Test fotoaparátu Canon EOS 1300D

  • Lukáš Burget
    Lukáš Burget
    27.02.2017 12:26

    Zastaralý hardware a objektiv bez stabilizace za jedenáct tisíc? Díky, ale já na tuhle drzost Canonu nenaletím.

  • Jakub Súkeník
    Jakub Súkeník
    27.02.2017 13:04
    Reaguje na Lukáš Burget 27.02.2017 12:26:

    "Zastaralý hardware a objektiv bez stabilizace za jedenáct tisíc? Díky, ale..." - zobrazit celý komentář

    Nabízí se dotaz, kdo za tuhle cenu nabídne vybavenější zrcadlovku se stabilizovaným objektivem?
    Nikon D3300 má, pravda, senzor novější, ale za podobnou cenu bude mít stejně jen nestabilizovaný objektiv.

  • Lukáš Burget
    Lukáš Burget
    27.02.2017 14:02

    No právě mě dost naštvalo, že Nikon D3300 je za stejnou cenu s podstatně lepším senzorem, takže Canon mohl dát aspoň stabilizovaný objektiv. A pak je tu otázka, zda v téhle ceně trvat zrovna na zrcadlovce. O dva tisíce levnější je pohodová bezzrcadlovka do (větší) kapsy i s kvalitním a stabilizovaným objektivem (třeba Panasonic GF7).

  • Jakub Súkeník
    Jakub Súkeník
    27.02.2017 15:38

    Canon holt nebere čipy od Sony, vývoj senzoru ho stojí peníze. Osobně to vidím také jako jednu z nevýhod u levnějších modelů, kde prostě Canon čipy nejsou tak dobré, jako Sony čipy.
    Ale zrcadlovku dělají hlavně skla, takže záleží co kdo chce. Canon má v entry-level třídě podle mě zase výhodu právě v nabídce skel (není potřeba řešit motory u starších skel jako u Nikonu, k dispozici jsou palačinky, levná ultraširoká APS-C skla, levnější pevné padesátky...). Na Canon jdou taky parádně manuální skla (což není hlavní důvod ke koupi, ale může se to někomu hodit).

  • kikiris
    kikiris
    27.02.2017 16:06

    Zdravím, no já nevím, ale být úplný začátečník, tak raději sáhnu než po Canikonu, po také sice
    starším ale daleko lépe vybaveném Pentaxu K-50. Ten kromě stabilizovaného snímače, má počasí
    odolné tělo, větší a jasnější hranolový hledáček, dva rollery. A samozřejmě že fotky dělá hlavně
    optika, a té je na Pentax také dost, i když odpůrci Pentaxu tvrdí, že nikoli...
    A rozdíl v ceně mezi 1300D a K50 asi 1000-2000kč není až tak velký, na to co bych dostal navíc...

  • Jakub Súkeník
    Jakub Súkeník
    27.02.2017 16:10
    Reaguje na kikiris 27.02.2017 16:06:

    "Zdravím, no já nevím, ale být úplný začátečník, tak raději sáhnu než po..." - zobrazit celý komentář

    Optiky na APS-C má Pentax dost, ale bohužel ho dost ignorují výrobci jako Sigma a Tamron a spousta jeho skel má ještě hřídelku, takže jsou to zvukovým projevem cirkulárky. Ale jinak by to z těchto tří přístrojů byla si i moje volba. Canon je ale asi pro začátečníka jednodušší ovládáním i výběrem příslušenství.

