Všetko, čo potrebujete vedieť o panorámach

  • Martin Zíta
    Martin Zíta
    25.08.2008 10:07

    uff.... zatím jsem to jen proletěl... myslím že tvůj článek půjde na papír abych ho mohl v klidu prostudovat...

    každopádně skvělé téma... !!!

    díky moc.. !!!!

  • Topi Pigula 1
    Topi Pigula 1
    25.08.2008 11:52

    Zrovna včera jsem zkoušel panoráma - super počasí, super místo... a pak jsem to doma všechno smazal. Zkusím to proštudovat a třeba to zkusíém ještě jednou.

  • Igor Šperka
    Igor Šperka
    25.08.2008 13:31

    Vyborny clanok, pekne spracovany a nazorny. Tesim sa na pokracovanie ;-)

  • andreeeeee
    andreeeeee
    25.08.2008 14:23

    tak uz viem, co bude tema najblizsich par tyzdnov v galerii :o))

  • Marián Vargic
    Marián Vargic
    25.08.2008 18:18

    Som rád že tu ten článok vznikol, chybičky krásy gramatické a podobne mi vôbec nevadia, hlavne že sa človek niečomu priučí.. Najviac ma zaujímala odpoveď Lukáša práve k fotke, kde zasahuje v ľavej časti prechodový filter do horizontu a v pravej je slnko. Jedna časť je prepálená, druhá tmavá. Tu je však len dva krát napísaná tá istá otázka a žiadna odpoveď. Urobiť panorámu kde každý záber je v takmer rovnakých svetelných podmienkach je jednoduché. Urobiť HDR jednu fotku je tiež jednoduché. Ale urobiť HDR panorámu tak, aby nebolo vidno spoje a prechody je už sakra problém. Tu práve stále nejdem ani ja na istotu, ale len strielam. Či spraviť z čiastkových fotiek hdr fotky a potom panorámu, alebo dve panorámy a tie spojiť do výslednej hdr. Pri fotení panorámy z horizontálnych fotiek je možné jednu fotku (kde je slnko) cvaknúť aj na inú expo a potom plynule pomocou gradient masky použiť v rámci záberu, ale keď sú fotky na výšku, tak tá plynulosť je obmedzená šírkou tej fotky, a vznikne nepríjemný pruh.. takže dúfam že v druhom diely sa okrem "planétky" dozviem niečo aj o tomto. 1-

  • Jozef Doboš
    Jozef Doboš
    Autor
    25.08.2008 18:37

    Aaaaa, Zitak, ahooj!
    Som rad, ze sa clanok paci.

    Igor ;)

    Marian - Ano, druhy diel sa venuje aj HDR spajaniu, avsak tato tema nebola primarny ciel clanku, takze tam najdes iba maly odstavec uplne na konci s ukazkovou panoramou. No urcite to viacerych ludi zaujima, bolo by to treba spracovat obsirnejsie, suhlasim.
    V skratke odpoviem, ze na HDR sa lepia vsetky fotografie naraz v jednej panorame. Nevidim dovod ani vytvarat ciastkove HDR, ani cele panoramy a potom ich spajat, ale teraz je zbytocne predbiehat...

  • www.imasik.cz
    www.imasik.cz
    25.08.2008 19:29

    Dobra prace Pepo, zajimavej clanek :)

  • Pavel Sejnoha
    Pavel Sejnoha
    26.08.2008 08:39

    Dobry clanek.
    Chtel bych se v druhem, popr. tretim dilu docist i o SW, nastavovani parametru pro spojovani atd.
    Treba i neco o zmensovani pri zachovani max. kvality atd...

  • Jozef Doboš
    Jozef Doboš
    Autor
    26.08.2008 09:13

    Pavel - Dik. Druhy diel obsahuje podrobne ukazky programov Hugin a PTgui, takze je sa na co tesit :)

  • Honza Karlík
    Honza Karlík
    26.08.2008 09:29

    Všestranně vynikající článek.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen(a).

Nové diskuse

Nové komentáře

Nejžhavější diskuse