Všechny články

 • Test fotoaparátu Panasonic DMC-FX01

  Nástupce fotoaparátu Panasonic FX9 je model FX01. Jeho ohnisková vzdálenost je však pěkných 28 mm na krátkém konci, má širokoúhlé video a opět perfektní vzhled. Jaké snímky z něj (během dovolené) získáte se dočtete v následujícím testu, ke kterému jej zapůjčila firma Panasonic.

   6
 • Paragrafy kolem fotek

  Pokud vezmete do ruky fotoaparát a vyjdete ven na ulici s úmyslem pořídit nějaké fotky, již v tom okamžiku po vás vztahují své zakroucené pařátky všelijaké paragrafy, ve kterých je dobré se alespoň trochu vyznat. Jakmile se rozhodnete své fotografie publikovat třeba jen na svém webu, je dobré orientovat se v paragrafech o trochu více. Jste totiž vlastníkem duševního vlastnictví a jako každý vlastník si určitě budete chtít své vlastnictví chránit.

 • Rozhovor s Radovanem Stoklasou

  Vzácným hostem třetího celorepublikového Setkání fotografů v pražském kulturním domě Ládví, který navíc svou přítomností dodal celé akci „mezinárodní“ lesk, byl fotograf Tiskové agentury Slovenské republiky TASR - Radovan Stoklasa. Využili jsme této příležitosti a Radovana jsme pro vás vyzpovídali.

 • Formáty digitálních souborů

  Volba formátu je jedno z klíčových rozhodnutí, které musí fotograf pracující digitálně učinit. Tato volba ovlivňuje kvalitu při zpracování digitálních souborů. Při dlouhodobém uložení v některých formátech se může stát, že je po několika letech budete jen obtížně číst, protože nebude k dispozici software, který to bude umět. V článku najdete důležité charakteristiky všech běžně používaných formátů.

   5
 • Jak na fotografování aktu

  Dostal jsem nabídku napsat článek o fotografování aktů tak, jak ho vidím já. Už jsem o tom přemýšlel delší dobu. Dotazů, jak a čím, bývá někdy více než dost. Moje první a nejdůležitější rada zní: "Musíte vědět, co chcete. Jít si za tím tvrdě a nedat na to, co říká okolí. Učit se dívat, studovat lidi a světlo každou možnou chvíli a pořád dokola zkoušet a zkoušet a co nejvíc se zdokonalovat!"

 • Rozhovor s Janem Šibíkem

  Jan Šibík (*1963)
  „Fotografování mi dává pocit, že dělám něco užitečného. Něco, co aspoň někteří lidé respektují a uznávají. Dává mi to, že jsem neustále konfrontovaný s tvrdou realitou světa a s životními hodnotami jiných lidí. O to víc si vážím toho, jak se tady máme dobře."
  Vychází nová kniha Jan Šibík Stories. Pro zájemce bude za zajímavou cenu k prodeji na Setkání fotografů a to i s věnováním. Více o ní i o Janu Šibíkovi najdete v článku.

 • Test digitální zrcadlovky Samsung GX-1S

  V nedávné době se ze scény ztratila jedna známá a dlouholetá značka zrcadlovek a nedá se vyloučit, že další budou následovat. Jak to tak ale bývá, tak se hned záhy objevují značky nové. Stejně tak je tomu v případě objektu dnešního testu, ve kterém si představíme první skutečnou digitální zrcadlovku s výměnnými objektivy značky Samsung, postavenou na platformě Pentax a nesoucí typové označení GX-1S.

   9
 • Základní a „nadstandardní“ vybavení fotokomory

  Řešíte otázku: "Mám nebo nemám zkusit dělat fotky sám doma?" Pak by Vám mohl tento článek pomoci zjistit, co Vás vlastně čeká. Pokud jste sledovali minulé díly, tak už pravděpodobně máte doma vlastnoručně vyvolaný, usušený a zaarchivovaný negativ. Možná už máte i nějaký ten zvětšovák po taťkovi. Popišme si nyní základní i nadstandardní (rozuměj ne nezbytné, ale příjemné) vybavení fotokomory.

 • Test fotoaparátu Sony Cyber-shot DSC-T9

  6Mpx kolibřík do kapsy v kovovém těle s periskopickým zoomem a stabilizací obrazu. To by byla velmi stručná a nedostatečná charakteristika fotoaparátu Sony Cyber-shot DSC-T9. Více o něm se dozvíte v redakčním testu, ke kterému nám jej zapůjčila firma Sony.

   0
 • Makrofotografie - Pro ty, kdo o tom chtějí vědět více II.

  Ve druhém dílu seriálu se ponoříme do techniky. Probereme si jaký fotoaparát je vhodný pro makrofotografii a jaký již méně. Dozvíte se výhody a nevýhody jednotlivých fotografických formátů. Vše je psáno pohledem fotografa, který pracuje ve volné přírodě.

   8