Nový monitor

• kikiris
    kikiris
    04.01.2020 13:55

Blbě jsem to tam napsal, neměním barevný prostor jak mě zrovna napadne, jen že tam ta možnost změny jde, jedním kliknutím. Používám jen sRGB. Ale nerozumím tvé poznámce o změně jasu. Proč musím při změně intenzity jasu měnit "všechno ostatní"? A co konkrétně je to ostatní, aby to bylo správné? A jak je to u monitorů, co mají automatické nastavení jasu, tam se automaticky změní i to ostatní? Černobílou fotku nedělám tak, že jen "odstraním barvy". Nevím, jak to dělají jiní, ale já fotím do RAWu, ten pak vyvolám, upravím a poté udělám převod do čb v Silver Efex Pro a tam si foto upravím dle svého záměru a pak "doladím" v editoru. Tisknout to nechávám už léta ve firmě se kterou jsem spokojen. Zrovna před vánocemi jsem si nechal udělat zkušební tisky na květnovou výstavu. A fotky jsou dle mých představ, jak by měla čb fotka vypadat. Problém je asi i v tom, že najít dostatečné informace o správném používání monitorů v lidsky pochopitelné podobě na netu není snadné. Před časem jsem oslovil pana Charváta ze zastoupení Eiza, na správnou volbu monitoru. Odpověděl mi takovou spoustou technikálií, že mi to k ničemu nebylo, prostě jsem tomu vůbec nerozuměl. Navštěvuji už čtvrtým rokem UTV- digitální fotokomora. Tam je studium zaměřeno jen na vlastní focení, než na technické věci ohledně výbavy. Jelikož bych se rád těch všech svých chyb zbavil, můžeš mi prosím nějak srozumitelně a jednoduše (pokud to je vůbec možné) vysvětlit, jak ten můj monitor nastavit, abych na něm mohl dobře vidět černobílé fotky. Jinak mě je osobně jedno, jak mou fotku někdo vidí na svém zobrazovadle. I když jsou tvé poznámky velice kusé a strohé, tak přesto dík... :-) Jen ještě vysvětlím, proč fotím jen čb. Jsem barvoslepec a mé "barevné" fotky jsou pro ostatní nepřijatelné. A s tímto monitorem je vidím tak černobílé, jak jsem je zatím na žádném mém předchozím monitoru neviděl...

• tencosiudělilban
    tencosiudělilban
    04.01.2020 15:23
    Reaguje na kikiris 04.01.2020 13:55:

"Blbě jsem to tam napsal, neměním barevný prostor jak mě zrovna napadne, jen..." - zobrazit celý komentář

Asi ti občas nerozumím, tak reaguju jen na to, co čtu. Pardon. Bohužel tohle není prostor na obsáhlý vysvětlování všeho, co řeknu. Tak třeba jindy, jinde. Ale i pro ostatní...fakt si myslíte, že se změnou jasu se nezmění nic jiného, jako kontrast, sytost, tím i částečně odstín atd ? ...že naše oči nevidí barvy jinak ve dne, při žárovce, zářivce a že stačí změnit jas monitoru ? Pokud je to takhle, je zbytečný řešit nějakou kalibraci a opravdu řešíme kraviny

• tencosiudělilban
    tencosiudělilban
    04.01.2020 15:33
    Reaguje na Rattatuie 04.01.2020 12:51:

"Zatím jsem stále nevybral neměl jsem čas, každopádně zvažuji benq sw240 a..." - zobrazit celý komentář

Obchodník bude vždycky doporučovat to, z čeho má větší provizi. To je logický. Já bych výš, než do té dvěstěčtyřicítky nešel a ani s předešlou volbou neuděláš žádnou chybu. Nemyslím, že 4K a větší rozměry ti něco přinesou. Nemluvě o hardware, které ho má potom krmit a jestli to vůbec tvůj počítač zvládne. Výsledek může být nakonec opačný, než sis představoval

• Rattatuie
    Rattatuie
    Autor
    04.01.2020 16:19
    Reaguje na tencosiudělilban 04.01.2020 15:33:

"Obchodník bude vždycky doporučovat to, z čeho má větší provizi. To je..." - zobrazit celý komentář

Tak naivně sem doufal že by mohli poradit nějak objektivně (ne že bych se řídil tím co řeknou ale mohl bych k tomu přihlédnout). Toho 4k se nějak nebojim že bych s ním měl mít problém. Delší dobu jsem používal jako vedlejší monitor televizi takže jsem si zvykl na větší pracovní plochu. Takže mě momentálně už jenom zbývá jeden vybrat a zkusit.

• kikiris
    kikiris
    04.01.2020 16:31

Omlouvám se, že se vyjadřuji tak nesrozumitelně. Ale bohužel lepší už to nebude, když 70ka se pomalu blíží. Tak jsem si vyzkoušel několikrát změnit jas od 1% až do 100% a žádnou změnu kontrastu vidět nebylo, pořád stejný. Co se týče nějakých barevných změn v odstínu, či sytosti, tak to při své barvosleposti stejně nemůžu vidět. Jediné co se měnilo, byl samozřejmě ten jas. Ok, už tě nebudu otravovat svými hloupými dotazy. Stejně věřím, že ten můj monitor je pro mé čb fotky optimální... :-)
    Ještě jednou díky.

• tencosiudělilban
    tencosiudělilban
    04.01.2020 17:40
    Reaguje na Rattatuie 04.01.2020 16:19:

"Tak naivně sem doufal že by mohli poradit nějak objektivně (ne že bych se..." - zobrazit celý komentář

O velikost nejde. Spíš, jestli tvůj počítač podporuje nativní rozlišení 4K. Starší a stroje s integrovanou grafikou nemusí tohle rozlišení podporovat a monitor, narozdíl od televize v nižším rozlišení bude vypadat hrozně. Samozřejmně nemám ponětí, na čem to chceš provozovat. Jen mě to tak z tvých slov napadlo a ne každý si takovou zásadní věc uvědomí (ne každej vlastní výkonný a zánovní počítač)

• tencosiudělilban
    tencosiudělilban
    04.01.2020 17:43
    Reaguje na kikiris 04.01.2020 16:31:

"Omlouvám se, že se vyjadřuji tak nesrozumitelně. Ale bohužel lepší už to..." - zobrazit celý komentář

Neomlouvej se. V pohodě. Já s tím nemám problém, ale taky se tu těžko něco vysvětluje, ukazuje. Myslím, že i tak je článků a ukázek na netu dost

• Rattatuie
    Rattatuie
    Autor
    04.01.2020 18:12
    Reaguje na tencosiudělilban 04.01.2020 17:40:

"O velikost nejde. Spíš, jestli tvůj počítač podporuje nativní rozlišení 4K...." - zobrazit celý komentář

Samozřejmě v pořádku je fajn že si to napsal a bude to tu. Každopádně tohle jsem si už ověřoval v notebooku mám integrovanou a detekovanou grafiku a ověřoval jsem si jaké maximální rozlišení je schopna zvládnout :)

• Petr.
    Petr.
    04.01.2020 22:47
    Reaguje na Rattatuie 04.01.2020 12:51:

"Zatím jsem stále nevybral neměl jsem čas, každopádně zvažuji benq sw240 a..." - zobrazit celý komentář

Pokud bych dostal na výběr benq sw240 nebo benq pd2700q, tak bych si sám vybral sw240, ale kdybych měl doporučit z těch dvou monitor někomu jinému, tak bych doporučil pd2700q.

sw240 bych doporučil tomu, kdo ví, že využije aRGB a ví, co to přináší při práci s počítačem a fotkami nebo je tomu ochotný věnovat čas. Dalším argumentem pro sw240 by bylo využití HW kalibrace.

Dovolím si tvrdit, že většině lidí aRGB přinese jen problémy. hw kalibraci nevyužijí a proč tedy za takové vychytávky utrácet.

• tencosiudělilban
    tencosiudělilban
    05.01.2020 00:10

Ještě je tu jedna věc, kterou si někteří ani neuvědomí, dokud takový monitor s vysokým rozlišením poprvé nezapnou. A to, že se na něm všechno zobrazí daleko menší. A tak zatímco to třeba pro práci na fotce může někomu vyhovovat, zobrazení např. zdejších stránek bude pro některé lidi utrpení. Starší lidé a ti někteří s horším zrakem asi pochopili. Pro ty , co ne, vysvětlím, že např. fotky tady mají max velikost 1200 pixelů na výšku. Což znamená, že na HD monitoru bude přesahovat stránku a musí se i kousek rolovat (to ani nemluvím o menším rozlišení). Fotka o velikosti 800 pak bude klasicky odshora dolů. Ale na novém monitoru pak půjde o miniaturu, zabírající třetinu obrazovky. Stejně tak písmenka a ostatní. Nevyváží to ani větší monitor.Samozřejmě jde všechno zvětšit. Jenže za cenu drastické devalvace kvality. A to zase vcelku odporuje zamýšlenému pozitivu koupě nového monitoru. A tak pokud nechcete sedět třicet centimetrů od monitoru, kroutit hlavou z leva doprava, je lepší větší monitor s menším rozlišením, než naopak

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen(a).

Nové diskuse

Nové komentáře

Nejžhavější diskuse

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace