Jak probíhal 7. Pražský FotoMaraton

 • Diesi
  Diesi
  13.06.2019 15:07

  No, letos jsem sice nesoutěžil, ale když se dívám na top 10, tak mám potřebu se vyjádřit. Tak jako Robert Vano rok co rok opakuje, kolik Bartoška vykouří cigaret, tak na průvodním letáku pořád stojí, že se hodnotí vystižení tématu, originalita a technické zpracování. Ale není to pravda. Umísťují se okoukané vzory, očekávatelné, plitké. Ono tomu letos bohužel nahrála dost plitká témata. Začněme třeba tématem "Život je boj". Snad na půlce fotek je invalida, na dvou snad dokonce ten samý. Jak originální. Jediný, kdo dokázal tomuto tématu dát nějaké estetično a zároveň neprvoplánový obsah je podle mě 8. místo a potom 3. místo, kde to ale autor totálně zabil ostatními fotkami. Nemám nic proti souvisejícím fotkám, ale vzít jednoho člověka, jednou na něj naházet jahody, jednou přelepit obličej páskou a hotovo - to je autorská tragédie. "Kontrast" - to vás opravdu nadchne vyfocený obyčejný portrét, kde má osoba půlku obličeje světlou a půlku tmavou? Ok. Dvakrát se tam také vyskytuje figurína, kde u 10. místa to má celkem myšlenku, ale na 7. místě... to nemá nic. Pruh? Ještě že má Praha tolik přechodů a metro :-). Letní potěšení, Odraz - přesně ta témata, která směřují k naprosto bezduchým fotkám. Co bude za témata přístě? Slunce v hrsti? Selfie v koupelně? Kelímek ze Starbucks? Podněcujte k originálním fotkám, ne k milionkrát vyždímanému. Např. Stopy času - dobré téma! Dá se pojmout více způsoby a mnoho fotografů to tak určitě udělalo. Vám ale stačí vyfotit něco/někoho starého. Možná by se vyplatilo dát si na fotku víc času než několik jednotek vteřin a vyhlašovat výsledky třeba až druhý den. Co nechápu už 3. rok za sebou (kdy se maratonu účastním nebo ho sleduji), je první místo. Zatímco dejme tomu od 5. místa je až na výjimky rozpoznatelná nějaká gradace kvality, tak 1. místo to pak uplně zazdí. Loni 1. místo tragédie. Letos jedno z nejhorších z top 10. Přísnější měřítka snese leda tak první fotka, ale aby si objekt sám držel blesk, to na fotku prostě nepatří (pokud by to nemělo nějaký vyšší záměr). U odrazu a pruhu neschopnost nějak srovnat perspektivu, letní pokušení uplně o ničem. Prostě celé takové nezvládnuté. V kombinaci s familiérním předání ceny neradující se, nepřekvapené účastnici, skoro nevím, co si o tom myslet. U mě vítězem asi druhé místo, jehož autor dokázal udržet nějaký standard v každém tématu a v některém být skvělý. V těsném závěsu osmé místo. Potom možná tak desáté. Dál nevěřím, že by se mezi zbylou víc než stovkou nenašlo něco lepšího. Nezabíjejte prosím potenciál tohoto konceptu. Buďto hodnoťte tak, jak se zavazujete, nebo rovnou napište, že je třeba fotit klišé a to první, co napadne každého. Jen tak to může za pár let přilákat lidí ne sto, ale třeba tisíc. Kdo vybírá témata? Kdo je v "porotě"? Jaká je metodika hodnocení - řazení? Kde jsou konkrétnější výsledky (která fotka byla vnímaná jako horší ze série, která jako lepší)? To vám to takhle fakt stačí?

 • Jan Pánek
  Jan Pánek
  Admin
  Autor
  14.06.2019 15:57
  Reaguje na Diesi 13.06.2019 15:07:

  "No, letos jsem sice nesoutěžil, ale když se dívám na top 10, tak mám..." - zobrazit celý komentář

