Může se zvýšit šum i při manuálním nastavení, vlivem nízkého osvětlení?

• Limonádový Joe
    Limonádový Joe
    Autor
    27.01.2016 11:53

Ahoj všichni, mám tenhle dotaz, který mě už delší dobu trápí. Máte s tím někdo nějaké zkušenosti, nebo nějaké informace? Dík.

• KIV
    KIV
    27.01.2016 13:16

https://www.fotoaparat.cz/uzivatel/70792/
    Kde jsou fotky?
    Klikněte napravo na Výchozí album – 11 fotografií.
    Tam jsou fotky!

• Jakub Súkeník
    Jakub Súkeník
    27.01.2016 14:59
    Reaguje na Limonádový Joe 27.01.2016 11:53:

"Ahoj všichni, mám tenhle dotaz, který mě už delší dobu trápí. Máte s tím..." - zobrazit celý komentář

Josef Málek: Pokud dotaz správně chápu, jde o to, že i když manuálně nastavíte ISO na nejnižší, vlivem nízké hladiny světla je šum vyšší? Ano, to je možné - šum přibývá i s délkou expozice, kdy se zahřívá senzor, v případě podexponované fotky také vzrůstá, protože fotografie má šumu nejvíce ve stínech.
    KIV: co je v nepořádku? Uživatel má nejspíš vypnuté zobrazování fotografií ve veřejném profilu...

• Limonádový Joe
    Limonádový Joe
    Autor
    27.01.2016 23:17

Ahoj, dík za reakci. Jakube, ano, přesně o tohle mi jde. Samozřejmě jsem si něco načetl, takže vím, že délkou expozice narůstá tzv. temný šum. Ale čistě teoreticky - když při konstantním manuálním nastavení expozice i ISO, udělám snímek na mírném světle, nebo v mírném příšeří, bude v tom příšeří větší šum? Ale přivedl jsi mne na myšlenku - protože nikony z principu expozice trochu přesvětlují, a mně se to nelíbí, používám většinou EV - 2. Tam by asi mohl být ten zádrhel. Do toho delší expozice ze stativu, než bych udržel v ruce, a neštěstí je hotové. :-) Není liž pravda?

• Limonádový Joe
    Limonádový Joe
    Autor
    27.01.2016 23:19

KIV, nerozumím tvé odpovědi. Mám nějakou chybu v nastavení?

• Taky..
    Taky..
    28.01.2016 10:05
    Reaguje na Limonádový Joe 27.01.2016 23:17:

"Ahoj, dík za reakci. Jakube, ano, přesně o tohle mi jde. Samozřejmě jsem si..." - zobrazit celý komentář

Při stejných expozičních hodnotách a stejném ISO ti v šeru vyjde logicky tmavší snímek. Když ho pak v počítači zesvětlíš (RAW), vyleze šum. Ten šum bude v případě Nikonů (které mají vlastnost zvanou ISO invariance) zhruba tak velký, jako bys nastavil vyšší ISO (např. o 3EV podexponovaný snímek nude mít po zesvětlení šum podobný jako snímek s o 3EV vyšším ISO, který nebylo nutné zesvětlovat).

• Taky..
    Taky..
    28.01.2016 10:15

Tepelný šum se projevuje až u řádově minutových a delších expozic a vypadá úplně jinak než běžný šum (a také jinak se proti němu bojuje).
    Každopádně zesvětlením nebo nastavením vyššího ISO (což je ve skutečnosti skoro to samé) se zvýrazní i tento šum.

• KIV
    KIV
    28.01.2016 12:30
    Reaguje na Limonádový Joe 27.01.2016 23:19:

"KIV, nerozumím tvé odpovědi. Mám nějakou chybu v nastavení?..." - zobrazit celý komentář

Mažu.

• Jakub Súkeník
    Jakub Súkeník
    28.01.2016 13:00
    Reaguje na KIV 28.01.2016 12:30:

"Mažu...." - zobrazit celý komentář

Napadá vás jiné vysvětlení? Přijde mi divné, že by v systému byla chyba, která se projeví jen u jednoho uživatele, a že by se ještě sama opravila:-D

• KIV
    KIV
    28.01.2016 15:59

Mažu.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen(a).

Nové diskuse

Nové komentáře

Nejžhavější diskuse

Setkani fotografu

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace