Nový monitor

• tencosiudělilban
    tencosiudělilban
    31.12.2019 13:28

Je samozřejmně každýho věc, co si vybere, jen jsem reagoval na dotaz. Uvedené monitory do sedmi tisíc jsou prostě jen kancelářské stroje s průměrným obrazem, nerovnoměrným podsvícením a nízkým pozorovacím úhlem (rozumněj takovým, kdy se nezmění jas ani barevná složka) A tak opakuju, je to jen o výbavě. Pivot u uvedené iliamy je hezká věc, zpracování monitoru není špatný, ale co se týká obrazu, je dá se říct stejněj jako v nižších cenových kategoriích. Kdo chce, může si prohlídnout testy (např: https://www.prad.de/testberichte/test-monitor-iiyama-prolite-xub2792qsu-b1/7/) ...a nebo jednoduše zapnout monitor a prohlídnout si černou "stránku" s jednoduchým bílým symbolem na ploše, případně celou, šedou plochu a mrknout se, jak je "flekatá". A tak jen zopakuju. Pokud nemám prachy, je jedno, co si v téhle ceně vyberu (z hlediska obrazu) a tak záleží jen na výbavě. Jestli chci pivot, vyberu si monitor s pivotem. Jestli chci monitor s repráčkama, vyberu si takovej...atd atd. Dál bych se v tom nepitval.

• tencosiudělilban
    tencosiudělilban
    31.12.2019 13:30
    Reaguje na Rattatuie 30.12.2019 22:09:

"Samozřejmě jsem nepočítal s tím že bych v této cenové kategorii našel..." - zobrazit celý komentář

PS: Rozdíl oproti notebooku to každopádně bude značnej. Zvlášť, po vhodným nastavení/zkalibrování

• Jan  Pánek
    Jan Pánek
    02.01.2020 15:46

Monitor jsem nedávno řešil a zažil jsem nemilou zkušenost s jedním cca za 5000 Kč. Do pěti tisíc se do monitorů cpou poměrně nekvalitní panely, které navíc neprocházejí žádnou výstupní kontrolou, takže o jakékoliv uniformitě (podsvícení, vyvážení barev) ani nemůže být řeč a často se mluví o tzv. panelové loterii (minimálně v případě IPS). Takže monitor do 5 tisíc určitě ne.
    Do 7 tisíc může být situace lepší, ale nebude to žádný zázrak. Pokud člověk tuší, že se bude ještě nějaký ten rok věnovat focení, doporučil bych příplatek několik tisíc do grafického BenQ nebo EIZO. I když se to nezdá, ten rozdíl tam je velký a možná to jako fotograf nepoznáte hned, ale po čase se budete jistě velmi obtížně vracet k negrafickému monitoru.
    Tím nechci říct, že neexistují rozumné monitory, které nejsou grafické, ale dají se na nich rozumně upravit fotky a pro nadšence stačí - ale jen do té chvíle, než dostanete zakázku a začnete se ptát sám sebe, jestli jsou ty fotky dostatečně dobré, abyste za to dostal zaplaceno.
    Je to tedy otázka i do budoucna. Protože možná teď ušetříte 4-5 tisíc, ale možná vyhodíte 7 tisíc, když si za rok nebo dva budete úplně nový grafický monitor, protože se v tom začnete hrabat a postupně zjistíte, že potřebujete víc.
    To byl skoro i můj případ, avšak to, že jsem si vybral špatný a nekvalitní monitor, jsem poznal hned po zapnutí, druhý den jsem ho šel vrátit a potom jsem ochotně připlatil za grafický monitor. Nerad vracím zakoupené věci (monitor měl však zřejmě vadný panel), nicméně mi bylo jasné, že mi nebude stačit pouze nový kus, který bude mít podobný problém, ale jen o něco mírnější (viz panelová loterie). Ale možná vám pomůže podobná zkušenost, koupit si levnější monitor a potom zjistíte, jestli je dostatečný, nebo ne a třeba zjistíte, že pro vás je důležité mít rozumný grafický monitor - a nebo naopak zjistíte, že vám aspoň prozatím stačí něco levnějšího :-)

• tencosiudělilban
    tencosiudělilban
    02.01.2020 16:16
    Reaguje na Jan Pánek 02.01.2020 15:46:

"Monitor jsem nedávno řešil a zažil jsem nemilou zkušenost s jedním cca za..." - zobrazit celý komentář

Ne, že bych vcelku nesouhlasil s loterií atd., jen bych se rád zeptal, jaký je to ten "grafický" monitor za příplatek 4-5 tisíc? Podle mě je to spíš příplatek za značku (a možná lepší výstupní kontrolu) , nikoli lepší panel (mimochodem obrovská továrna na panely v Turecku je chrlí pro většinu značek na trhu). Grafické monitory začínají v cenách cca 30 tisíc. A i vzpomínané EIZO označuje své levnější kousky jako kancelářské. Ne grafické

• Jan  Pánek
    Jan Pánek
    02.01.2020 18:56
    Reaguje na tencosiudělilban 02.01.2020 16:16:

"Ne, že bych vcelku nesouhlasil s loterií atd., jen bych se rád zeptal, jaký..." - zobrazit celý komentář

Pardon, zapomněl jsem zmínit konkrétní modely, mám na mysli např. EIZO CS2410 nebo BenQ SW240. Dají se označit za naprostý základ, oba mi prošly rukama a mají koherentní podsvícení i vyvážení barev, rozumnou výstupní kontrolu, lepší software pro kalibraci atp. Pokrytí sRGB je samozřejmostí.
    Chápu, že se nejedná o profi panely, nicméně to je rozumný základ, na kterém se dá stavět. Mimochodem, dohledal jsem si tiskovou zprávu a EIZO označuje CS2410 jako "grafický monitor pro začínající tvůrce". Jestli si to dobře vybavuji, jedná se o nejlevnější monitor od EIZO, který výrobce neoznačuje jako "kancelářský", ale "grafický".
    Edit: Abych předběhl výtky a dotazy - ano, znám i negativní stránky těchto monitorů, např. BenQ nemá pravý IPS panel a ve skutečnosti mám "jen" 8bit. barvy, nicméně to pro základní solidní úpravy fotek stačí.

• kikiris
    kikiris
    02.01.2020 20:29

Já nevím, jak je to s těmi "pravými, či nepravými" panely. Ale můj BenG SW 270C má uvedeno v papírech, že je osazen 10bitovým IPS panelem...

• tencosiudělilban
    tencosiudělilban
    02.01.2020 22:32
    Reaguje na Jan Pánek 02.01.2020 18:56:

"Pardon, zapomněl jsem zmínit konkrétní modely, mám na mysli např. EIZO..." - zobrazit celý komentář

Ano...tu zprávu jsem četl :-) ...ale taky spoustu jiných. Evidentně není jedno, kde se popis monitoru čte. Každopádně pokud i na českých stránkách Eizo při výběru zaškrtnu monitor pro grafiky a tvorbu, uvedený se neobjeví. Je zařazen ve všeobecné kolonce použití "amatérští fotografové", kam spadá většina jejich výrobků. A tak po přidání rozšířeného barevného gamutu už se objeví nejlevnější CS2420 s akční cenou 18000. Ani ten ale nezvládá AdobeRGB a tak pořád nejlevnější opravdový "grafický monitor" CG2420 (G jako grafický) začíná u nich na 34000,- To už, alespoň papírově a cenově, jsou na tom líp ty Benqy. Tím samozřejmě neříkám, že mám něco proti uvedeným monitorům, jen bych označoval věci pravým jménem. Co se týká prvotního dotazu ve fóru, asi pak může být odpověď, čím dražší, tím lepší?! :-) Myslím ale, že moje původní odpověď byla v jeho případě vhodnější i pravdivější

• Petr.
    Petr.
    03.01.2020 00:19
    Reaguje na tencosiudělilban 02.01.2020 16:16:

"Ne, že bych vcelku nesouhlasil s loterií atd., jen bych se rád zeptal, jaký..." - zobrazit celý komentář

Romane, těch 30 je trochu přestelených. Třeba zmíněné EIZO nabízí pro amatérské fotografy levnější kousky - https://www.eizo.cz/foto-design-media/amatersti-fotografove/monitory/?filter=1

Koukám, že jsem nedočetl a píšu o tom, co se už diskutovalo. Přesto bych se takového monitoru nebál. Před pár roky jsem si pořídil 24" EIZO, bylo pod 20 a to co na něm upravím je stejně barevné i na tisku.

• tencosiudělilban
    tencosiudělilban
    03.01.2020 07:45
    Reaguje na Petr. 03.01.2020 00:19:

"Romane, těch 30 je trochu přestelených. Třeba zmíněné EIZO nabízí pro..." - zobrazit celý komentář

Já přece netvrdím, že mu nestačí levnější kousek. Naopak. Jen, že není "grafika jako Grafika" a hlavně, že ani nejlepší monitor (čímž ovšem není technologie LCD / LED) nepomůže k lepším výsledkům, pokud nedodržíš pár dalších zásad

• kikiris
    kikiris
    03.01.2020 19:05

tencosi...: Můžeš prosím nějak přesněji definovat a osvětlit to "nedodržení zásad" ? Nejsem totiž odborník na monitory...

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen(a).

Nové diskuse

Nové komentáře

Nejžhavější diskuse