Cenzúra áno, možnosť zablokovať si iného používateľa nie. Nejde to inak?

  • smallgrammar
    smallgrammar
    Autor
    18.07.2023 13:45

    ==================
    Doplnené 18. 7. 2023, 20:35

    Práve mi bolo vysvetlené (ochotnej autorke ďakujem), že možnosť blokovať iného používateľa tu stále je. Evidentne som túto funkciu tak dlho nepotreboval, že som aj zabudol, ako sa k nej dostať, hoci som to pôvodne vedel.

    Moja chyba, za ktorú sa ospravedlňujem majiteľom webu, že tu uvádzam niečo, čo nie je pravda, ale už nebudem pôvodný text meniť (zvlášť, keď nejde meniť názov, kde je v skratke celá moja pôvodná výhrada). Vždy ho môžu zmazať, pochopím to.

    ==================

    Kontext:

    "Obsahovĕ nevhodné fotografie":
    https://www.fotoaparat.cz/forum/diskuse/8228

    "Neomezený ignore list":
    https://www.fotoaparat.cz/forum/diskuse/7746

    "Prosím o zrušení Black listu":
    https://www.fotoaparat.cz/forum/diskuse/8183

    Zdá sa, prosby niektorých boli vypočuté; náhle už nikde nevidím možnosť zablokovať si iného používateľa. Čo sa mňa týka, nemôžem tvrdiť, že by som sám túto možnosť v budúcnosti určite nepoužil (keby bola v tej budúcnosti k dispozícii), ale čo tu som (od februára 2023), nikoho som neblokoval a ani som si nevšimol, trochu aj na moje prekvapenie, že by niekto blokoval mňa. Viem, že iní používatelia tu majú aj radikálne iné skúsenosti.

    Ako som naznačil, momentálne nemám dôvod oplakávať zrušenie možnosti blokovať iného v komentároch a číselných hodnoteniach k mojim fotkám. Aj tak, už len vedomie, že si ma autor môže zablokovať, ale neurobil tak, malo pre mňa v sebe istú informačnú hodnotu. Je tiež možné, že samotná potenciálna možnosť niekoho si zablokovať mohla mať istý vplyv na formu a obsah komentárov a hodnotenia. Z rôznych pohľadov možno v dobrom a tiež asi aj v zlom (tlmenie kritického pohľadu), alebo ako sa vraví na konci akademických článkov, tento aspekt by si vyžadoval ďalšie bádanie.

    Čo ma ale zaujalo ešte viac je z môjho pohľadu istá irónia "načasovania" tohoto zrušenia možnosti zablokovať si iného používateľa. V mojom vnímaní v časovom rámci, keď sa tu administrátorom (teda členom kohorty vlastníka webu) zmazali niektoré fotografie jedného z používateľov z dôvodu nevhodnosti. Aj tu poviem, že ja osobne tie zmazané fotografie oplakávať nebudem a tiež plne chápem, že kto tento web vlastní, ten môže zmazať akúkoľvek fotografiu a nemá legálnu povinnosť to nikomu nijako vysvetľovať.

    Aj tak, príde mi to akosi dosť nešťastné. Ako povedať: ty používateľ sem dávaj fotografie a píš komentáre, aby tento web mal vôbec nejakú hodnotu, lebo hodnota každého webu začína jeho návštevnosťou, ale ak si chceš sám rozhodnúť, kto sa bude číselne či slovne vyjadrovať pod tvoje fotografie, tak to nie. Nie si kompetentný. Dávaj sem svoje fotografie, ale ak spolok rozhnevaných mamičiek alebo babičiek zvýši hlas, tak pôjdu preč.

    Moja ironická básnická otázka znie, ako sa určuje taká kompetentnosť? Okrem nechválne známeho "Viem to, keď to vidím" z prípadu amerického súdnictva roku 1964, keď sa na súde riešil prípad filmu žalovaného za "obscénnosť", kde dôkazom malo byť citované vyjadrenie.

    Veľmi by som chcel zdôrazniť, že nemám nič proti mamičkám či babičkám (toto slovo tu mám iba pre expresívnosť, ako malú "lož" pre pravdivé vyjadrenie svojho dojmu), naopak; a tiež, niektoré veľké dobré veci začali práve rozhnevanými mamičkami a babičkami.

    Nebolo by, milí autori, možno dobré skôr zvýšiť hlas smerom k vlastníkom tohoto webu, aby, v roku 2023 v strednej Európe, skôr zvážili možnosť pre autorov označiť si fotografie "hviezdičkou"? Také by sa zobrazovali iba prihláseným a s upozornením o možnej "nevhodnosti" pre diváka orientovaného esteticky len na neprovokatívnu/nekontroverznú krásu?

    Navyše, taký divák by si mohol označiť "autorskou hviezdičkou" daného "nezbedného", provokatívneho autora tak, že by sa mu nikdy automaticky nezobrazovali od označeného autora fotografie, ktoré si ten nezbedný, príliš provokatívne tvorivý autor sám označil hviezdičkou.

    A pre esteticky plne serióznych už v prevencii, mať možnosť zapnúť si "globálnu hviezdičku", vtedy by používateľ nevidel v nových fotkách či v konkrétnych galériách autorov "hviezdičkové fotografie", bez toho, aby musel hviezdičkové fotografie takého autora najprv sám posúdiť, dôveroval by vo veci nevhodnosti autorovi fotky. Videl by prípadne iba názov takých fotiek, aby vedel, že tu existujú fotky, ktoré nevidí.

    Samozrejme, v kontexte tohoto webu, ktorému, zjednodušene povedané, vládnu krásne fotky motýľov, môže takýto návrh znieť nepatrične zbytočný, ale niekedy samotná možnosť použiť niečo nejakým spôsobom môže zmeniť spôsob používania tej veci dobrým spôsobom a možno aj prilákať nových používateľov.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen(a).

Nové diskuse

Nové komentáře

Nejžhavější diskuse