  • E.B.E
    E.B.E
    27.02.2017 22:43
    Reaguje na Jakub Súkeník 27.02.2017 16:10:

    "Optiky na APS-C má Pentax dost, ale bohužel ho dost ignorují výrobci jako..." - zobrazit celý komentář

    Teď nechci polemizovat co je a co není u foťáku důležitý, dokonce ani o "zvukovým projevu", ale zajímalo by mě, co je pro začátečníka na tomhle Canonu v ovládání jednodušší??? ...vlastně i ten výběr příslušenství. To jsem taky jaksi nepochopil. Zvlášť při spojení se slovem začátečník

  • E.B.E
    E.B.E
    27.02.2017 23:07

    ...asi je potřeba si ujasnit pojem začátečník. Podle mě si nekupuje zrcadlovku člověk, co nikdy foťák nedržel, ale ten, kterýmu už přestal kompakt, nebo telefon stačit a chce dál. Proto vyzdvihovaný "kreativní" režimy takový člověk přerostl

  • kikiris
    kikiris
    28.02.2017 08:21

    Moje zkušenost se začátečníky je asi taková. Většinou si zrcadlovku chtějí pořídit lidé
    spíše starší, co nevlastní žádný fotomobil. Když už vůbec něčím fotili, tak povětšinou
    nějakým už velmi letitým kompaktem s většinou mizerným výstupem. No a když už se
    konečně rozhoupou ke koupi nějakého přístroje, tak se jim do rukou dostane např.
    tištěný měsíčník Fotolabu, kde se dočtou, že - cituji "digitální zrcadlovka ideální pro
    fotografické nováčky, kterým nabídne vynikající obrazovou kvalitu, krásně ostré,
    barevné fotografie, snadné ovládání, spoustu kreativních a moderních funkcí". Takže
    takovýto člověk zpracován takovou reklamou a v podobném duchu psanými články na
    různých fotofórech a stránkách, musí "logicky" dospět k názoru, že taková canikon
    zrcadlovka je pro něj to pravé ořechové a stane se z něj fotograf. Ale jak všichni víme,
    tak většinou je opak. Takový nešťastník si teda koupí tu nejlacinější canikon zrcadlovku se setovým sklem buď v nějakém supermarketu, nebo po netu. Okamžitě
    zjistí, že musí vydat další peníz za paměť. kartu, nějaký futrál a případně další baterku.
    No a takto "vyzbrojen" vyrazí do přírody, do města, na dovču atd. fotit. Protože ale
    většinou mají doma, jen nějaký kancelářský PC a monitor a v něm jen nějaký Windows
    stahovač fotek na primitivní úpravu. No a přichází zděšení nad "tou slíbenou kvalitou
    fotek", která je děsná. Pokud má takovýto nešťastník štěstí, tak mu někdo vysvětlí, že se musí rozloučit s automatikou, že musí fotit do rawu, že musí zjistit co je ISO, expoziční čas, clona a jaký to má vliv na výslednou fotografii. A že bude muset také
    investovat do nějakého editoru, lepšího PC a monitoru, lepšího objektivu atd. No a
    takovýto začátečník, pokud není vybaven nadprůměrnou vytrvalostí a schopností se
    něco učit, tak většinou se zrcadlovkou končí...No a ti z mladé generace se z takovými
    velkými krámy tahat nebudou, když ty smartphony tak krásně fotí, že jo...
    Uf, to jsem se nějak rozkecal, netřeba ten můj příspěvek brát, jako nějaké měřítko na
    fotozačátečníky, je spousta lidí co má zkušenost s focením z doby kinofilmů a podobný příměr výše uvedený na ně neplatí. Přeji hezký a pozitivní den :-).

  • Jakub Súkeník
    Jakub Súkeník
    28.02.2017 10:43
    Reaguje na E.B.E 27.02.2017 23:07:

    "...asi je potřeba si ujasnit pojem začátečník. Podle mě si nekupuje..." - zobrazit celý komentář

    Canon má třeba menu, ve kterém se dá vyznat:-) Nechci říct, že je ovládání Pentaxu K-50 těžké, ale vydařenější menu, přehledná rychlá nabídka, méně expozičních režimů atd. může být pro cílovku prostě jednodušší. Nebo taky ne, dle uživatele.
    Kde to má Canon PODLE MĚ nejjednodušší je výběr optiky. Tady z osobní zkušenosti vím, že nejhorší je vyznat se v Nikonu, kde na základních tělech neostří hřídelkové objektivy atd.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen(a).

Nové diskuse

Nové komentáře

Nejžhavější diskuse