(Zá)blesk na focení jídla

 • bosonozka
  bosonozka
  Autor
  09.11.2018 13:22

  Dobrý den,

  řeším osvětlení na focení jídel v domácím prostředí. Doma používám dva zářívkové daylight světla pro focení menších věcí, ale u jídla s nimi nejsem spokojený výsledkem - především nedostatečný výkon a nemožnost ovládat jeho ovládání + potíže s focením z ruky. Rád bych proto, co by bylo vhodné pro občasné focení jídel a nebylo moc drahé a dalo se fotit z ruky.
  Koukal jsem např. na blesky Godox TT350F, TT600 nebo TT685F. Nevím, jestli má pro mě smysl TTL nebo jestli nebudou blesky moc slabé? Popřípadě jestli se dá vystačit s jedním bleskem a případně odraznou deskou?

  Děkuji.

 • Jan Pánek
  Jan Pánek
  Admin
  09.11.2018 14:09

  Dobrý den, jídlo sice nefotím, ale od makra až po portréty si vystačím s bleskem s difuzérem a odrazkou (k tomu se hodí ještě nějaký pomocník :-) ). Blesk bez TTL teoreticky jde, ale je s tím mnohem více práce, já koupil drahý a pořádný blesk a vůbec nelituji. Každopádně práce se světlem v kontrolovaném prostředí je dle mého názoru více o šikovnosti fotografa než o fototechnice.

 • bosonozka
  bosonozka
  Autor
  09.11.2018 14:54

  Jaký používáte difuzér? Přemejšlím, jestli by stačil nějaký mini difuzér/softbox nebo raději něco většího jako https://www.4studio.cz/drzak-externiho-blesku-se-softboxem-ek-60-a-stativem-4studio
  ?
  S bleskem mám minimální zkušenost a to pouze s manuálním, kde jsem neměl problémy nastavit co potřebuju. Co se týče daylightů, tak ty mají až moc měkké světlo (které mi zase vyhovuje u focení květin), se kterými ať dělám co dělám, tak u jídla nedosahuju tak dobrých výsledků, jak bych si přál (přikládám testovací výcvak).
  Plus s jakou nejmenší clonou se dá fotit např. portrét s bleskem na základní ISO? Např. kdybych potřeboval více zaclonit.

  Děkuji.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen(a).

Přiložené fotografie u diskuse

Nové diskuse

Nové komentáře

Nejžhavější diskuse

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace