Může se zvýšit šum i při manuálním nastavení, vlivem nízkého osvětlení?

  • Taky..
    Taky..
    29.01.2016 10:46

    Jinak souhlas s Jakubem, že na tisku ten šum rozhodně neuvidíš (obvykle bývá míň zřetelný než na monitoru).
    Koukám, že na finální fotce jsi světla v pozadí stejně ořízl, takže můžu maximálně konstatovat, že je fotka zbytečně o 1EV podexponovaná.

  • Limonádový Joe
    Limonádový Joe
    Autor
    30.01.2016 10:39

    No, já vím že fotky podexponovávám. Ale nějak si nemůžu pomoct. Mně se líbí když je fotka o něco tmavší. Netvrdím, že je to tak správně. Možná mám problém v monitoru, potažmo v noťasu. Pár let už jej mám a tak možná světlost a rozlišení budou trochu jinde. Faktem je, že když si fotky přetáhnu na tablet, tam mi přijdou hezčí, ale to může být také menším monitorem. V každém případě děkuji všem za konzultace. Rozhodně byly pro mne přínosné. Nebudu expozice podexponovávat, raději pak uberu jas v počítači. Dobré světlo všem! Josef

  • Taky..
    Taky..
    01.02.2016 16:29
    Reaguje na Limonádový Joe 30.01.2016 10:39:

    "No, já vím že fotky podexponovávám. Ale nějak si nemůžu pomoct. Mně se líbí..." - zobrazit celý komentář

    Neporozuměl jsi mi. Podexpozice je věc jedna a výsledná tmavost fotky je věc druhá. Když jsem si tvůj raw otevřel v konvertoru, byla to poměrně tmavá fotka, která měla ve světlech (pěna na vodě) rezervu víc jak 1EV. To znamená, že je podexponovaná. Abych dosáhl světlosti, jakou prezentuješ v galerii, musím ji zesvětlit o 1EV (a přidat kontrast). Tím vzroste šum. Chceš-li mít maximální technickou kvalitu, musíš ji exponovat na světla, tj co nejsvětlejší, ale aby nejsvětlejší místa, která chceš zachovat s kresbou, byla pod hranicí vypálení. To je ideálně exponovaná fotka. Poté si ji ztmavíš nebo zesvětlíš v editoru podle chuti.

  • Limonádový Joe
    Limonádový Joe
    Autor
    01.02.2016 17:15

    Rozumím. Děkuji.

  • Dava73
    Dava73
    03.05.2016 23:53

    Ještě bych možná zkusil jestli nemáš zapnutou nějakou kompenzaci expozice nebo DRO, mě to taky nevyzpytatelně semtam zašumělo, a to tak že daleko víc. Ale mám sony, může to být samozřejmě blbost,

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen(a).

Nové diskuse

Nové komentáře

Nejžhavější diskuse