Test fotoaparátu Canon EOS 1300D

  • kikiris
    kikiris
    28.02.2017 13:47

    Netuším proč by měl mít Canon nejjednodušší výběr optiky. Začátečník si většinou
    nic nevybírá, ale bere to co je v setu a nejlevnější a po ničem jiném snad ani nepátrá.
    Canon, Nikon i Pentax nabízí v setech přibližně stejné zoom objektivy, jak světelností,
    tak ohniskovou vzdáleností a ty se obrazovým výstupem asi nijak neliší. Také jsou ve standardních situacích i dobře použitelné, záleží jen na uživateli, jak si s fototechnikou
    poradí a co s ní dokáží vytěžit...

  • Jakub Súkeník
    Jakub Súkeník
    28.02.2017 13:58
    Reaguje na kikiris 28.02.2017 13:47:

    "Netuším proč by měl mít Canon nejjednodušší výběr optiky. Začátečník si..." - zobrazit celý komentář

    Pokud si někdo koupí set s 18-55 a tím skončí, pak je opravdu jedno, co za přístroj vybere. Tedy s tou výhradou, že Pentax mu jako jediný v roce 2017 prodá hlučný objektiv s ostřením přes hřídelku, takže může zapomenout na to, že by takovým kombem třeba kromě focení natočil i video ;-)
    Na druhou stranu bude jako jediný utěsněný. Takže i tady je potřeba mít srovnané priority.
    Mám prostě za to, že pokud někdo neřeší další optiku, neřeší pokročilé funkce atd., má si koupit kompakt a to mu i poradím, když se zeptá.
    Jakmile začne řešit další optiku, pak už jsou mezi C, N a P rozdíly, které stojí za zvážení.

  • kikiris
    kikiris
    28.02.2017 15:09

    A to zase máte pravdu, s tím musím jen souhlasit. S tím videm mě to nenapadlo,
    protože já jsem ještě nikdy nenatočil ani minutu videa a také nenatočím.
    Také je pravda, že můj "plasťák" 50mm je poněkud hlučnější, asi jako malá cirkulárka,
    ale to mě v krajině, nebo ve městě nevadí, ale co je podstatné, jsem spokojený s jeho
    kresbou. No a Samyang 85mm je manuální a tudíž tichý jako smrt. Také když se mě
    někdo z okolí ptá, co si pořídit na focení, a nechce se mu věnovat na vážnější úrovni, řeknu, kup si nějaký "lepší" kompakt, bezzrcátko a nebo fotomobil...

  • E.B.E
    E.B.E
    28.02.2017 15:52
    Reaguje na Jakub Súkeník 28.02.2017 10:43:

    "Canon má třeba menu, ve kterém se dá vyznat:-) Nechci říct, že je ovládání..." - zobrazit celý komentář

    Abychom si rozumněli. Slovem jednodušší obsluha si nepředstavuju vstup do menu jednou, dvakrát za život, ale každodenní ovládání. O kolik je složitější otočit rolerem a změnit clonu, otočit druhým, změním čas...atd, než na tady testovaným fotoaparátu? Jednodušší výběr příslušenství? ...to jako, že si k foťáku nevyberu brašnu, další baterku, dálkovou spoušť, stativ,nebo nedejbože blesk? ...a pokud jde o objektiv, jako že si nevyberu? ...zvlášť z pohledu začátečníka?

  • kikiris
    kikiris
    28.02.2017 16:52

    Já mám Pentax K-50 něco přes dva roky a nikdy jsem na něm neměl nastavenou jinou
    "funkci", než M-plný manuál. A to občas fotím vnučku v hale při basketu s manuálním
    Samym, a nemůžu říci, že bych měl zásadní problémy s ostřením a hromadu odpadu.
    Měl jsem před časem na den půjčený Canon 100D a ovládání mi připadlo naprosto
    blbé, a proto jej také kámoš prodal. Neříkám, že by se na to nedalo zvyknout, ale na Pentaxy to nemělo ani náhodou. A také souhlasím s Romanem, že do menu "lezu" jen
    při formátování, jinak tam v celku nemám co pohledávat. Co ještě mít v ovládání jednodušší? Palec-clona, ukazovák-čas, ISO-stisk tlačítka+palec roller a nic více netřeba...

  • E.B.E
    E.B.E
    28.02.2017 19:04
    Reaguje na Jakub Súkeník 28.02.2017 13:58:

    "Pokud si někdo koupí set s 18-55 a tím skončí, pak je opravdu jedno, co za..." - zobrazit celý komentář

    Já nějak nechápu, proč se vůbec o videu bavíme? ...přece si někdo nekoupí takovouhle zrcadlovku kvůli videu. Zvlášť když čtu, že video natáčí do 4Gb. Což je asi čtvrt hodiny, k tomu neumí při videu ostřit. Tady asi odpadá debata o hluku objektivu :-) mimochodem nějak nečtu, že se v setu dodává se starou a hlučnou verzí objektivu 18-55 DC III bez stabilizace ...a k tomu nahrává do MOVi, což je "americká" verze evropského kontejneru AVI a ne každej přístroj, zvlášť bez odpovídajícího kodeku to přečte. Takže starosti s převodem atd.

  • E.B.E
    E.B.E
    28.02.2017 19:20

    ...ale proč jsem si vůbec dovolil reagovat, je divnej pocit z recenze. Docela mi připomíná "placenou" a účelovou. Jen pro srovnání s jinými: ...Směrné číslo interního blesku je 9,2, což je dobrý standard...ne, není. Standardem je cca 12. Proto jiné recenze to samé popisují slovy: ...má směrné číslo pouze 9,2. Další takové roztomilé souvětí: K ostření slouží 9 ostřících bodů. Prostřední je křížový (f/5,6) a automatické zaostřování u něj funguje od EV 0 do EV 18. Ostatní od EV 1. V praxi to znamená slušné možnosti použití i za šera. Schválně, jak to zní od konkurenčních recenzerů: ...Ostřící systém má jen 9 bodů, přičemž křížový je jen ten prostřední a nabídne citlivost až od 0 EV. Za špatného světla tedy rozhodně nelze čekat nějak slušné ostření a všechny ostatní body ostří dokonce až od 1 EV ! ...a tak se dá pokračovat. Prostě se tu abnormálně vychvaluje , aniž dojde na negativa a upozornění na omezení pro ty nováčky, kterým čísla z recenze stejně nic neřeknou

  • Jakub Súkeník
    Jakub Súkeník
    28.02.2017 20:29
    Reaguje na E.B.E 28.02.2017 19:20:

    "...ale proč jsem si vůbec dovolil reagovat, je divnej pocit z recenze...." - zobrazit celý komentář

    Placené recenze skutečně nevedeme.
    Odpověď je daleko prostější - každý náš recenzent je jinak "přísný". Petr je na ty foťáky moc hodnej:-)

  • E.B.E
    E.B.E
    28.02.2017 20:50
    Reaguje na Jakub Súkeník 28.02.2017 20:29:

    "Placené recenze skutečně nevedeme. Odpověď je daleko prostější - každý náš..." - zobrazit celý komentář

    Snad sem neurazil, když sem si dovolil...ale v uvozovkách. A tak snad chápeš, co mám na mysli. Zvlášť když jde o začátečníky, o kterých je tu furt řeč. Z takové recenze si každej udělá závěr, že je vlastně zbytečný kupovat cokoli jinýho, když to tak krásně fotí a senzačně se ovládá...to mi připomíná diskuzi nedávno ve fóru :-)) ...foťáky nižší kategorie fotí stejně a až na pár funkcí není rozdíl mezi low end a profi třídou. Jen se z nás výrobci snaží tahat peníze :-)

  • E.B.E
    E.B.E
    28.02.2017 22:25

    ...a tady jsem si dovolil, pro srovnání, jednu z konkurenčních recenzí: Schválně, jestli někdo najde pět rozdílů :-)) https://www.fotoguru.cz/canon-eos-1300d-recenze/

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen(a).

Nové diskuse

Nové komentáře

Nejžhavější diskuse