​Recenze Zeiss Milvus 100mm f/2: portrétní makro

• E.B.E
    E.B.E
    26.06.2018 14:38

Mám rád manuální objektivy. I ty od Zeisse. Prostě povedenej , nezničitelnej kus kovu :-) Dík za článek, ale i tak bych nemluvil o "makru". Blbne to lidi a přitom to není pravda. 1:2 prostě není makro.A to je řeč o maximálním zvětšení při minimální ohniskové vzdálenosti. Běžně to bude o hodně méně.Objektiv je proto vhodný pro detail a samozřejmně portrét. Není dobrý zaměňovat pojmy s dojmy. Pro ostatní raděj odkaz na vysvětlení slova makro. Stejně se to řeší každou chvilku: https://cs.wikipedia.org/wiki/Makrofotografie

• Jan  Pánek
    Jan Pánek
    Admin
    Autor
    21.07.2018 00:01
    Reaguje na E.B.E 26.06.2018 14:38:

"Mám rád manuální objektivy. I ty od Zeisse. Prostě povedenej ,..." - zobrazit celý komentář

Konečně se dostávám i k odpovědi na tento komentář. Recenze byla vydána, když jsem byl v zahraničí, proto se ozývám až nyní.
    Souhlasím s Vámi, že se nejedná o čistokrevný makro objektiv, což jsem (doufám) jasně popsal hned v druhém odstavci recenze (i když přiznávám, nenapsal jsem tam natvrdo, že makro objektivy jsou oficiálně od zvětšení 1:1).
    Nicméně jsem tento objektiv netestoval jako makro z libovůle, ale zkrátka z toho důvodu, že jej Zeiss jako makro označuje, cituji: "The ZEISS Milvus 2/100M of the type ZEISS Makro-Planar is currently the fastest 100 mm macro lens on the market..."
    Bylo by divné objektiv testovat pouze jako portréťák a nazývat ho portréťák, když si jej lidé mohou kupovat a nazývat jako makro. V důsledku by mohlo být mnohem více matoucí, kdybych tento objektiv jako makro nenazýval. Řešení, kdy na začátek napíšu, že se jedná jen o poloviční makro a i nadále budu s objektivem pracovat, jako že umí částečně makro, a že ho tak budu i (podle výrobce) nazývat.
    Doufám, že to je dostatečné vysvětlení :-)

• crazybikerka
    crazybikerka
    27.10.2018 13:25

Pořídila jsem si tento skvělý objektiv a je mi vcelku jedno, jestli to je "pravé" makro sklo nebo "nepravé", pro mé účely makrofotografie hmyzu a zvířat v přírodě bohatě postačuje, aberaci neřeším, na fotografování v protisvětle mám historické objektivy M 42 a exa i altix. Přesnost zaostření, kresba, ostrost i krásný bokeh, tělo objektivu padnutí do ruky, už bych na fotoaparát nenasadila jiné sklo. Jen je pravda, že letovky vážek s ním opravdu nevyfotím ,než stihnu namotat zaostření, je pryč, to je daň za pomalé stoupání a tudíž velice přesnou práci při zaostřování..

• Jan  Pánek
    Jan Pánek
    Autor
    27.10.2018 15:30
    Reaguje na crazybikerka 27.10.2018 13:25:

"Pořídila jsem si tento skvělý objektiv a je mi vcelku jedno, jestli to je ..." - zobrazit celý komentář

Dobrý den, děkujeme za názor. Musím s Vámi souhlasit, že sundat tento objektiv z foťáku není jednoduché. Mě samotnému se těžko vracelo objektiv zpět do Zeissu po zápůjčce a pořád na něj vzpomínám. Každopádně přesné ostření bych neměnil, bylo to pro mě při testování taková oáza, že jsem mohl ostřit tak jemně - na rozdíl od moderních AF skel, kde má ostřicí prstenec mnohem menší rozsah, tedy není tak citlivý.

• crazybikerka
    crazybikerka
    27.10.2018 20:04

Ještě k ostření, na rozdíl od například Canon macro USB 2,8/100 je absolutně hladký, ostření je tiché a plynulé, kdežto Canon vrže, viklá se a vydává různé jiné pazvuky :-D A navíc mi udělal lahůdku - flex clony, oprava stála 4000 Kč… A k aberaci, ta se projevuje jen na úplném odclonění a v protisvětle, se zacloněním mizí. Navíc si můžu dovolit fotit makro i nízkou clonu klidně i 2,8 - 3,2 a objekt je krásně ostře vykreslený. To se hodí na příklad při focení žab kde je pozadí hodně blízko. Časem přidám fotografie do galerie, zatím jsem vyčerpala limit :-)

• Jakub Súkeník
    Jakub Súkeník
    31.10.2018 08:31
    Reaguje na Jan Pánek 27.10.2018 15:30:

"Dobrý den, děkujeme za názor. Musím s Vámi souhlasit, že sundat tento..." - zobrazit celý komentář

"Musím s Vámi souhlasit, že sundat tento objektiv z foťáku není jednoduché"
    ...možná by pomohlo nějaké zdrsnění v části kolem bajonetu, nebo nějaký adhezivní gumový proužek?
    :-)))

• Jan  Pánek
    Jan Pánek
    Autor
    30.10.2019 21:44
    Reaguje na crazybikerka 27.10.2018 20:04:

"Ještě k ostření, na rozdíl od například Canon macro USB 2,8/100 je..." - zobrazit celý komentář

Když si po delší době znova procházím fotky - nepřipadá Vám taky, že objektiv produkuje mírně chladnější snímky? Už si přesně nepamatuji, jak jsem tyto fotky upravoval co do vyvážení bílé, ale všechny mi přijdou mírně studené, Váš kus je podobný?

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen(a).

Nové diskuse

Nové komentáře

Nejžhavější diskuse

Setkani fotografu

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace