Digitální zrcadlovka pro amatéra

  • Petr Beranek 1
    Petr Beranek 1
    15.06.2013 12:29

    Jak jsi zase prisel na to, ze mam zaple vsecky ostrici body najednou? Nedrzim v ruce zrcadlovku poprve proboha, vic nez 20 je dokonce opravuju.

    Kdyz rikam, ze to ostri do vzduchu tak mam overeno, ze to nedela jeden kus, ale delaji to vsechny co jsem drzel v ruce. Chacpal bych, kdyby ukazal proste ze nemuze zaostrit, jak to umi kazdy 15 let stary kompakt, a ne predstirat ze je zaostreno kdyz neni.

  • Josef Málek 1
    Josef Málek 1
    06.01.2014 18:35

    Ahoj všichni,
    jsem čerstvý majitel zmiňované D90 ky s 18-105 mm, a protože mé první focení dopadlo dosti bídně (špatné vykreslování snímku), mám prosbu na vás zkušenější, zda byste mi mohli poradit optimální nastavení na focení přírodních snímků. Zejména jak nastavit měření zaostřování. Mám fotky stále nějak nedoostřené, nebo nedovykreslené, bez ohledu na clonu. Co s tím?
    Dík. J.

  • Hynek Boháč
    Hynek Boháč
    06.01.2014 22:58

    Josef Málek: Koukám na Vaše fotky ve zdejší galerii a vidím tam 3 typy kanóních zrcadlovek. Co pak vede člověka najednou k tomu, koupit si Nikon? :-)
    Nikon D90 mám a problémy s "vykreslováním" nemám. Snad jen tehdy, když se mi klepe ruka... Fotím na nastavení "Neutral", předvolbu clony a ruční nastavení ostřícího bodu. V PC pak jen základní úpravy: srovnání horizontu, poladění úrovní a doostření, málokdy něco jiného.

  • Josef Málek 1
    Josef Málek 1
    08.01.2014 19:52

    Tak dík. Kromě té doúpravy v PC to dělám stejně. No, asi se musím smířit s tím, že ten 18-105 mm to líp neudělá.
    Od Canonu k Nikonu jsem přešel kromě jiného, též z tohoto důvodu:
    http://www.dxomark.com/Cameras/Ratings/List-view

  • Feanor
    Feanor
    08.01.2014 20:03

    Další možností je back/front focus, tzn. že si autofocus foťáku nerozumí dobře s objektivem a ostří za, resp. před požadovaný objekt.
    Nejlepší by bylo kdybys přiložil konkrétní fotku.

  • Josef Málek 1
    Josef Málek 1
    09.01.2014 18:45

    Fotku bych Vám raději poslal na email. Tady když to zkomrimuju, tak je to ještě o moc horší.
    J.

  • Feanor
    Feanor
    09.01.2014 19:58

    Lze to vložit třeba sem, aby to mohlo posoudit víc lidí

    http://leteckaposta.cz/

  • Josef Málek 1
    Josef Málek 1
    09.01.2014 20:00

    Už jsem to uložil do galerie. Můžete se kouknout. Nakonec jsem to přece jen trochu doostřil v Neru, ale moc to nepomohlo.
    J.

  • Feanor
    Feanor
    09.01.2014 20:31

    U fotky "Mlžný závoj" vidím v exifu clonu F22, což je naprosto zbytečně vysoké clonové číslo. U takto zacloněného objektivu se projeví vliv difrakce a degraduje se optická kvalita objektivu. K tomu je tam při ohnisku 18 mm čas expozice 1/8. Nevím zda bylo foceno ze stativu, pokud ne, tak je to prostě příliš dlouhý čas, který se (i přes stabilizaci v objektivu) nedá "udržet" v ruce. A není mi jasné kam bylo vůbec ostřeno. Doufám že vybíráte při ostření jeden konkrétní ostřící bod a nenecháváte volbu ostřícího bodu na automatice.

    U fotky "Vesnická nostalgie" opět zbytečně zacloněno na F22, a to při hraničním čase 1/40 (který lze na ohnisku f=25 udržet).

    U takovéhoto druhu fotek bych clonil tak na F11, při této cloně je kresba objektivu velmi dobrá, používat kratší expoziční časy pokud se fotí z ruky, jinak se stativem a případně i předsklopit zrcátko.
    Vybírat ručně ostřící bod, případně ostřit manuálně přes liveview ze stativu.

    Objektiv Nikkor 18-105 je opticky velmi povedený
    http://www.photozone.de/nikon--nikkor-aps-c-lens-tests/634-nikkor181053556vr?start=1

  • Hynek Boháč
    Hynek Boháč
    09.01.2014 20:57

    Jak pravil Feanor.. Clona zbytečně vysoká a časy zatraceně dlouhé. 1/40 či dokonce 1/8 vt.nemohou přinést ostré fotografie. Ostřící bod vybíráte ručně? Kam ostříte? Když jsem si Váš mlžný závoj otevřel v editoru, ukázal mi zaostření na první pravý strom - je to tak? Pokud ano, celé popředí tím pádem je s ostrostí v háji. Ostřil bych na bližší místo. Vždyť pásmo hloubky ostrosti je dopředu snad vždy menší, než za zaostřené místo.
    Objektiv mám u své D90 stejný...
    A co se změny značky týká, domnívám se, že byla silně ukvapená. Nevím, kolik jste měl objektivů, ale žádné testy by mne nepřiměly zahodit foťáky i se skly a jít do něčeho jiného. Ale lidé jsme různí. :-)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen(a).

Nové diskuse

Nové komentáře

Nejžhavější diskuse