  Dobrý den, bohužel nemáte možnost vidět úplně všechny fotky, potom byste věděl, že asi padesát lidí jako téma Pruh vyfotilo variace na přechod pro chodce a padesát vyfotilo variace na metro. Potom už se na to komise nemůže dívat tak, že žádné metro ani přechody pro chodce (či variace jako jiné pruhy na cestě) nemohou projít do TOP10, protože nejsou originální, ale jde o to, že ten přechod pro chodce vyfotili originálněji než ostatní (třeba 5. místo). Případně se vysoko umístili i ti, kdo toto téma vyfotili jinak (3. a 4. místo). Nejspíše by se v tomto tématu našel někdo, kdo ho vyfotil velmi dobře, ale nedostal se do TOP10, ale to je dáno tím, že jeho další fotky v jeho sérii prostě nebyly dost dobré. Takže stejně jako někdo s jednou výbornou fotkou a ostatními špatnými se nemůže dostat do TOP10, někdo se 4-5 velmi dobrými a 1-2 průměrnými se tam dostat může, takže můžete narazit na nějaké klišé.
  Témata vybírali profesionální fotografové a všechna dávala dost prostoru pro originalitu, záleží i na lidech, jestli se do něčeho originálního pustí. V komisi byli profesinální fotografové, metodiku máte naspsanou a vězte, že porota zvolila cca TOP15 velmi pečlivě a důkladně porovnávala celé série snímků mezi sebou, aby je umistila ve správném pořadí. Takže na výsledném pořadí se shodla celá porota. Pokud by se měly vyhodnocovat i silnější a slabší fotky ze série, potom by komise musela zasedat asi týden, při těch vysokých počtech fotek a potřebě mít u každé vypsané takové detaily :-)
  A nezapomínejte prosím na to, že každý člověk vnímá fotky jinak a má jiné názory i preference, odborná porota k hodnocení přistupovala co nejobjektivněji, aby se na vyhodnocení shodlo co nejvíce lidí, ale nikdo nebude souhlasit každý. Hodnotí se umělecká díla, a ne vědomostní otázky, kde jednoznačný správný a špatný výsledek :-)

 • Jirka Kratochvíl
  Jirka Kratochvíl
  16.06.2019 10:44

  Zdravím, já bych se chtěl jen zeptat, zda by nebylo možné udělat hodnocení veřejné trochu nahlédnout pod pokličku, mě by jako fotografovi amaterovi hodně pomohlo regulérní konstruktivní kritika, kdyby se během besedy náhodně vylosovalo třeba 30 soutěžících (klidně by si každý mohl při odevzdáváni mohl rozhodnout zda chce být veřejně zhodnocen) a jeden člověk z pořadatelů by fotografie zhodnotil, ať už pochopením tématu, originalitu zpracování, bez urážení případně pokud by se někdo ze soutěžících cítil klidně i přestoupit a sdělit proč to vyfotil zrovna takhle. Rozhodně by tato diskuze měla probíhat v přátelské atmosféře, ale pro mě by tato diskuze měla velký přínos v čem se zlepšit, já letos skončil až 44. Celý projekt se mi hodně líbí jsem rád že do toho organizátoři vkládají svůj čas a elán, to že jsem se neumistím neberu jako katastrofu (hold fotky nebyly dobré) a určitě se budu rád účastnit i dalších ročníků, pokud pořadatelům někdo neznechutí jejich práci.

 • KIV
  KIV
  16.06.2019 12:14
  Reaguje na Jirka Kratochvíl 16.06.2019 10:44:

  "Zdravím, já bych se chtěl jen zeptat, zda by nebylo možné udělat hodnocení..." - zobrazit celý komentář

  Není na světě člověk ten, který by se zavděčil lidem všem...
  Já bych brala všemi čtyřmi, kdyby se takový fotomaraton, tak jak je, konal i v Karlových Varech...
  Myslím že když chce někdo vědět názor na své fotky, pak je chytré udělat to, co jsi udělal ty. Vloží je klidně tady, a vyslechne si názor ostatních fotografů...

 • Jan Pánek
  Jan Pánek
  Admin
  Autor
  16.06.2019 12:33
  Reaguje na Jirka Kratochvíl 16.06.2019 10:44:

  "Zdravím, já bych se chtěl jen zeptat, zda by nebylo možné udělat hodnocení..." - zobrazit celý komentář

  Dobrý den, to je zajímavý nápad. Myslím, že názor profesionála, který viděl i ostatní soutěžní fotky může být velmi nápomocný. Zkusím to navrhnout, aby se to zařadilo do programu dalších FotoMaratonů. Otázka však je, zdali to bude z organizační stránky vůbec možné, protože už tak je v zákulisí s vyhodnocováním opravdu velký frmol :-)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen(a).

Nové diskuse

Nové komentáře

Nejžhavější diskuse


Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace