli nechat ujít…