Může se zvýšit šum i při manuálním nastavení, vlivem nízkého osvětlení?

• KIV
    KIV
    28.01.2016 20:14

Reagovala jsem na předchozí příspěvek, který zmizel, takže mažu i moji odpověď na něj, i předchozí vše co ještě půjde smazat. Bude to tak lepší pro světový mír. :-)

• Limonádový Joe
    Limonádový Joe
    Autor
    28.01.2016 22:47

KIV, nene, já jsem to tušil, a tak jsem si to v nastavení opravil.

• Limonádový Joe
    Limonádový Joe
    Autor
    28.01.2016 22:58

Taky, když budu upravovat v RAW, tak jsem si myslel, že se "téměř" nic, ohledně šumu nestane. Myslel jsem, že to je záležitost pouze jpg. No ale já to tak stejně nedělám. Při expozici snímek mírně podexponuju, a pak už jej nezesvětluju. Líbí se mi tmavší snímky.Stejně mi ale moje snímky přijdou moc zašuměné. Zejména ty, co fotím ve stínu. Na slunci ani tolik ne. No, nevím, zda to nebude také vinou malého čipu (Nikon D90).

• Limonádový Joe
    Limonádový Joe
    Autor
    28.01.2016 23:43

Koukněte třeba na tuhle fotku, tady je to asi celkem exemplární případ: https://www.fotoaparat.cz/fotogalerie/fotografie/409703/?page=f066f141d2ec4aa308cef956ddc35e08

• Jakub Súkeník
    Jakub Súkeník
    28.01.2016 23:51
    Reaguje na Limonádový Joe 28.01.2016 23:43:

"Koukněte třeba na tuhle fotku, tady je to asi celkem exemplární případ:..." - zobrazit celý komentář

Tady nevidím šum (na to je i moc malá) ale kompresní artefakty, vzniklé zmenšením pro web.

• Limonádový Joe
    Limonádový Joe
    Autor
    29.01.2016 00:10

Jakube, já teda nevím. Ale ani v RAW se mi ta fotka moc nelíbila. Po kompresi jsem ji trochu doostřil, ale celkově mi přijde buď nedostatečně ostrá, nebo zašuměná. Nerozeznám v tom rozdíl. Přitom focená byla myslím celkem slušným objektivem - Nikkor 12-24mm f/4 G IF-ED AF-S DX.

• Jakub Súkeník
    Jakub Súkeník
    29.01.2016 09:33
    Reaguje na Limonádový Joe 29.01.2016 00:10:

"Jakube, já teda nevím. Ale ani v RAW se mi ta fotka moc nelíbila. Po..." - zobrazit celý komentář

Chtělo by to link na originál:-)

• Limonádový Joe
    Limonádový Joe
    Autor
    29.01.2016 10:19

http://ulozto.cz/xYQ62DNM/dsc-0885-nef

Snad se to tam nahrálo dobře.

• Jakub Súkeník
    Jakub Súkeník
    29.01.2016 10:36

Fotka mi s přihlédnutím k typu senzoru připadá zcela v normě pro ISO 320, 1/3s a mírnou podexpozici (všechny tři tyto faktory šum lehce zvyšují). Na druhou stranu - šum se zbytečně moc prožívá - pokud byste si tuto fotku vytisknul do velikosti výstavní zvětšeniny pravděpodobně zjistíte, že šum, který jste viděl na monitoru, je ten tam:-)

• Taky..
    Taky..
    29.01.2016 10:39
    Reaguje na Limonádový Joe 29.01.2016 10:19:

"http://ulozto.cz/xYQ62DNM/dsc-0885-nef Snad se to tam nahrálo dobře...." - zobrazit celý komentář

Otevřel jsem si ji v Lightroomu. Šum minimální, ostrá je taky, když se trochu srovná chromatická aberace v rozích a snímek se náležitě zesvětlí (je podexponovaný asi o 1EV), je technicky dobrý. Kdyby nebyl podexponovaný a nemusel se zesvětlovat, nebyl by tam šum už vůbec žádný (ale světla v pozadí by zas byla vypálená). Nechápu, kde vidíš problém.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen(a).

Nové diskuse

Nové komentáře

Nejžhavější diskuse

FotoMaraton Sumava

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace