Články v sérii - Formáty digitálních senzorů

 • Full-frame snímače a jejich (ne)výhody

  Full-frame fotoaparáty jsou v současnosti dostupnější, než kdy dříve a téměř všichni výrobci nějaké ve svém portfoliu mají. Má dnes smysl používat něco jiného, nebo je zkrátka full-frame králem fototechniky a přemýšlet nad menšími či většími senzory už ztratilo pro většinu fotografů cenu? A proč se tomu vlastně říká „full-frame“? Zjistíte v článku.

   3
 • Sága rodu Four Thirds: o formátu 4/3 a systému m4/3

  Four thirds, 4/3“ neboli čtyřtřetinový senzor je jedním ze standardů snímacích čipů digitálních fotoaparátů. Vznikl jako pokus vytvořit zcela nový standard pro nový věk, kterým se digitální fotoaparáty oprostí od dědictví filmové fotografie. Kdo za ním stojí, jak na to jde a jak se mu to daří si povíme v dnešním článku.

   0
 • Formát APS-C (a APS-H): kde se vzal a co to je?

  Kdo si pořizoval pokročilý fotoaparát jako zrcadlovku či bezzrcadlovku v posledních 20+ letech, ucela jistě narazil na přístroje s formátem senzoru zvaným APS-C. Vedle full-frame a 4/3 senzorů jde o nejrozšířenější velikost a najdeme ji v amatérských i profesionálních přístrojích firem jako Nikon či Canon a vlastně i většiny dalších. Kde se vlastně vzal, proč byl (či je?) tak populární a co značí jeho název?

   4