Digitální zrcadlovka pro amatéra

  • Dasha01
    Dasha01
    Autor
    23.05.2013 08:16

    Dobrý den,
    obracím se na vás s prosbou o pomoc/radu. Protože mě fotografování baví, můj letitý kompakt je pomalu, ale jistě na odchodu a už mi v některých situacích nestačí, rozhodla jsem se přejít na trošku vyšší úroveň a pořídit digitální zrcadlovku.Jenže jakou??
    Po několikadením pátrání a průzkumu mám sice pár favoritů, ale přiznám se, že je to pro mě stále tak trochu "španělská vesnice", takže nevím, která zrcadlovka a s jakým objektivem by pro mé účely byla nejhodnější. Fotím tak nějak od každého něco - rodinné fotky, v rámci turisticky nejen krajinu, ale i lidi a zajímavosti okolo, sem tam nějaké to makro, pak dále fotím společenské události a sport (ten převážně v tělocvičně, za ne moc dobrého světla).
    Neupřednostňuji žádnou značku, ale přeci jen se rozhoduji mezi "odvěkými rivaly" Canonem a Nikonem a prozatím se v mém hledáčku objevily tyto typy - Nikon D5100, Nikon D90 a Canon EOS 600D. Ale opravdu nevím, který a s jakým objektivem/objektivy.
    Poradíte někdo? Předem děkuji za odpověď.

  • Taffey
    Taffey
    23.05.2013 08:41

    Jestli jsi zvyklá na kompakt, chodíš často s foťákem na tůry a nemáš ambice fotit rychlé sporty, kup si nějakou bezzrcadlovku tohoto typu http://www.fotoskoda.cz/eobchod/p4013781-cz-sony-nex3n-bily-+-1650-mm?utm_source=fotoaparat&utm_medium=banner120&utm_campaign=sony . Bude Ti to stačit na všechno, má to čip jako zrcadlovka, fotky stejně kvalitní a je to malé. Já sám jsem po letech přešel z hovada Minolty Dynax 7D na Sony Nex 5N , jsem nadšením bez sebe a už bych zrcadlo nechtěl.

  • Taffey
    Taffey
    23.05.2013 08:45

    Nebo tohle http://www.fotoskoda.cz/eobchod/p4013254-cz-canon-eos-m-cerny-+-1855mm-is-stm - je toho víc k výběru.

  • Dasha01
    Dasha01
    Autor
    23.05.2013 09:12

    Ze sportů fotím basket, volejbal, atletiku a k tomu tanec a step, tak nevím, jak moc rychlé sporty to jsou - z pohledu mého stávajícího kompaktu jsou "šíleně rychlé" sporty...
    Každopádně díky za info a tipy, určitě se na ně povídám. Původně o bezzcadlovce uvažovala, pak se tak nějak vnitřně rozhodla pro zrcadlo, ale mrknou můžu, za to nic nedám:-)

  • Feanor
    Feanor
    23.05.2013 17:47

    Dasha
    doporučil bych ti zrcadlovku Nikon D90 s objektivem Nikkor 18-105, nyní se prodává tento set ve Fotolabu.cz za vynikající cenu 17.990 Kč.
    Je to velmi rychlý přístroj a ten objektiv má dobrou kvalitu, vzhledem k tomu jaký má rozsah.
    Na focení sportu v hale potřebuješ hodně světelný objektiv, myslím že by ti mohl vyhovovat objektiv Nikkor 85/1.8 G (12 tisíc), případně Nikkor 50/1.8 G (necelých 5 tisíc). Zoom se světelností 2.8 je už dost drahý.

    http://eshop.fotolab.cz/product/digit-ln-zrcadlovky/nikon/nikon-d90-18-105-mm-af-s-dx-vr-1000,-poukaz-na-cewe-fotoknihu/

  • Petr Beranek 1
    Petr Beranek 1
    23.05.2013 18:37

    Nex ma sixe vyborny snimac, jenze je k nemu potreba dodat, ze Sony nema k nemu zadny lepsi nez mizerny setovy 18-55 a o neco lepsi 16-50 (ktery je urcen spis k nataceni videa).

    Ja osobne bych doporucoval Nikon D90 + Nikkor 16-85 VR (nebo vyborny Nikkor 18-105 VR, coz je levne a kvalitni sklo, ktere konkurence nema vubec).

    K tomu jako doplnek Nikkor 35/1,8.

    50/1,8 bych nedoporucoval, je to sklo ktere kazdy doporucje, ale ktere zaroven vetsine majitelu lezi na polici. Vzhledem ke cropfactoru ho na aps-c nahrazuje prave 35/1,8.

  • Feanor
    Feanor
    23.05.2013 19:14

    Já používám pevnou padesátku na kropenatém těla docela dost.
    A na focení sportu v tělocvičně bych dal určitě padesátce před pětatřicítkou přednost.

  • Petr Beranek 1
    Petr Beranek 1
    23.05.2013 19:19

    Tu 50ku spolehlive nahradi zoom 18-105 nebo 16-85, nizsi svetelnost zase vyvazi moznost pouziti ISO 1600-3200 v perfektni kvalite.

    U zoomu navic nehrozi, ze si majitel bude stezovat ze ostre je jenom to na co je zaostreno a pul metru pred tim uz ne.
    (to je obvykle pouziti - mala shloubka ostrosti je jednoznacne spatna - porovnavame s kompaktem)

  • Feanor
    Feanor
    23.05.2013 20:30

    Tak to by mě potom zajímalo proč v halách používají profi fotografové zoom s konstantní světelností F2.8. a nikoli F4.

    Ono na rychlé děje při mizerném světle v hale tam člověk musí často dávat to vysoké ISO tak jako tak i na clonu 2.8, s objektivem se světelností 3.5-5.6 to bude o ničem, nehledě k tomu že to pevné sklo bude na clonu 2.8 ostré jak břitva, kdežto ty zoomy to budou muset práskat na plnou díru a kresba bude někde jinde.

  • Petr Beranek 1
    Petr Beranek 1
    23.05.2013 22:24

    Ty nikoni zoomy jsou prave ostre na plnou diru, a je rozhodne lepsi mit zasumenou ostrou fotku nez nezasumenou rozmazanou.

    Tady se jedna o nahradu kompaktu, tudiz predpokladam ze to co da kompakt, da zrcadlovka levou zadni.

    50/1,8 jsem pujcoval desitkam lidi na vyzkouseni, nekoupil si ho nikdo - moc maly zaber a rozmazana velka cast zaberu (mala hloubka ostrosti).

    Majitel kompaktu je zvykly na ostrost od rohu do rohu, nejake hratky s hloubkou ostrosti ho jednak nezajimaji, druhak je povazuje za vadu objektivu.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen(a).

Nové diskuse

Nové komentáře

Nejžhavější diskuse