Digitální zrcadlovka pro amatéra

• Josef Málek 1
    Josef Málek 1
    10.01.2014 19:07

Díky za užitečné rady. Tu 22 clonu jsem dával, abych měl co největší hloubku ostrosti. Zkusím to s tou 11.
    Ostřící bod si vybírám, ale trochu s tím válčím - většinou mi ani jeden bod nevyhovuje, takže buď ostřím manuálně, nebo si zaostřím středovým bodem, zaaretuji a přenesu kompozici. Vím, že to není ideální a může to též přinést mírné rozostření.Ale v praxi si s tím jinak moc nevím rady.
    J.M.

• Josef Málek 1
    Josef Málek 1
    10.01.2014 19:17

Zahradníku, rozumím. Ty fotky jsou z mé druhé vycházky s foťákem. Na první jsem ponechal automatické ISO do 3200 a fotky už barevně neodpovídaly šlo to jakoby do aberace. Proto jsem nastavil natvrdo ISO 200 a radši volil delší časy. Uznávám, že jsem to přepísk.

S tou změnou značky to myslím nebylo ukvapené. Měl jsem naposledy canon D30 a nemohl jsem na něm dát větší ISO než 100, aby fotky nešly do aberace. Svůj objektiv jsem měl jen setový, ale půjčoval jsem si od kamaráda elkové objektivy, ale nějak to pořád nebylo ono. Tytéž objektivy na jeho D5 mark III dělaly fotky na úplně jiné úrovni. Na D5 nemám a i kdybych měl, na mé amatérské focení by to bylo zbytečně moc peněz. Nikon dává i u přístrojů střední třídy mnohem kvalitnější čipy. proto jsem přešel k němu. Určitě si pořídím nějaká pevná skla.
    J.M.

• Hynek Boháč
    Hynek Boháč
    10.01.2014 20:37

Tak takhle podané je to pochopitelné - starý kanón se seťákem, to se dá bezbolestně změnit značka. Já bych toho zahodil trochu víc. :-)

• Josef Málek 1
    Josef Málek 1
    10.01.2014 21:20

:-)

• Mirek Elsner
    Mirek Elsner
    12.01.2014 05:00

"Na první jsem ponechal automatické ISO do 3200 a fotky už barevně neodpovídaly šlo to jakoby do aberace. Proto jsem nastavil natvrdo ISO 200 a radši volil delší časy. Uznávám, že jsem to přepísk. "

To je vse vec cviku. Pri foceni jsou tri zakladni promenlive veliciny a kazda ma svuj optimalni rozsah: Cas, clona a citlivost.

Cas je dobre pri foceni bez stativu drzet kratsi nez 1/pouzita ohniskova vzdalenost. Takze pri pouzitych 18mm kratsi nez 1/18s, napr 1/25s.

Clony je dobre drzet aspon mirne zaclonene, ale u clon vetsich nez je uvedenych 11 se zacina projevovat difrakce, takze je lepsi to neprehanet. Difrakce se uplatni spis u fotek metr krat metr a pul, u fotek na web clona 22 nebude asi mit negativni vliv vubec. Takze zase priklad, pokud mas objektiv se svetelnosti treba 4, tak idealne pouzivat nekde mezi 5.6 a 11. Melo by platit, ze kreativita je prednejsi, takze pokud je duvod clonit na 32, tak clon na 32 a basta.

U ISO je to asi jasne, cim nizsi, tim lepsi. To co vidis pri ISO 3200 ale neni aberace. Aberace jsou opticke vady objektivu, pomerne dost presne definovane. Krasne vysvetleni optickych aberaci v anglictine je treba tady: http://toothwalker.org/optics.html. Aberace jsou zalezitosti objektivu a nemaji co do cineni s citlivosti.

Takze mas tri veliciny a pro optimalni vysledek je treba je vzajemne nastavit tak, aby zadna nebyla pokud mozno extremni. Ja fotim uz od doby, kdy jeste fotaky byly ciste mechanicka zalezitost a nemely baterky uvnitr, ale kdyz jsem si nedavno koupil novy fotak, tak jsem prvni foceni taky takto dokonil...

Porad je tu ale moznost, ze je neco s tvym fotakem v neporadku. Pokud mas neostre fotky i pri ISO 200 a case 1/250s zaostrene na neco, co fotak nemuze minout, tak bych tuto variantu nevylucoval...

• Feanor
    Feanor
    12.01.2014 11:12

Já bych ten nejdelší možný udržitelný čas u APS-C foťáku ještě zkrátil použitím cropfaktoru, tzn. 1/f(ohnisko) x 1.5 (u Nikonu D90).
    Např. při ohnisku 20 mm, by se měl dát udržet čas 1/30s a kratší.

Tu špatnou komunikaci těla s objektivem samozřejmě nelze vyloučit.
    Pojednává o tom třeba tento článek

http://www.fotoradce.cz/jak-otestovat-objektiv-na-front-a-back-focus-clanekid127

• Josef Málek 1
    Josef Málek 1
    12.01.2014 19:50

Mirek Elsner: Díky moc, budu se snažit držet se optimálních nastavení, i když jak se znám, když jsem venku a něco se mi líbí, tak fotím a fotím a na nastavení si vzpomenu většinou až později. :-) ... No, asi taky proto, že jsem převážnou část života fotil taky na analogy. Jooo to byla krása v jednoduchosti - jen čas a clona a bylo to. A objektivy si hravě poradily se všemi clonovými čísly. Nemusel jsem přemýšlet, jestli to ten objektiv vezme, nebo nevezme. :-)
    Ale chci se ten digitál naučit. Takže jsem rád za každou radu.
    Dneska jsem byl venku a ostrost fotek už dopadla mnohem lépe, i když ... nevím... Nepřijde mi to jako brilantní a to jsem kvůli objektivitě i sundal polarizák. Pořád mám pocit, že ten 18 - 105 moc dobře nekraslí. Za 14 dnů budu moci vložit další fotky, tak se na to budete moci kouknout.
    Zatím díky.
    Josef

• Josef Málek 1
    Josef Málek 1
    12.01.2014 19:51

Feanor: Díky za odkaz, pustím se do toho. :-) Josef

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen(a).

Nové diskuse

Nové komentáře

Nejžhavější diskuse

FotoMaraton Sumava

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace