​Recenze Zeiss Milvus 100mm f/2: portrétní makro

 • E.B.E
  E.B.E
  26.06.2018 14:38

  Mám rád manuální objektivy. I ty od Zeisse. Prostě povedenej , nezničitelnej kus kovu :-) Dík za článek, ale i tak bych nemluvil o "makru". Blbne to lidi a přitom to není pravda. 1:2 prostě není makro.A to je řeč o maximálním zvětšení při minimální ohniskové vzdálenosti. Běžně to bude o hodně méně.Objektiv je proto vhodný pro detail a samozřejmně portrét. Není dobrý zaměňovat pojmy s dojmy. Pro ostatní raděj odkaz na vysvětlení slova makro. Stejně se to řeší každou chvilku: https://cs.wikipedia.org/wiki/Makrofotografie

 • Jan Pánek
  Jan Pánek
  Admin
  Autor
  21.07.2018 00:01
  Reaguje na E.B.E 26.06.2018 14:38:

  "Mám rád manuální objektivy. I ty od Zeisse. Prostě povedenej ,..." - zobrazit celý komentář

  Konečně se dostávám i k odpovědi na tento komentář. Recenze byla vydána, když jsem byl v zahraničí, proto se ozývám až nyní.
  Souhlasím s Vámi, že se nejedná o čistokrevný makro objektiv, což jsem (doufám) jasně popsal hned v druhém odstavci recenze (i když přiznávám, nenapsal jsem tam natvrdo, že makro objektivy jsou oficiálně od zvětšení 1:1).
  Nicméně jsem tento objektiv netestoval jako makro z libovůle, ale zkrátka z toho důvodu, že jej Zeiss jako makro označuje, cituji: "The ZEISS Milvus 2/100M of the type ZEISS Makro-Planar is currently the fastest 100 mm macro lens on the market..."
  Bylo by divné objektiv testovat pouze jako portréťák a nazývat ho portréťák, když si jej lidé mohou kupovat a nazývat jako makro. V důsledku by mohlo být mnohem více matoucí, kdybych tento objektiv jako makro nenazýval. Řešení, kdy na začátek napíšu, že se jedná jen o poloviční makro a i nadále budu s objektivem pracovat, jako že umí částečně makro, a že ho tak budu i (podle výrobce) nazývat.
  Doufám, že to je dostatečné vysvětlení :-)

 • crazybikerka
  crazybikerka
  27.10.2018 13:25

  Pořídila jsem si tento skvělý objektiv a je mi vcelku jedno, jestli to je "pravé" makro sklo nebo "nepravé", pro mé účely makrofotografie hmyzu a zvířat v přírodě bohatě postačuje, aberaci neřeším, na fotografování v protisvětle mám historické objektivy M 42 a exa i altix. Přesnost zaostření, kresba, ostrost i krásný bokeh, tělo objektivu padnutí do ruky, už bych na fotoaparát nenasadila jiné sklo. Jen je pravda, že letovky vážek s ním opravdu nevyfotím ,než stihnu namotat zaostření, je pryč, to je daň za pomalé stoupání a tudíž velice přesnou práci při zaostřování..

 • Jan Pánek
  Jan Pánek
  Autor
  27.10.2018 15:30
  Reaguje na crazybikerka 27.10.2018 13:25:

  "Pořídila jsem si tento skvělý objektiv a je mi vcelku jedno, jestli to je ..." - zobrazit celý komentář

  Dobrý den, děkujeme za názor. Musím s Vámi souhlasit, že sundat tento objektiv z foťáku není jednoduché. Mě samotnému se těžko vracelo objektiv zpět do Zeissu po zápůjčce a pořád na něj vzpomínám. Každopádně přesné ostření bych neměnil, bylo to pro mě při testování taková oáza, že jsem mohl ostřit tak jemně - na rozdíl od moderních AF skel, kde má ostřicí prstenec mnohem menší rozsah, tedy není tak citlivý.

 • crazybikerka
  crazybikerka
  27.10.2018 20:04

  Ještě k ostření, na rozdíl od například Canon macro USB 2,8/100 je absolutně hladký, ostření je tiché a plynulé, kdežto Canon vrže, viklá se a vydává různé jiné pazvuky :-D A navíc mi udělal lahůdku - flex clony, oprava stála 4000 Kč… A k aberaci, ta se projevuje jen na úplném odclonění a v protisvětle, se zacloněním mizí. Navíc si můžu dovolit fotit makro i nízkou clonu klidně i 2,8 - 3,2 a objekt je krásně ostře vykreslený. To se hodí na příklad při focení žab kde je pozadí hodně blízko. Časem přidám fotografie do galerie, zatím jsem vyčerpala limit :-)

 • Jakub Súkeník
  Jakub Súkeník
  31.10.2018 08:31
  Reaguje na Jan Pánek 27.10.2018 15:30:

  "Dobrý den, děkujeme za názor. Musím s Vámi souhlasit, že sundat tento..." - zobrazit celý komentář

  "Musím s Vámi souhlasit, že sundat tento objektiv z foťáku není jednoduché"
  ...možná by pomohlo nějaké zdrsnění v části kolem bajonetu, nebo nějaký adhezivní gumový proužek?
  :-)))

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen(a).

Nové diskuse

Nové komentáře

Nejžhavější diskuse

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace