Jak velké rozlišení fotoaparátu potřebujeme?

• Roman_H
    Roman_H
    19.09.2021 21:15

Ve většině případů nelze bez speciální adaptivní optiky v ČR při dlouhých DSO expozicích díky chvění atmosféry (seeingu) dosáhnout většinou rozlišení lepší než 0.5 úhlové vteřiny. Proto pro focení malých DSO objektů jsou lepší přístroje s velkými pixely 4um či 9um. Mimo jiné snímače s velkými pixely mají výrazně menší šum. Kromě speciální chlazených kamer je pro DSO vodný např. původní Canon 5D.
    Přístroje z rozlišením 40 a více Mpixelu jsou kromě širokoúhlé krajinářské astrofotografie pro DSO naprosto nevhodné.

• Jiří Hlisnikovský
    Jiří Hlisnikovský
    20.09.2021 15:36

Ono je to trochu složitější. Záleží na jakou astrofotografii. Pokud jde o krajinářskou, tam je lepší menší rozlišení - Sony A7 III, Nikon Z6/Z6 II. Protože oproti modelům s vyšším rozlišením mají id ISO 800 do cca 12800 až o 1 EV lepší DR. Což znamená o 1 EV méně šumu ve stínech. A to je u nočního fotografování obrovský přínos.
    Naopak s vyšším rozlišením jsou dobré u denních krajinek, kde můžeme jít na min. ISO. Nikon Z7 třeba na ISO 64, kde má vynikající DR, barevnou citlivost.
    U fotografování přes různé dalekohledy je důležitější šum - viz chlazení senzorů. A také možnost modifikace kvůli Hα. Tady pozor, Sony A7R II, A7R III, A7R IV a některé Nikony mají konstrukční vadu vylučující modifikaci.

• ireturn1day.tumblr.com
    ireturn1day.tumblr.com
    20.09.2021 16:02

(poznámka - nebavím se o astrofotografii, o té nevím zhola nic)

Hm. Pamatuju si, jak jsem měl Canon 40D a měl jsem pocit, jak krásně jsem schopen fotku oříznout a že nic lepšího snad už nemůže být (10MP).

Teď mám 24MP a zase se mi snaží někdo namluvit, že je to málo. :))

Tak nevím.

• tencosiudělilban
    tencosiudělilban
    20.09.2021 21:03
    Reaguje na ireturn1day.tumblr.com 20.09.2021 16:02:

"(poznámka - nebavím se o astrofotografii, o té nevím zhola nic) Hm...." - zobrazit celý komentář

...a já si zase pamatuju, že na tisk klasické papírové fotografie 10x15 při rozlišení (vysokém) 300 dpi stačí čip 2 Mpx, samozřejmě bez ořezu. Ale i s ním je deset mega hezká rezerva (foto v A4) Na zdejší webové prezentace je určitě potřeba minimálně těch šedesát mega (ostatně: Každej občas tiskneme plakáty dva na pět metrů ve vysokém rozlišení) :-)

• Andrej Macenauer
    Andrej Macenauer
    Autor
    22.09.2021 19:55

Díky za komentáře. Souhlasím s Jirkou, že DSO chce hlavně nízký šum sensoru. Naštěstí tady na Šumavě je v noci pořád zima, takže běžné DSLR and bezzrcadlovky jsou dobře použitelné. Chlazené kamery se stejnými sensory jaké máme ve foťácích jsou pro nás fotografy příliš jednoúčelové a díky tomu moc drahé. Fakt je, že většina rozlišení z 5DSR při fotkách s expozicemi kolem 3min končí v šumu. Výsledek je pak porovnatelný s A7Mark III nebo modifikovaným Canon 6D, který mám na H-mlhoviny. Proto jsem chtěl vyzkoušet Sony A7Mark IV. Na fotce M57 se projeví nižší šum při extrémním rozlišení.

• Andrej Macenauer
    Andrej Macenauer
    Autor
    22.09.2021 20:24

To: tencosiudeliban
    Při tisku díky menšímu rozlišení tiskárny navíc mizí i šum, Letos jsem si bral na Vydru, kterou mám kousek, Canon 5D Mark II. Je to pořád výborný foťák a 20MPix úplně stačí, i když se urodí něco zajímavého...

• tencosiudělilban
    tencosiudělilban
    22.09.2021 20:34
    Reaguje na Andrej Macenauer 22.09.2021 20:24:

"To: tencosiudeliban Při tisku díky menšímu rozlišení tiskárny navíc mizí i..." - zobrazit celý komentář

V pohodě. Já samozřejmě nemám nic proti "novinkám". Jen jsem chtěl jemně naznačit, že vždycky není hned potřeba kupovat kamion, pokud si chceme jen přivézt páteční nákup, i kdyby měli zrovna v Kauflandu mouku v akci :-)

• Andrej Macenauer
    Andrej Macenauer
    Autor
    23.09.2021 21:49

To: tencosiudělilban
    Také to vidím stejně. Rád vyzkouším "nová děla", ale starší FF DSLR jsou pořád aktuální a hlavně spolehlivé stroje, S rozlišením to u řady lidí může být zbytečná mánie,, Většina ho nevyužije a trápí se s obrovskými soubory,

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen(a).

Nové diskuse

Nové komentáře

Nejžhavější diskuse