Adobe Photoshop Lightroom

• Lukas Ondrousek aka Jozef Hul
    Lukas Ondrousek aka Jozef Hul
    15.05.2007 09:48

"Lightroom je program určený pro načítání fotografií z digitálních fotoaparátů a pevných disků, jejich prohlížení, katalogizaci, konverze, ale hlavně pro úpravy."

VS

"...ale přece jen se ptáme: "Najde si své místo na slunci (vždyť katalogizérů a správců fotografií už existuje veliké množství)?"

Tak je to katalogizer alebo ucinny nastroj na upravu fotografii(RAWov)???

• Martin Kozák
    Martin Kozák
    15.05.2007 10:04

S Lightroomem dělám intenzivně asi tři týdny a měl bych pár výhrad.
    1/ rychlost pořád není taková, na kterou jsem zvyklý třeba z C1
    2/ ovládací prvky jsou titěrné a často nezareagují tak, jak by si člověk představoval
    3/ paměťová náročnost pří větším množství fotek
    4/ není možné provést crop mimo oblast snímku
    5/ nástroj na odstranění fleků/prachu je děsně pomalý
    Spoustu různých zajímavých vychytávek bohužel táhnou dolů výše zmíněné chybičky, které nejsou nijak zásadní, ale při úpravě více fotek hodně zdržují a otravují. Ale jinak je vidět, že Adobe poslouchá uživatele, program je dělaný pro fotografy (což nebývá tak často) a Lightroom se jim povedl.

• Borievky
    Borievky
    15.05.2007 12:09

mna osobne Lightroom velmi nenadchol. Slape to relativne pomaly, prikazy, ktore sa bezne vyuzivaju k upravam fotiek musim stale hladat, pre mna je rozlozenie panelov trosku nesikovne.
    Skor mi to pride ako prehliadac, katalogizer fotiek a na upravy je vhodny iba ako zaklad. Finalne upravy sa mi v tom nerobili velmi pohodlne...

• Bajt
    Bajt
    15.05.2007 13:59

Ja pouzivam Lightroom asi mesic a nejdrive me trochu zklamal, hlavne kvuli jeho vysokym HW narokum.. je to fakt otresny.. Kdyz mam pustenej lightroom a photoshop tak to je na to jit se zastrelit...
    Ale pak sem mu prisel na chut a ted v nem delam vetsinu uprav.. na ty fotky kterym se chci vice venovat sice vzdycky pouzivam PS, ale i u tech delam vetsinou prvni upravy v Lightroomu...

• Tomáš  Starý
    Tomáš Starý
    15.05.2007 15:35

Lightroom sam pri svem behu sezere tak kolem 500-800MB RAM, pokud v nem mate stovky fotografii RAW z nejakeho lepsiho fotaku, tak je to obrovske mnozstvi dat - tudiz neni divu, ze je to takovy zrout... Jinak vyborny nastroj pro prehlednou spravu velkeho mnozstvi fotek a nastroje pro upravu a vyvolavani RAWu jsou velmi dobre.
    Navic kdyz vezmu v potaz cenu, tak je to vyborny pomocnik, protoze Photoshop si vetsina lidi dovolit nemuze a navic ani neumi databazove zpracovavat a katalogizovat fotografie.

• Martin Kozák
    Martin Kozák
    15.05.2007 16:22

Tomáš: srovnání s Photoshopem, který je na úplně něco jiného, je trochu mimo.

• Aleš Radikovský
    Aleš Radikovský
    15.05.2007 16:55

Ja jsem z Lightroomu nadseny, asi protoze mi temer presne splnil tajna prani.

Mnoho fotek vyresim zcela bez photoshopu a v kombinaci s photoshopem mam pokryte cele workflow.

Kdybych to mel pojmout jako reakci na MK:
    1. rychost opravdu neni uzasna
    2. prave ovladani me nadchlo - klavesove zkratky bez shift/control, vsechno dulezite je poruce, mnoho vecma lze "tahat" ruznym zpusobem - tahani treba krivek primo ve fotce je celkem uzasne. Celkem pekne se da pracovat s jednou rukou na klavesnici a s druhou na mysi. Chce to obcas velky monitor. Na druhou stranu par "F" to spravi :)
    3. Pametova narocnost je velka, na druhou stranu 1G je dnes celkem bezne.
    4. Chybejici Crop mimo mi taky moc vadi. Skoro bych rekl ze je to pro me jeden z nejvetsich problemu.
    5. Retusovani neni rychle, na druhou stranu ma vyhodu v tom, ze funguje nezavisle na ostatnich upravach, coz me vadi v photoshopu. Retusovani a cervene oci jsou veci, ktere nebyly v betaverzi, takze typuju, ze jsou to funkce nejcerstvejsi a snad na nich zapracuji.

• Jan Laták
    Jan Laták
    15.05.2007 17:40

Lightroom je skvělý nástroj pro úpravu RAWu, hlavně mě vcelku nadchla možnost úprav saturace a křivek přímo ve fotce jen klepnutím a tahem myši. I výstup je vcelku nadprůměrný, chce si to jen zvyknout na ovládání, které má spoustu vychytávek a se kterými může mít zezačátku průměrný uživatel trochu problém. Když třeba lightroom srovnávám s Nikon Capture NX, tak po stránce ovládání Lightroom vede. Hardwarové nároky jsou ale opravdu krvavé. O svižné práci se nedá hovořit ani na značkovém počítači s gigabajtem RAM a s dvoujádrovým procesorem! Řekl bych, že tak 2 GB RAM jsou začátkem pro normální netrhavou práci! Také mě docela štve nemožnost rozhodit prostředí Lightroomu na dva monitory - obraz na jeden a korekční prvky na druhý - Nikon Capture tohle podporuje ve všech verzích. Stejně tak již zmiňvaná svižnost. Není žádným tajemstvím, že Lightroom je nástavba na Pixmatec RawShooter, který byl ale vcelku rychlý i na slabších počítačích a zvládal také slušnou řadu úprav. No, i přesto všechno ale nezbývá napsat, že Lightroom je na dobré cestě stát se vůbec nejlepším RAW editorem (ono jich také moc není), uvidíme, co přinese jeho další verze.

• Jan Laták
    Jan Laták
    15.05.2007 17:47

Jen dodatek - pokud máte to štěstí a čas (nebo ty peníze), doporučuji stejně zapomenout na Lightroom a raději investovat pár tisíc navíc (snadno se řekne, že?) do Photoshopu v nějaké novější verzi, protože Vám mimo pluginu CameraRAW, který má identické funkce jako Lightroom nabídne mnohem, ale mnohem víc ... :)

• Martin Kozák
    Martin Kozák
    15.05.2007 17:54

radik:
    ad 2/ co se týká toho ovládání, pokud stihnu zatáhnout za posuvník dřív, než se měněná položka zvýrazní, tak to nic nedělá. Klikám rychle :) a tohle mi vadí - spolu s pomalostí celkovou a pomalostí reakcí na všechny změny. Až tohle vychytají, budu nadšený, zatím nejsem :)

Laták: no, nástavba na RawShoot, to je možná silné slovo. Spíš jen využívá jeho algoritmy úpravy/konverze rawů...

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen(a).

Nové komentáře

Nejžhavější diskuse

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace