Crop faktor

  • Lukáš10
    Lukáš10
    Autor
    18.04.2016 23:16

    Proč jako? hledal sem všechno možné, až teď sem narazil na to co potřebuju:
    www.michalkupsa.cz/blog/nejsirokouhlejsi-objektivy-sigma-85.html
    Na googlu nevím dost dobře podle čeho mám hledat, nikde sem nenašel článek o porovnání objektivů (nejkratší - nejdelší ohnisko třeba).
    Teď třeba u těchhle objektivů v tom článku není psané, pro jakou značku foťáku jsou. Jak to zjistím?

  • Taky..
    Taky..
    19.04.2016 08:59
    Reaguje na Lukáš10 18.04.2016 23:16:

    "Proč jako? hledal sem všechno možné, až teď sem narazil na to co potřebuju:..." - zobrazit celý komentář

    Tohle jsou všechno věci, které si za večer můžeš nastudovat na internetu sám a nemusíš tím zaměstnávat několik lidí ve fóru. Odpověď na tvoji otázku vygooglíš za 2 minuty:
    http://www.sigmaphoto.com/45mm-f28-ex-dc-hsm-circular-fisheye
    Corresponding Mounts ...

  • Dava73
    Dava73
    02.05.2016 22:03

    No, podle mě je ale význam crop faktoru často prezentován trochu nepřesně. Opravte mě pokud se mýlím. Třeba tvrzení že 50 mm objektiv se při 1,5 crop mění na 75mm je zavádějící. Mění se jen zorné pole - na čip se vejde jen výřez - mám tedy menší zorný úhel který jsem schopen využít, odpovídající těm 75 mm , ok?
    Ale optické vlastnosti , nebo spíš podání obrazu typické pro dejme tomu těch 50 mm mám zachovány.
    A potom:
    Přiblížení teleobjektivu, to je oč tu běží. Pokud mám dejme tomu 300 mm, tak si přitáhnu vzdálený objekt bez ohledu na crop faktor. Tedy zde neplatí že zajíc u lesa v dáli bude 1.5 x větší pokud mám crop faktor 1,5.

    Bude to stejně velkej zajíc na menším papíře, obrazně řečeno.

  • Taky..
    Taky..
    03.05.2016 09:21
    Reaguje na Dava73 02.05.2016 22:03:

    "No, podle mě je ale význam crop faktoru často prezentován trochu nepřesně...." - zobrazit celý komentář

    "Ale optické vlastnosti , nebo spíš podání obrazu typické pro dejme tomu těch 50 mm mám zachovány."
    Co je podání obrazu typické pro 50/1,8? Úhel záběru, hloubka ostrosti, bokeh (a jeho změna směrem k okrajům snímku), vinětace. O tohle všechno ořezem přicházíš. Úhel se mění na ekvivalent 75mm, hloubka o. se změní na ekvivalent f2,8, zbavíš se vinětace a charakteru bokehu v okrajích snímku. Navíc kresba a chromatické vady se zhorší, protože ji 1,5x více zvětšíš. Někomu to vyhovuje (např. ti, co fotí teleobjektivy, ocení větší zvětšení), pro někoho tím snímek ztrácí kouzlo (např. svatební fotografové). Podívej se někdy na velkoformátové kontakty nebo třeba i jen fotky z Rolleiflexu, ať víš, o co s malými digitálnímy čipy přicházíme;-)

  • E.B.E
    E.B.E
    03.05.2016 10:16
    Reaguje na Dava73 02.05.2016 22:03:

    "No, podle mě je ale význam crop faktoru často prezentován trochu nepřesně...." - zobrazit celý komentář

    Myslím, že dost lidí nechápe, co to číslo 50mm vlastně znamená... jednoduše to ber tak, že na objektiv něco napsat musí. Ale záleží na člověku, na jakej foťák ho nasadí a podle toho ho musí "změnit". Crop faktor je teda jenom další číslo do rovnice. Neplatí proto, že padesátka je pořád padesátka. Pokud použiješ redükci, pak stejnej objektiv nasadíš na kameru, kompakt, full frame, nebo i velkej formát (pominu li jestli velikostí skla pokryje celou plochu) ...a tak ta tvoje padesátka může být klidně dvoustovka, pětatřicítka, nebo cokoli jinýho. To samý je úhel záběru, což je to samý, Jen jinými slovy. Je to dost srozumitelný???

  • Dava73
    Dava73
    03.05.2016 22:06

    Pro : Taky.. :

    Tady je to celkem pěkně shrnuté, v tom seriálu. http://www.fotofocus.cz/cz_digitalni-snimace-realne-vyuziti-v-praxi-(6.,297.html

    Ale z optického hlediska si myslím že ta v příkladu uvedená třeba padesátka nemůže mít jiné vlastnosti. Přecej pokud si nasadím třeba FF objektiv minoltu 50/f17 na moji APSC, tak abych zaostřil tak nemůžu mít snímač ( průmětnou plochu) dál nebo blíž , musí být zhruba tam kde byl film a tam kde je FF snímač, ne? Prostě jen budu mít obraz promítnutý až do okolí menšího snímače a na něj se mi vejde jen výřez v mezích jeho velikosti.

    Přikláním se spíš k tomuhle: http://digiarena.e15.cz/ohniskova-vzdalenost-v-8-otazkach

  • E.B.E
    E.B.E
    04.05.2016 09:10
    Reaguje na Dava73 03.05.2016 22:06:

    "Pro : Taky.. : Tady je to celkem pěkně shrnuté, v tom seriálu. http://www..." - zobrazit celý komentář

    Moc nechápu, proč se bavíme o ostření, když je to něco úplně jinýho. Prostě pokud chci "padesátku" na jiné velikosti čipu, než je kinofilmový okýnko, musím koupit jinou ohniskovou vzdálenost. Z toho sousloví taky plyne, že na jiným čipu nebude objektiv stejně daleko. Každopádně je to asi na dlouhý vysvětlování...a je toho plnej internet. Takže je zbytečný to furt dokola probírat. https://cs.wikipedia.org/wiki/Ekvivalentn%C3%AD_ohniskov%C3%A1_vzd%C3%A1lenost

  • E.B.E
    E.B.E
    04.05.2016 09:24

    ...ať tak, nebo tak, moc nechápu smysl celé diskuze. Pdesát, pětatřicet, nebo osumdesát... pořád budeš muset používat nohy

  • E.B.E
    E.B.E
    04.05.2016 22:05

    třeba ti víc pomůže obrázek, když už těm našim kecům nevěříš

  • E.B.E
    E.B.E
    04.05.2016 22:06

    ...a nebo tenhle

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen(a).

Přiložené fotografie u diskuse

Nové diskuse

Nové komentáře

Nejžhavější diskuse