• Georg Black
    Georg Black
    05.04.2002 13:44

    Jsem začátečník a jak tak zjišťuju, tak právě neznalost těchto korekcí mi zkazilo mnoho snímků. Prosím proto o poradu. Jsem z toho trošku zmatený. Dle kap. 1.0 je +1EV ekvivalentní zdvojnásobení osvitu(menší clon. číslo or delší čas). Což je jasné. Dále se pak v kap. 1.3.3 píše v tabulce o focení sněhu s použitím až +3EV tzn. o 3 clon. čísla více světla? To mi nějak nekoresponduje s tabulkou v 3.1 kde se světlejší objekty fotí s větším clon. číslem tedy by to mělo být jako -1EV. Mohl by mi to někdo osvětli??? Děkuji za shovívavost k fotografickému analfabetovi.

  • maui
    maui
    12.01.2003 11:43

    Jako zacatecnik mam prave s timto problemy, ale
    nejsem schopen odhadnout zda dana korekce je ta spravna. Nekdy mi ani po korekci +2EV neda spravnou expozici. Napr. bila stena je vzdy seda ( i pres +2EV korekci). Vzhledem k tomu ze na mem fotaku je max expozice +2EV vetsi jiz nenastavim. Take kdyz mam scenu, ktera ma veliky kontrast mezi tmavymi a svetlymi misty nemohu se spravne strefit do spravne expozice. Byl by externi expozimetr resenim ?

  • vojtek
    vojtek
    11.03.2020 11:13

    To mas tak napisu pitoviny jasne su to machri a ked sa clovek opyta tak nic :)))) To radsej nech nepisu odborne clanky ked nevedia reagovat!

  • E.B.E
    E.B.E
    11.03.2020 13:28
    Reaguje na vojtek 11.03.2020 11:13:

    "To mas tak napisu pitoviny jasne su to machri a ked sa clovek opyta tak nic..." - zobrazit celý komentář

    Nevšiml jsem si, že by ses na něco zeptal? ...a nemyslím, že psát do sedumnáct let staré diskuse má nějaký smysl.

  • vojtek
    vojtek
    12.03.2020 11:54

    Co sa budem pytat ked su tu dva komentare a ziadna odozva. Je smutne ze ze tolko rokov bez komentara a co mas s tym nejaky problem?

  • E.B.E
    E.B.E
    12.03.2020 16:23
    Reaguje na vojtek 12.03.2020 11:54:

    "Co sa budem pytat ked su tu dva komentare a ziadna odozva. Je smutne ze ze..." - zobrazit celý komentář

    Právě proto, že tolik roků. Nevím, jestli chápeš, že nemá smysl odpovídat někomu, kdo tu dávno není (stačí, že odpovídám na čerstvé dotazy, jejichž autoři se tu už víckrát neobjeví) A ano. Chápu, že už se tu moc nenosí dotazy a odpovědi na téma fotografování. Proto ale reaguju v domění, že ses na něco ptal. Zdá se ale, že mluvíme každej o něčem jiným a tobě osobně vlastně žádná odpověď nechybí

  • vojtek
    vojtek
    12.03.2020 20:31

    Vidim ze ani tebe odpoved nechyba.

  • E.B.E
    E.B.E
    13.03.2020 09:36
    Reaguje na vojtek 12.03.2020 20:31:

    "Vidim ze ani tebe odpoved nechyba...." - zobrazit celý komentář

    Asi nerozumím, kterou odpověď máš na mysli. Pokud jde o onu korekci expozice, na tu jsem tu odpovídal a vysvětloval mnohokrát. Pokud si přeješ (zajímá tě to) odpovím znova

  • Raul Zelený
    Raul Zelený
    13.03.2020 17:57
    Reaguje na Georg Black 05.04.2002 13:44:

    "Jsem začátečník a jak tak zjišťuju, tak právě neznalost těchto korekcí mi..." - zobrazit celý komentář

    A že ty technologie v oboru fotografování za těch 20 let od vydání tohoto článku docela pokročily, viď Georgi? Podle mě mícháš dohromady jablka s hruškami, to nejde. V kapitole 1.3.3 se píše o kompenzaci expozice ve vztahu k hodnotám naměřeným expozimetrem. Kdežto v tabulce 3.1 jsou kompenzace tabulkových expozičních hodnot pro případy, kdy expozimetr vůbec nemáš (nebo jej nepoužiješ), ve vztahu k průměrné (ani ne bílé, ani ne černé) scéně. Takže když budeš fotit George Blacka, tak musíš víc otevřít clonu, protože George Black odráží méně světla než George Průměrný, a naopak když Budeš fotit George Whitea, tak musíš clonu přivřít (při stejném času expozice), protože George White odráží více světla než George Průměrný.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen(a).

Nové diskuse

Nové komentáře

Nejžhavější diskuse