Test fotoaparátu Ricoh GR II

  • Taky..
    Taky..
    22.01.2016 14:18

    Coby vlastník starší GR (2013) verze jen doplním své postřehy:

    - reálný úhel záběru je širší než u 28mm objektivu na FF zrcadlovce. Pokud budu věřit zrcadlovce, bude spíše okolo 26mm (eq.).
    - při srovnávání snímků GR s Nikonem D700 docházelo k tomu, že při stejných expozičních hodnotách byly snímky asi o 1/2 čísla tmavší. Musel jsem tedy nastavit vždy o 1/2 čísla vyšší ISO, abych dosáhl stejně světlý snímek. To je třeba vzít v potaz při posuzování šumu na vyšších ISO. I přes to je ten šum na výborné úrovni srovnatelný s APS-C zrcadlovkami.
    - manuálně ostřit jde předním rollerem (asi se musí někde něco nastavit, to už si nepamatuji)

  • Jakub Súkeník
    Jakub Súkeník
    Autor
    22.01.2016 14:24
    Reaguje na Taky.. 22.01.2016 14:18:

    "Coby vlastník starší GR (2013) verze jen doplním své postřehy: - reálný..." - zobrazit celý komentář

    Díky za doplnění, s 28mm objektivem na FF jsem nesrovnával, ale pravda je, že je běžné, že udávané ohnisko neodpovídá úplně realitě. Takhle jsem si jednou srovnával dvě "padesátky" a nestačil se divit:-)
    Stejně tak u ISO...

  • Taky..
    Taky..
    22.01.2016 14:52

    Za dva roky, co mám starší GR, musím říct, že jsem si ho oblíbil. Je to výborný doplněk k zrcadlovce:-)

    + vejde do kapsy u kalhot
    + výborná ostrost objektivu a celkově obrazová kvalita
    + celkově svižný (až na ostření v šeru)
    + snadno ovladatelný jednou rukou
    + nenápadný design

    - 18,3/2.8 objektiv na APS-C čipu má podání asi jako 26/4,8 objektiv na FF (z hlediska úhlu záběru a rozostření pozadí), tedy s HO si moc člověk nepohraje
    - za horšího světla pomalu ostří
    - po snímku následuje zamrznutí skoro na sekundu. GR II by na tom měl být líp (0,45s shot to shot podle imaging-resourse.com)
    - asi od 0,5m musím přepnout na makro. 0,5m ale v případě 26mm objektivu není zas tak blízko
    - při nechtěném zmáčknutí a podržení kolíbky korekce expozice dojde k vyjetí na hodntotu +3EV nebo -3EV! Naštěstí si toho člověk hned všimne na LCD.
    - musím fotit do RAW+JPG, abych měl RAW a zároveň detailní náhled, což trochu otravuje při stahování do PC
    - kontinuální ostření prakticky nepoužitelné (ani jsem nečekal)
    - v menu jsem se dodnes nezorientoval

  • Pavel_P
    Pavel_P
    23.01.2016 11:26
    Reaguje na Jakub Súkeník 22.01.2016 14:24:

    "Díky za doplnění, s 28mm objektivem na FF jsem nesrovnával, ale pravda je,..." - zobrazit celý komentář

    a co problém s prachem a těsněním jak se vyskytoval u GR?

  • Jakub Súkeník
    Jakub Súkeník
    Autor
    23.01.2016 20:38
    Reaguje na Pavel_P 23.01.2016 11:26:

    "a co problém s prachem a těsněním jak se vyskytoval u GR?..." - zobrazit celý komentář

    U testovaného kousku jsem prach na snímači ani jinde nepozoroval, ale za prvé nevím, kdo a jak dlouho ho měl přede mnou, za druhé jsem neměl dost času zaprášit si ho sám:-)

  • Pavel_P
    Pavel_P
    24.01.2016 14:15

    Myslel jsem to spíše tak, zda jste o tomto problému u GR II neslyšel. Pátral jsem, ale zatím jsem stížnosti na problémy jako byly u GR neslyšel ...

  • Jakub Súkeník
    Jakub Súkeník
    Autor
    25.01.2016 09:15

    Stížnosti na GR II jsem nenašel, diskuse, kde se k tomu majitelé přístrojů vyjadřují se většinou usnesou na "tak to asi vylepšili"...:-) Ale oficiální vyjádření výrobce chybí.

  • Pavel_P
    Pavel_P
    25.01.2016 15:13
    Reaguje na Jakub Súkeník 25.01.2016 09:15:

    "Stížnosti na GR II jsem nenašel, diskuse, kde se k tomu majitelé přístrojů..." - zobrazit celý komentář

    Hm, to jsem právě taky četl. Díky.

  • E.B.E
    E.B.E
    19.03.2016 19:11

    Mě osobně se teda dost líbí ...pokud si ovšem odmyslím cenu. Asi mám rád klasiku, kvalitu...jen musím někoho okrást :-)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen(a).

Nové diskuse

Nové komentáře

Nejžhavější diskuse