• Karlosz
    Karlosz
    07.07.2021 21:12

    Za mě mrtvé nejsou a rozhodně ještě pár let nebudou i když se výrobci snaží tlačit nové bezzrcadla na trh.
    Já pár let zpět: 500D, dnes od února 6D mk II. Proč? chtěl jsem FF a i když jsou na to objektivy trochu ve vyšší cenové hladině, jsou rozhodně levnější než nové RF objektivy (adaptér vem čert)
    Další věc, výdrž baterie. Chci si nafotit víc snímků a vybrat si a ne doufat v jeden dobrý.
    Takže prostě 5 let počkám a uvidím kam se to posune. Jak cenově tak technologicky.
    Věřím, že i za pět let pujdou na pulty minimálně tři modely zrcadlovek.

  • Jakub Súkeník
    Jakub Súkeník
    Autor
    07.07.2021 21:28
    Reaguje na Karlosz 07.07.2021 21:12:

    "Za mě mrtvé nejsou a rozhodně ještě pár let nebudou i když se výrobci snaží..." - zobrazit celý komentář

    V nejbližších letech zrcadlovky stopro na trhu ještě budou, i kdyby se přestaly vyrábět zítra všechny - než se vyprodají sklady, potrvá to. A ony se zítra vyrábět nepřestanou. Ale trend je bohužel daný. I filmovým zrcadlovkám trvalo po nástupu digitálních ještě dvacet let, než umřely úplně (loni, Nikon F6). Ale většinu toho času přežívaly v podobě pár posledních modelů pro fajnšmekry bez většího vývoje.

  • tosuk
    tosuk
    07.07.2021 22:59

    Možná jsem staromilec, ale se zrcadlovkou se člověk víc zabaví a hlavně naučí fotit, o analogu nemluvě, tam je to už jiná liga. S bezzrcadlovkou už v podstatě nejde udělat technicky špatnou fotografii, stačí koukat do hledáčku a bezmyšlenkovitě kroutit kolečky, než je expozice dobrá, mezitím to ostří samo, a pak jen cvaknout. Postupem času to začne samo hlídat i kompozici a přibudou scénické režimy Šmíd, Rak, Kratochvíl atd. a všichni budou držet v ruce jen malý počítač s objektivem a cvakat a cvakat, ale bude to tak trochu nuda.

  • Karel Endler
    Karel Endler
    08.07.2021 07:04

    Nevýhoda malé výdrže je čistě teoretická, není problém mít s sebou náhradní akumulátor(y). Takových fotografů, kteří potřebují nasázet za den 2000 snímků, opravdu mnoho není. Já měl Konicu-Minoltu Dynax 5D, ta vydržela 600-630 záběrů. 2000 ani náhodou. Mnoho dnešních bezzrcadlovek vydrží už víc.

    Chápu lidi, kteří vidí v zrcadlovce hračku, u které dokáží a chtějí překonávat její nedokonalosti a vítězit nad nimi. Myslím ale, že když u foťáku nemusím tolik myslit na technickou stránku věci, mám víc mozkové kapacity na stránku obsahovou.

  • Jakub Súkeník
    Jakub Súkeník
    Autor
    08.07.2021 07:34
    Reaguje na Karel Endler 08.07.2021 07:04:

    "Nevýhoda malé výdrže je čistě teoretická, není problém mít s sebou náhradní..." - zobrazit celý komentář

    U mě nejde třeba o to, že nasázím 2000 snímků denně, nějakou tu stovku spíš, plus čas "spálený" kompozicí, to by bezzrcadlovka utáhla. Ale znamená to pro mě mít každý den nabito a znám se. Baterku se snažím dávat na krmelec aspoň ob den, ale s DSLR vím, že když na to jednou večer zapomenu, ráno tam bude i tak šťáva na celý den. Bezzrcadlovka by mi sežrala cca jednu baterii za den a s mojí "disciplínou" by byla otázka času, kdy vyrazím na focení s vybitým přístrojem. Když by šlo jen o hobby, dám si facku a půjdu domů nabíjet, ale když jde o práci a jedu za klientem, je to blbý.

  • E.B.E
    E.B.E
    08.07.2021 20:37
    Reaguje na Jakub Súkeník 08.07.2021 07:34:

    "U mě nejde třeba o to, že nasázím 2000 snímků denně, nějakou tu stovku spíš..." - zobrazit celý komentář

    Chápu. A i když už fotoaparát nepoužívám denně, vlastně ani týdně, stejně funguje i když ho vytáhnu za měsíc.Pokud baterie ukazuje "půlku" (celá, půlka, třetina a vybitá), jen si přestanu každou fotku prohlížet, nebo mazat a stejně mi celej den vydrží. Jen se bojím, že náš problém rozhodnou výrobci za nás. Asi jako u aut, telefonů.. prostě se rohodnou jednoho dne vyrábět jen to, co je pro ně výhodné a ne to, co lidi chtějí :-( Taková je doba. Mimochodem: Jsou pořád situace,kdy podmínky nejsou příznivé pro chod fotoaparátu a stav baterií (extrémní horko/zima), nemluvě o několikadenní nemožnosti nabíjet ze sítě ((kvanta záložních zdrojů, pochybně fungujících, kabely o váze několik kilo za výhodu nepovažuju)

  • ireturn1day.tumblr.com
    ireturn1day.tumblr.com
    12.07.2021 16:21
    Reaguje na tosuk 07.07.2021 22:59:

    "Možná jsem staromilec, ale se zrcadlovkou se člověk víc zabaví a hlavně..." - zobrazit celý komentář

    To určitě ne. Samo to nefotí a expozici můžete zkazit tak jako tak. Ale ubude "čimpování", je to trochu jednodušší, což je určitě pravda.. ale můžete si koupit i bezzrcadlovku s optickým hledáčkem, průhledovým, pokud je to potřeba.

  • ireturn1day.tumblr.com
    ireturn1day.tumblr.com
    12.07.2021 16:22
    Reaguje na Jakub Súkeník 08.07.2021 07:34:

    "U mě nejde třeba o to, že nasázím 2000 snímků denně, nějakou tu stovku spíš..." - zobrazit celý komentář

    stačí mít 3-4 baterky a jste v pohodě. jasně, je to investice navíc (2x600 Kč), ale..

  • Jakub Súkeník
    Jakub Súkeník
    Autor
    12.07.2021 21:07
    Reaguje na ireturn1day.tumblr.com 12.07.2021 16:22:

    "stačí mít 3-4 baterky a jste v pohodě. jasně, je to investice navíc (2x600..." - zobrazit celý komentář

    O tu tolik nejde, spíš myslet na to, aby byly nabité:)

  • Vai
    Vai
    12.07.2021 22:46

    V článku mi chybí jedna podstatná výhoda hledáčku zrcadlovku, a to že, v optickém hledáčku vidím fotografovanou scénu s dynamickým rozsahem lidského oka a oproti tomuto je pohled do elektronického hledáčku naprosto zoufalý. Takže u velmi kontrastních scén (např. krajina apod.), pokud se chci se vyvarovat velkým přepalům a musím snímek více či méně podexponovat (příp. použít exp. bracketing), tak ve stínech nevidím v EVF nic a komponuji tak "naslepo".
    Další neuvedená výhoda zrcadlovek je ta, že u lze použít pro ostření ve špatném světle a ve tmě pomocné infračervené AF světlo u ext. blesku, což u bezzrcadlovek nelze.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen(a).

Nové diskuse

Nové komentáře

Nejžhavější diskuse