Měření 3 D Matrix, nebo jednobodové?

  • Limonádový Joe
    Limonádový Joe
    Autor
    16.02.2018 20:47

    Ahoj všichni, kdo máte praktické zkušenosti s tímto tématem. Teoretici, nechť raději mlčí. :-)
    Co se vám v praxi osvědčilo, jako spolehlivější a zejména rychlejší měření? Vzdor proklamacím výrobců se mi 3 D Matrix neosvědčilo. Co vám?

  • Jakub Súkeník
    Jakub Súkeník
    18.02.2018 09:01

    Za mě funguje (Sony A7). Přepínám, jenom, když musím. Středové na portréty a bodové jsem použil naposled, když jsem fotil úplněk :-)

  • Limonádový Joe
    Limonádový Joe
    Autor
    18.02.2018 10:44

    Hmmm, tak dík. Ještě to tedy budu zkoušet. Zatratil jsem to hlavně kvůli tomu, že kontrolní body zaostření u velmi rychlých pohybů většinou byly mimo sledovaný objekt. Při použití jednobodového měření naopak téměř vždy jsou tam, kde jsem je chtěl mít. (Nikon D7200). Může být na vině samozřejmě kamera. Přemýšlím proto o Nikon D500. Nebo?

  • Limonádový Joe
    Limonádový Joe
    Autor
    24.02.2018 20:46
    Reaguje na Jakub Súkeník 18.02.2018 09:01:

    "Za mě funguje (Sony A7). Přepínám, jenom, když musím. Středové na portréty..." - zobrazit celý komentář

    Jakube, ještě se ale zeptám - zkoušel jsi s 3D Matrix nějaké rychlé pohyby, např. letovky?

  • Jakub Súkeník
    Jakub Súkeník
    25.02.2018 09:17
    Reaguje na Limonádový Joe 24.02.2018 20:46:

    "Jakube, ještě se ale zeptám - zkoušel jsi s 3D Matrix nějaké rychlé pohyby,..." - zobrazit celý komentář

    Není to něco, co bych dělal často, ale ano. Podle mě hodně záleží na modelu. Některé zvládají lépe, jiné hůře. V poslední době používám bezzrcadlovku a mám dojem, že zrovna celoplošné měření je něco, co jí jde lépe, než mým předchozím DSLR. Krom mezigeneračního vývoje podezřívám i fakt, že využívat k tomu celý snímací senzor dává prostě konzistentnější výsledky, než separátní čidlo s pár pixely u DSLR.

  • Jakub Súkeník
    Jakub Súkeník
    25.02.2018 09:22
    Reaguje na Limonádový Joe 24.02.2018 20:46:

    "Jakube, ještě se ale zeptám - zkoušel jsi s 3D Matrix nějaké rychlé pohyby,..." - zobrazit celý komentář

    Poslední poznámka k tomu - matrix měření je překvapivě citlivé na umístění AF bodu. Se zrcadlovkou a optickým hledáčkem se na to snadno zapomíná, s elektronickým to najednou vidím živě...
    (nechci z toho dělat debatu DSLR vs bezzrcadlovky, to spíš ilustračně:-)

  • Limonádový Joe
    Limonádový Joe
    Autor
    25.02.2018 16:22
    Reaguje na Jakub Súkeník 25.02.2018 09:22:

    "Poslední poznámka k tomu - matrix měření je překvapivě citlivé na umístění..." - zobrazit celý komentář

    Jak to myslíš - na umístění AF bodu? Jako že když se netrefím, tak se pak nemám divit? :-) Ne, AF bod umístím správně tam kam chci a pohybující objekt v něm držím. V okamžiku spuštění závěrky ale stejně ve většině případů je bod mimo. Zajímalo by mně, jak jsou na tom dražší zrcadlovky, třeba D5, nebo aspoň D500. Možná že i tam je 3D jen taková hračička a reklamní podfuk?

  • Jakub Súkeník
    Jakub Súkeník
    26.02.2018 20:41
    Reaguje na Limonádový Joe 25.02.2018 16:22:

    "Jak to myslíš - na umístění AF bodu? Jako že když se netrefím, tak se pak..." - zobrazit celý komentář

    Myslím to tak, že někdy je objekt, na který ostříme, výrazně tmavší, nebo světlejší, než zbytek scény. Matrix měření dává největší důraz při měření právě na oblast s aktivním AF bodem, takže pokud si na to nedáme pozor, může někdy poměrně malý objekt rozhodit expozici celé scény.

  • Limonádový Joe
    Limonádový Joe
    Autor
    10.03.2018 16:21
    Reaguje na Jakub Súkeník 26.02.2018 20:41:

    "Myslím to tak, že někdy je objekt, na který ostříme, výrazně tmavší, nebo..." - zobrazit celý komentář

    Ano. A nejen to. Také při pohybu více objektů, a nebo při nedostatečné homogennosti pozadí. To bývá největší problém. Konzultoval jsem to minulý týden s jedním skalním WL fotografem a říkal, že Matrix na pohyblivé objekty vůbec nepoužívá. Většinou má nastaveno na 3, nebo max. 9 bodů.

  • Jakub Súkeník
    Jakub Súkeník
    11.03.2018 17:28
    Reaguje na Limonádový Joe 10.03.2018 16:21:

    "Ano. A nejen to. Také při pohybu více objektů, a nebo při nedostatečné..." - zobrazit celý komentář

    To ale mluvil o AF bodech, ne?

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen(a).

Nové diskuse

Nové komentáře

Nejžhavější diskuse