Crop faktor

  • E.B.E
    E.B.E
    04.05.2016 22:07

    ...a snad tenhle. Ale víc děských malůvek už nezvládnu, tak doufám, že to nebylo zbytečný :-)

  • Dava73
    Dava73
    05.05.2016 00:40

    Máš to krásný :). Taky to asi vysvětluje, že myslíme oba asi to samé. Akorát jsme si neporozuměli dokonale. Původně jsem chtěl jen upozornit, že není pravda že s APSC je přiblížení větší - což mi už víc lidí popisovalo, protože to tak pochopili z popisů kde se uvádí že dejme tomu 300 mm je 450 mm při crop 1,5.
    Při stejném objektivu tedy je to tak:
    -Pokud máš stejnou hustotu pixelů na snímači, bude stejná i velikost objektu i při 100% zobrazení výstupu, bez ohledu na to jaký je to snímač. Žádné zvětšení se nekoná, jen fotka je menší z menšího snímače.

    -Teprve pokud srovnáváš snímače se stejným počtem pixelů, bude obrázek z aps-c snímače větší nez FF při 100% zobrazení ( třeba 24 mega má snímač v mojí aps-c A65 a nebo v FF v A99) .

    Souhlas?

  • E.B.E
    E.B.E
    05.05.2016 09:09

    sice se to zdá jako "rozumný" vysvětlení a v zásadě ano, ale asi ztrácíš ten pojem "přiblížení" Když teda pominu rozlišení, který je stejně nepodstatný, protože ti na výsledné fotce (monitoru, nebo papíru) nic neřekne, pak velikost výslednýho obrazu, ať na čipu, nebo jinde, je i ono přiblížení. Zkus si třeba udělat výřez z té padesátky a pak cvak dvoustovkou. Výsledek bude stejnej a když to nechceš nazývat přiblížením, říkej tomu jak chceš :-) U obrázku se stromečkem by ti to mohlo být jasný. U FF se vleze celej strom. Aby se ti vlezl celej na APSC, musíš ustoupit pěknej kus dozadu při stejným objektivu. Takže možná chápeš, že je strom z větší vzdálenosti i víc přiblíženej. A nemá cenu řešit, jestli je rozlišení tolik, nebo tolik.

  • E.B.E
    E.B.E
    05.05.2016 09:30

    ...mimochodem rozlišení není nic. Jde jen o to, jestli si obrázek na monitoru můžeš zvětšit bez ztráty detailů na dva metry, ale jinak k ničemu. Pokud si vytiskneš běžnou fotku 9x13, 10x15 , stačí ti dvě mega. Ale jestli na fotce budeš mít holku bez hlavy a nohou, stejně se ti líbit nebude :-)

  • Dava73
    Dava73
    05.05.2016 10:59
    Reaguje na E.B.E 05.05.2016 09:30:

    "...mimochodem rozlišení není nic. Jde jen o to, jestli si obrázek na..." - zobrazit celý komentář

    No, z tohoto úhlu pohledu pak jo, to souhlas. Moje myšlení je asi podvědomě posunutý , protože mě baví spíš dlouhý ohniska a proto se na věc dívám asi jinak - obráceně. V tom smyslu že zajíc na 70 metrů třístovkou bude stále stejně malej ( když si ho vyříznu) a crop factor 1,5 mi v tomto smyslu z třístovky 450 neudělá, jak se to někdy prezentuje.

  • E.B.E
    E.B.E
    05.05.2016 14:30
    Reaguje na Dava73 05.05.2016 10:59:

    "No, z tohoto úhlu pohledu pak jo, to souhlas. Moje myšlení je asi podvědomě..." - zobrazit celý komentář

    ...sem po sobě přečetl, posoudil a jako zbytečný smazal

  • E.B.E
    E.B.E
    05.05.2016 14:37

    ...a tohle taky

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen(a).

Přiložené fotografie u diskuse

Nové diskuse

Nové komentáře

Nejžhavější diskuse