Měření 3 D Matrix, nebo jednobodové?

  • Jakub Súkeník
    Jakub Súkeník
    11.03.2018 17:30
    Reaguje na Limonádový Joe 10.03.2018 16:21:

    "Ano. A nejen to. Také při pohybu více objektů, a nebo při nedostatečné..." - zobrazit celý komentář

    Protože tu nejspíš řešíme každý něco jiného - já vliv AF bodů na Matrix měření expozice a ne na rychlost zaostření... Tak proto se míjíme :D

  • Limonádový Joe
    Limonádový Joe
    Autor
    11.03.2018 17:42
    Reaguje na Jakub Súkeník 11.03.2018 17:30:

    "Protože tu nejspíš řešíme každý něco jiného - já vliv AF bodů na Matrix..." - zobrazit celý komentář

    Jasně, v nastavení AF bodů je několik možností - od zvolení jediného bodu, přes 9 bodů, až maximum bodů (např 51) a poslední variantou nastavení AF bodů je 3D Matrix. To je dle výrobců určeno na focení rychle se pohybujících objektů, např. letovek. Matrix má údajně udržovat zaostření i při náhlých změnách pohybu. V praxi to ale dost pokulhává. Byl jsem zvědavý, jestli např Nikon D5, nebo aspoň D500 to zvládá perfektně. Ale moc nevěřím.

  • Taky..
    Taky..
    12.03.2018 09:37

    3D Matrix není systém ostření, ale měření expozice! Celou dobu nás tu mateš. Tomu systému ostření, které pomocí různých bodů sleduje objekt a plynule přeostřuje, se říká 3D tracking.
    Na starších tělech (D700) mi to moc k užitku nebylo, na D750 už to funguje dobře. Má to jen tři zádrhele, na která je třeba dávat pozor:
    1. objekt musí být dostatečně kontrastní, rozeznatelný od pozadí. Když bude tmavý a na pozadí budou naopak sluncem osvětlené větve, může to haprovat (to je ostatně situace, kdy chybuje jakýkoliv AF)
    2. objekt nesmí být moc drobný. Včelu ti to sledovat nebude.
    3. jsi omezený plochou AF bodů, jakmile ji opustíš na "delší" dobu, už se to nechytne resp. chytne něčeho jiného.

    Ptáky nefotím, ale třeba na běhající děti to funguje dobře. Je to dobré tam, kde potřebuješ jak plynule ostřit, tak neustále měnit kompozici bezprostředně před snímkem. Pokud máš kompozici už předem rozmyšlenou, například letícího ptáka chceš mít na tomto AF bodu, je lepší nechat pevně nastavený bod nebo skupinu bodů.

  • Limonádový Joe
    Limonádový Joe
    Autor
    17.03.2018 18:07
    Reaguje na Taky.. 12.03.2018 09:37:

    "3D Matrix není systém ostření, ale měření expozice! Celou dobu nás tu mateš..." - zobrazit celý komentář

    Dík. Omlouvám se za nepřesnost v terminologii. Ale je to tak jak říkáš. A používám stejně jako ty.

  • Taky..
    Taky..
    19.03.2018 08:27
    Reaguje na Limonádový Joe 17.03.2018 18:07:

    "Dík. Omlouvám se za nepřesnost v terminologii. Ale je to tak jak říkáš. A..." - zobrazit celý komentář

    Není třeba se omlouvat, hlavně že jsme si porozuměli;-)

  • Limonádový Joe
    Limonádový Joe
    Autor
    24.03.2018 14:45
    Reaguje na Taky.. 19.03.2018 08:27:

    "Není třeba se omlouvat, hlavně že jsme si porozuměli;-)..." - zobrazit celý komentář

    Jojo. :) Víš, zatím jsem ještě nedal té teorii tolik, kolik by se slušelo. Spíš to tak nějak doháním za pochodu, což vždycky nemusí být to nejlepší. Ale já docela nenávidím návody. A tak vždycky všechno vstřebávám spíš intuitivně. Dík za ochotu a měj vždy dobré světlo a to nejen tam venku. :-)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen(a).

Nové diskuse

Nové komentáře

Nejžhavější diskuse