Ohnisko a ostření

  • 08.05.2021 15:01
  • CeBrk
  • 14
  • E.B.E
    E.B.E
    10.05.2021 20:40
    Reaguje na CeBrk 10.05.2021 13:14:

    "Ty 2 EV se zdají odpovídající tomu, co jsem četl v jedné knize. Možná zde..." - zobrazit celý komentář

    ...ono u zoom objektivů to bude vždycky složitější. Nejde hýbat jen jednou čočkou mezi dalšími , když musí být pohyblivá i další soustava z důvodu zoomování

  • Raul Zelený
    Raul Zelený
    12.05.2021 11:04
    Reaguje na E.B.E 10.05.2021 20:29:

    "Tak jsem si to testl za tebe :-) 100 macro nic. Ani expozice, ani změna..." - zobrazit celý komentář

    Myslím, že se ten problém podařilo vyřešit (jednomu zdejšímu exuživateli, který mi dal zprávu poštou). Spočívá v rozdílu mezi reálnou clonou a clonou indikovanou foťákem.
    Technicky je to stručně popsáno v tomto 20 let starém článku:
    https://www.paladix.cz/clanky/clona-u-makroobjektivu.html

    Některé foťáky při přeostření makroobjektivu na zvětšení 1:1 (apod.) indikují (v manuálním expozičním režimu) původně nastavenou clonu (tedy v daném případě 2,8, takže nesprávný údaj), jiné při zvětšení 1:1 automaticky nastaví clonu 5,6 a na nižší tě nepustí (protože je nereálná).
    Takže je nutná korekce a závisí na tom, zda ji udělá fotograf, nebo foťák

  • E.B.E
    E.B.E
    12.05.2021 12:35
    Reaguje na Raul Zelený 12.05.2021 11:04:

    "Myslím, že se ten problém podařilo vyřešit (jednomu zdejšímu exuživateli,..." - zobrazit celý komentář

    Dobrá práce. Čest i "exuživateli". Takže chápu správně, že problém se týká pouze extrémního zvětšení a tedy opravdových makroobjektivů (slovo macro v názvu bývá zavádějící) a běžných ohnisek se fyzikálně nedotýká. Je to prostě o konstrukci, včetně změny ohniskové vzdálenosti, viz můj zoom.

  • E.B.E
    E.B.E
    12.05.2021 22:00

    Tak ještě dodatek. Na upozornění exuživatele mám upřesnit, že "problém" se týká zvětšení nad 1:2. Při menším je zanedbatelné. Jsme zase o něco chytřejší

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen(a).

Přiložené fotografie u diskuse

Nové diskuse

Nové komentáře

Nejžhavější diskuse