• Festa
    Festa
    02.08.2021 19:07
    Reaguje na vladimir314 02.08.2021 09:45:

    "Ano digitál je výrazně lepší než film, způsobilo to revoluci v astronomii..." - zobrazit celý komentář

    Díky za reakci. Měl jsem spíše na mysli kvalitu fotografie.
    Např portréty , krajina atd.
    Vašek

  • Jakub Súkeník
    Jakub Súkeník
    Autor
    03.08.2021 06:24
    Reaguje na Festa 02.08.2021 19:07:

    "Díky za reakci. Měl jsem spíše na mysli kvalitu fotografie. Např portréty ,..." - zobrazit celý komentář

    Digital má dnes vyšší kvalitu fotografie (ostrost, rozlišení, dynamický rozsah, barevná věrnost...) než film při stejné snímací ploše. Výhoda filmu je, že se ale dá fotit i na větších formátech, než digital, který končí na cca 6x4.5 středním formátu. Jak by si stál proti nejlepším digitalům ultrajemnozrnný film (třeba Adox 20) na 6x9 je těžko říct.

  • Vai
    Vai
    03.08.2021 23:40
    Reaguje na vladimir314 02.08.2021 09:45:

    "Ano digitál je výrazně lepší než film, způsobilo to revoluci v astronomii..." - zobrazit celý komentář

    Pokud fotím v "černé tmě", tak mám foťák nejspíš na stativu a pak také i u DSLR vidím v liveview to stejné co v EVF (či na LCD) u bezzrcátka...

  • Festa
    Festa
    04.08.2021 06:05
    Reaguje na Jakub Súkeník 03.08.2021 06:24:

    "Digital má dnes vyšší kvalitu fotografie (ostrost, rozlišení, dynamický..." - zobrazit celý komentář

    Díky za doplnění. V

  • vladimir314
    vladimir314
    04.08.2021 09:20
    Reaguje na Festa 02.08.2021 19:07:

    "Díky za reakci. Měl jsem spíše na mysli kvalitu fotografie. Např portréty ,..." - zobrazit celý komentář

    Hledáček, ať už optický u zrcadlovek či elektronický u bezovek, nesouvisí s (technickou) kvalitou fotek, ta je dána senzorem, optikou, elektronikou. U zrcadlovek je snad teoreticky nebezpečí, že kmitající zrcadlo fotku rozechvěje.

  • Jakub Súkeník
    Jakub Súkeník
    Autor
    04.08.2021 12:28
    Reaguje na vladimir314 04.08.2021 09:20:

    "Hledáček, ať už optický u zrcadlovek či elektronický u bezovek, nesouvisí s..." - zobrazit celý komentář

    Myslím, že kolega se ptal na film vs digital, ale když už jsme u toho, i bezrcadlovky umějí kopat a fotku tím rozmazat. Nemají sice zrcátko, ale závěrka dělá o pohyb navíc oproti dslr (otevřeno-zavřeno-otevřeno oproti zavřeno-otevřeno u zrcadlovek). Řeší se to obvykle elektronickou "první lamelou", ale některé starší modely ji neměly a kopaly dost (a7r I třeba).

  • Festa
    Festa
    04.08.2021 17:31
    Reaguje na Jakub Súkeník 04.08.2021 12:28:

    "Myslím, že kolega se ptal na film vs digital, ale když už jsme u toho, i..." - zobrazit celý komentář

    Ano. Ptal jsem se na výsledek, tzv. na papíru.
    A potěšilo mě i označení- kolega. To si snad ani nezasloužím. .-)
    Vašek
    Ale určitě jsem rád za každou sdělenou informaci.

  • Jaroslav Boklažuk
    Jaroslav Boklažuk
    12.08.2021 23:49

    Od vzniku,(v září 2008) Panasonic G1 bylo mi jasné, že tohle je budoucnost. Pozdější uvedeni na trh Samsung NX-10 (který do teď vlastním) mně jen v tom utvrdilo. Divím se, že ostatním značkám trvalo . . . a trvá dost dlooouho, implementace bezzrcadlove technologie. Jsou jen dvě věcí, v kterých je zrcadlovka lepši: delší vydrž baterie,(podstatně menší odběr energie optického hledačku) a (věc, o které se vůbec skoro nikdo, a nikde ne zmiňuje) nižší zkresleni objektivu, hlavně na širokém konci,(větší vzdálenost optické soustavy od čipu). U mirrorless světlo dopadá na čip pod větším uhlem, to má, samozřejmé, vliv na vinětaci a zkresleni. Ti to neduhy můžeme eliminovat v editoru, ale stejně, upravené zkreslení je pak poznat na výsledné fotce. Při použití objektivu DSLR(přes adaptér) na těle mirrorless, nebo konstrukci objektivu, která by měla optickou soustavu posunutou o něco dál od čipu, tato nevýhoda mizí, bohužel ale tím ztrácíme výhodu v menších rozměrech a hmotností objektivu. Zkresleni a vinětaci muže eliminovat i samotni čip, jeho plocha by se mohla ohýbat podle uhlu padajícího na něho světla (zabíhám do budoucnosti). Rychlost ostřeni a elektronicky hledaček, již teď se zlepšily na tolik, že už nejsou nevýhodou teto třídy v porovnáni s D-SLR. Navíc, ostři se primo na čipu, čím se zbavujeme problém vázaných na AF modul zrcadlovky. Kvalitní elektronicky hledaček, spolu s menšími rozměry a hmotnosti(pokud to není na úkor ergonomii), jsou(aspoň pro mně) hlavni výhodou mirrorless! Menší a lehčí foťak(záleží samozřejmě na poměru k velikosti rukou) je pohodlnější, mohu ho mít častěji z sebou, a samotné foceni přes elektronicky hledaček, kde v reálném čase vidím výsledek, mně prostě víc baví! To jsou hlavní a podstatné výhody, proč upřednostňuji bezzrcadlo !!!

  • Andrej Macenauer
    Andrej Macenauer
    29.08.2021 20:51

    Pokud mám omezený rozpočet starší FF zrcadlovka s kvalitním DSLR objektivem má asi nejlepší poměr cena/výkon. Novější fotoaparáty mají lepší sensory, ale třeba takový Nikon D850 je pořád špička. Ostření u bezzrcadlovek je velký skok vpřed. Příjemně se fotografuje bezrcadlovkou s malý pevným světelným sklem. Vejde se to do kapsy - Sony A7 III + 14mm f/1,8, Ve studiu s externími blesky je příjemnější optický hledáček zrcadlovky než elektronický obraz, který je při slabém světle zašumělý..

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen(a).

Nové diskuse

Nové komentáře

Nejžhavější diskuse