Jak velké rozlišení fotoaparátu potřebujeme?

  • Roman_H
    Roman_H
    19.09.2021 21:15

    Ve většině případů nelze bez speciální adaptivní optiky v ČR při dlouhých DSO expozicích díky chvění atmosféry (seeingu) dosáhnout většinou rozlišení lepší než 0.5 úhlové vteřiny. Proto pro focení malých DSO objektů jsou lepší přístroje s velkými pixely 4um či 9um. Mimo jiné snímače s velkými pixely mají výrazně menší šum. Kromě speciální chlazených kamer je pro DSO vodný např. původní Canon 5D.
    Přístroje z rozlišením 40 a více Mpixelu jsou kromě širokoúhlé krajinářské astrofotografie pro DSO naprosto nevhodné.

  • Jiří Hlisnikovský
    Jiří Hlisnikovský
    20.09.2021 15:36

    Ono je to trochu složitější. Záleží na jakou astrofotografii. Pokud jde o krajinářskou, tam je lepší menší rozlišení - Sony A7 III, Nikon Z6/Z6 II. Protože oproti modelům s vyšším rozlišením mají id ISO 800 do cca 12800 až o 1 EV lepší DR. Což znamená o 1 EV méně šumu ve stínech. A to je u nočního fotografování obrovský přínos.
    Naopak s vyšším rozlišením jsou dobré u denních krajinek, kde můžeme jít na min. ISO. Nikon Z7 třeba na ISO 64, kde má vynikající DR, barevnou citlivost.
    U fotografování přes různé dalekohledy je důležitější šum - viz chlazení senzorů. A také možnost modifikace kvůli Hα. Tady pozor, Sony A7R II, A7R III, A7R IV a některé Nikony mají konstrukční vadu vylučující modifikaci.

  • ireturn1day.tumblr.com
    ireturn1day.tumblr.com
    20.09.2021 16:02

    (poznámka - nebavím se o astrofotografii, o té nevím zhola nic)

    Hm. Pamatuju si, jak jsem měl Canon 40D a měl jsem pocit, jak krásně jsem schopen fotku oříznout a že nic lepšího snad už nemůže být (10MP).

    Teď mám 24MP a zase se mi snaží někdo namluvit, že je to málo. :))

    Tak nevím.

  • E.B.E
    E.B.E
    20.09.2021 21:03
    Reaguje na ireturn1day.tumblr.com 20.09.2021 16:02:

    "(poznámka - nebavím se o astrofotografii, o té nevím zhola nic) Hm...." - zobrazit celý komentář

    ...a já si zase pamatuju, že na tisk klasické papírové fotografie 10x15 při rozlišení (vysokém) 300 dpi stačí čip 2 Mpx, samozřejmě bez ořezu. Ale i s ním je deset mega hezká rezerva (foto v A4) Na zdejší webové prezentace je určitě potřeba minimálně těch šedesát mega (ostatně: Každej občas tiskneme plakáty dva na pět metrů ve vysokém rozlišení) :-)

  • Andrej Macenauer
    Andrej Macenauer
    Autor
    22.09.2021 19:55

    Díky za komentáře. Souhlasím s Jirkou, že DSO chce hlavně nízký šum sensoru. Naštěstí tady na Šumavě je v noci pořád zima, takže běžné DSLR and bezzrcadlovky jsou dobře použitelné. Chlazené kamery se stejnými sensory jaké máme ve foťácích jsou pro nás fotografy příliš jednoúčelové a díky tomu moc drahé. Fakt je, že většina rozlišení z 5DSR při fotkách s expozicemi kolem 3min končí v šumu. Výsledek je pak porovnatelný s A7Mark III nebo modifikovaným Canon 6D, který mám na H-mlhoviny. Proto jsem chtěl vyzkoušet Sony A7Mark IV. Na fotce M57 se projeví nižší šum při extrémním rozlišení.

  • Andrej Macenauer
    Andrej Macenauer
    Autor
    22.09.2021 20:24

    To: tencosiudeliban
    Při tisku díky menšímu rozlišení tiskárny navíc mizí i šum, Letos jsem si bral na Vydru, kterou mám kousek, Canon 5D Mark II. Je to pořád výborný foťák a 20MPix úplně stačí, i když se urodí něco zajímavého...

  • E.B.E
    E.B.E
    22.09.2021 20:34
    Reaguje na Andrej Macenauer 22.09.2021 20:24:

    "To: tencosiudeliban Při tisku díky menšímu rozlišení tiskárny navíc mizí i..." - zobrazit celý komentář

    V pohodě. Já samozřejmě nemám nic proti "novinkám". Jen jsem chtěl jemně naznačit, že vždycky není hned potřeba kupovat kamion, pokud si chceme jen přivézt páteční nákup, i kdyby měli zrovna v Kauflandu mouku v akci :-)

  • Andrej Macenauer
    Andrej Macenauer
    Autor
    23.09.2021 21:49

    To: tencosiudělilban
    Také to vidím stejně. Rád vyzkouším "nová děla", ale starší FF DSLR jsou pořád aktuální a hlavně spolehlivé stroje, S rozlišením to u řady lidí může být zbytečná mánie,, Většina ho nevyužije a trápí se s obrovskými soubory,

  • MichalG
    MichalG
    23.02.2022 23:15

    5D MkII jsem míval. Tou dobou se o 20Mpx psalo jako o zhýralosti. Později jsem jej vyměnil nikoliv z důvodu rozlišení, ale dynamického rozsahu.

  • Andrej Macenauer
    Andrej Macenauer
    Autor
    24.02.2022 15:37

    Souhlas. Dynamický rozsah je důležitější. Rozlišení je pro velké tisky, ale ty ve skutečnosti dělá jen málo lidí. 5D Mark II mám pořád jako záložní foťák. 6D má lepší sensor - 12,000 Kč, za kolik se dnes prodává v bazarech je velmi dobrá hodnota za full frame. Používám ho modifikovaný na astro, kde díky velkému pixelu je super. Je pro zajímavost chlazená čínská full frame kamera stojí nová přes 100,000Kč...

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen(a).

Nové diskuse

Nové komentáře

Nejžhavější diskuse